"אין מקום עם כאלו תנאים ויחסים בין אנשים": הצצה לקיבוץ הסגור נאות סמדר

 
עודכן 21:33 24/05/2015

לראשונה פתח קיבוץ נאות סמדר את שעריו לאורחים מבחוץ, ואיפשר להיחשף למראות והאנשים שמאחורי מנהגיו המדוברים. "זה לא קיבוץ רגיל, מי שבא לכאן מעוניין לפגוש אנשים באמת ומקרוב", סיפרה תושבת במקום. אחת ממקימות הקיבוץ: "זו לא כת, לא הסתנוורנו ממנהיג"

 
 
 
 
 

אחרי שנים שבהם שמר על עצמו מנותק, פתח לאחרונה לראשונה קיבוץ נאות סמדר שבדרום את שעריו לאורחים מבחוץ, ואיתם גם בפני התקשורת הסקרנית. בקיבוץ שהוקם כ"מרחב שבו אנשים עובדים וקרובים לטבע" סיפר בין היתר אחד המתנדבים, דימוס אזרח יוון: "אין מקום דומה לזה מבחינת תנאי העבודה והיחסים בין אנשים".


קיבוץ נאות סמדר הוקם לפני 26 שנה בידי קבוצת אנשים מרחק של 50 דקות מאילת במטרה להוות מקום ליצירת מפגש ואומנות. "באנו אנשים עם משפחות וקריירות, עצרנו הכל והבנו שאנחנו עושים דבר הרבה יותר נרחב מתמונת ה'עצמי", סיפרה אחת ממקימות הקיבוץ, ענת שאול. לדבריה, "כל מי ששמע על זה התפלץ, נחשבנו למהפכנים. 'מה פתאום אתם עוזבים את החיים שלכם?".


מאז הקמתו זוהה הקיבוץ עם מגדל "בית האומנויות" רב-הרושם שהוקם בשטחו ועם החקלאות האורגנית במקום. ואולם, היישוב שתושביו אינם מחזיקים בטלוויזיות, נוהגים להשתתק בחדר האוכל ונמנעים מבשר אדום גרר אחריו סברה כי למעשה מדובר ב"כת". לטענת שאול, "כשאתה מגדיר 'כת' אתה בעצם אומר שאלו אנשים שמולכים שולל, שההכרה שלהם התערפלה או הסתנוורה בהליכה אחרי דמות. נהפוכו, ההכרה שלנו הייתה במצב של להיפתח ולהתרחב".

 

בסך הכל גרים כיום בנאות סמדר כ-200 בני אדם ובהם גם מור פופקו, ששמעה על במקום במהלך טיול אחרי צבא. "משהו משך אותי לבוא לפה. אני לומדת כאן על עצמי ועל האופן שבו אני מתנהגת, ויש כאן משהו שמושך להישאר", היא סיפרה. גם לדברי תושבת הקיבוץ שירלי חנג'י, "זה לא קיבוץ רגיל. הקסם של המקום הוא שמי שבא אליו מעוניין לפגוש אנשים באמת ומקרוב".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.