גנרלים מהעולם לאו"ם: "צה"ל עמד בכל כללי המלחמה ועשה הרבה מעבר להם"

 
עודכן 08:08 13/06/2015

שבוע לפני הגשת דוח ועדת שאבאס לחקר אירועי 'צוק איתן', ארגון ה-UN WATCH מפרסם ממצאים מחקירה של משלחת גנרלים בינלאומית שביקרה בישראל ועסקה באירועי המבצע האחרון. המשלחת שהורכבה משני אנשי או"ם ועשרה גנרלים בכירים קבעה כי צה"ל עשה מעל ומעבר על מנת לא לפגוע באוכלוסייה אזרחית ועמד בכל כללי המלחמה

 
 
 
 
 

שבוע לפני הגשת דוח ועדת שאבאס שחקר חשד לפשעי מלחמה שבוצעו במהלך מבצע 'צוק איתן': משלחת גנרלים של האו"ם שביקרה בישראל ובדקה את אירועי קיץ 2014 הגישה את ממצאי בדיקתה לשופטת מארי מק'גאוון דייויס. עיקרי ממצאי המשלחת מעידים כי צה"ל לא רק עמד בכל כללי המלחמה, אלא עשה מעבר להם.

 

משלחת הגנרלים ביקרה בארץ בחודש מאי 2015 וחקרה את אירועי הקיץ, היא עתידה להגיש את מסקנותיה בתוך ימים אחדים. ממצאיה העיקריים של הבדיקה הגיעו לידי ארגון הבדיקה של האו"ם UN WATCH, היושב בג'נבה שוויץ.


מפרטים שפרסם הארגון עולה כי המשלחת הורכבה משני אנשי או"ם ללא רקע צבאי שחברו למספר גנרלים ומומחים למשפט צבאי, בהובלת הגנרל קלאוס נאומן, רמטכ"ל צבא גרמניה לשעבר ויושב ראש וועדת המלחמה של נאט"ו. בנוסף לנאומן ושני אנשי האו"ם, המשלחת כללה עוד עשרה גנרלים לשעבר ומנהיגים פוליטיים מארה"ב, בריטניה, הולנד, ספרד, איטליה, אוסטרליה וקמבודיה.

 

 
ראש ועדת החקירה של האו"ם למבצע ברצועה, פרופ' ויליאם שאבאס
ראש ועדת החקירה של האו"ם למבצע ברצועה, פרופ' ויליאם שאבאס צילום : חדשות 10
 

"ישראל אולצה להיכנס לעזה - זו מלחמה לגיטימית"

"בחנו את הנסיבות שהובילו למבצע 'צוק איתן' ולתוצאותיו הטראגיות והגענו למסקנה שמדובר בלחימה שנכפתה על ישראל והיא לא רצתה בה", כתבו אנשי המשלחת והוסיפו כי לדעתם ישראל ניסתה להימנע מהמלחמה בכל דרך וסבלה חודשים ארוכים של ירי טילים לעבר אזרחיה מתוך עזה.


עוד עולה מדוח המשלחת כי מרגע תחילת הלחימה, ישראל עשתה מאמצים חוזרים לסיים אותה מהר, אך לבסוף אולצה ללחום בארגון החמאס ובארגונים קיצוניים אחרים בתוך הרצועה וזאת על מנת להגן על שטחה ועל אזרחיה במלחמה שהייתה 'לגיטימית', על מנת לעצור איומים שהגיעו מעבר לגבול.


"טילי חמאס כוונו למרכזי אוכלוסייה בדרום המדינה כמו גם למרכזי הערים הצפוניות ולשדה התעופה הבינלאומי בלוד. ביקרנו בקיבוץ נחל עוז, בו נחתו מעל ל-150 פצצות במלחמה האחרונה וראינו את אבדן החיים שהן גרמו. אין לנו ספק שפעולות אלו של חמאס הם בגדר פשעי מלחמה", כתב הגנרל נאומן.


הוועדה הבינלאומית התייחסה גם לאיום המנהרות של חמאס איתו התמודד צה"ל במבצע האחרון וכתבה בדוח: "חמאס הקים רשת מנהרות מחומרי בניין שנלקחו מפרויקטים הומניטריים וחדרו מעבר לגבול עם ישראל, במקרים רבים פתח המנהרות היה ממש צמוד למרכזי אוכלוסייה. ביקרנו באחת מהמנהרות האלו שאורכה קילומטרים ספורים. אין לנו ספק שייעודה של מנהרה זו היא לתקוף קיבוצים וקהילות בישראל, להרוג ואולי לחטוף אזרחים ישראלים, שוב מדובר בפשע מלחמה".

 

 
דוח המשלחת: "חמאס תכנן לפגוע ולחטוף אזרחים במנהרות"
דוח המשלחת: "חמאס תכנן לפגוע ולחטוף אזרחים במנהרות" צילום : חדשות 10
 

מלבד נושא המנהרות, הוועדה התייחסה גם לשימוש שעשו חמאס וארגונים נוספים ברצועה במתקנים אזרחיים. "מצאנו מספר רב של מקרים בהם הארגונים השתמשו במרפאות, בתי ספר ומתקני או"ם על מנת לירות מהם לישראל".


"כל אחד מצבאותינו מחויב להגן על אזרחי מדינתו, אך אני לא חושב שיש צבא שנקט אמצעים כל כך מקיפים על מנת למנוע פגיעה באוכלוסייה אזרחית כמו שעשה צה"ל במלחמה האחרונה", סיכם הגנרל נאומן הגרמני והוסיף: "אין לנו אלא להסכים עם דבריו של ראש המטות המשולבים האמריקני, הגנרל מרטין דמפסי ולקבוע כי צה"ל לא רק עמד בכל כללי המלחמה, אלא עשה הרבה מעבר להם".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.