עימותים חסרי תקדים בת"א: פצועים ועצורים, המשטרה השתמשה ברימוני גז והלם

 
עודכן 00:38 04/05/2015

אחרי שעות שקטות יחסית, עברה הפגנת העדה האתיופית לכיכר רבין שבת"א ויצאה מכלל שליטה. המפגינים יידו בקבוקים ואבנים והפכו ניידת משטרה, שהשתמשה ברימוני הלם וגז כדי לפזרם. כ-30 בני אדם נפצעו באורח קל וטופלו ע"י מגן דוד אדום, רבים אחרים נעצרו. אל המקום הגיעו גם המפכ"ל והשר לביטחון הפנים, שאמר: "זו התפרעות, לא הפגנה"

 
 
 
 
 

אלימות חסרת תקדים בהפגנת העדה האתיופית בתל אביב: כ-50 שוטרים ואזרחים נפצעו ולפחות 6 בני אדם נעצרו tna (ראשון) בעימותים אלימים שאירעו באזור כיכר רבין, לשם עבר מוקד המחאה בתום שעות שקטות יחסית. המפגינים, שמוקדם יותר הובילו לחסימת נתיבי איילון, ניסו לפרוץ לבניין עיריית תל אביב, שם נתקלו בפרשים של המשטרה שהחלה להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות דוגמת רימוני גז, הלם וזרנוקי מים. כל הרחובות באזור נחסמו לתנועה, בהם אבן גבירול.

 

אלפי המפגינים שהגיעו לכיכר החלו ליידות בקבוקים, מקלות ואבנים לעבר כוחות המשטרה ואף הפכו ניידת שהייתה במקום. מנגד, טענו המוחים כי השוטרים נקטו כלפיהם אלימות קשה. בעקבות התדרדרות האירועים הגיע למקום גם השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ'. מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, קרא לכל הצדדים להרגיע את הרוחות. "זוהי לא מחאה לגיטימית במדינה דמוקרטית", הוא הצהיר.

 

סגן מפקד מחוז תל אביב, תת-ניצב יורם אוחיון, אמר כי "אין פה עימות בין שני צדדים. אנחנו מדברים על הפגנה בלתי חוקית, שמראש הייתה בלתי חוקית. מאתמול אנחנו מנסים לתאם עם המפגינים את מסלול ההפגנה ללא הועיל. גם בשעות האחרונות אנחנו מנסים לבוא להידברות עם המוחים. מצד אחד אנחנו רוצים לשמור על חופש הביטוי, ומאידך לצמצם את הפגיעה במרקם החיים. אני מקווה שהמפגינים יתעשתו ולא יסלימו את האירוע".

 

 
פרשי המשטרה, הערב בכיכר רבין
פרשי המשטרה, הערב בכיכר רבין צילום : חדשות 10
 
ניידת משטרה שהפכו המפגינים, הערב בתל אביב
ניידת משטרה שהפכו המפגינים, הערב בתל אביב צילום : חדשות 10
 

אהרונוביץ': "ההפגנה לא לגיטימית"

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', אמר ממוקד העימותים: "אני כבר לא קורא לזה הפגנה, אלא התפרעות. עברו את נקודת האיזון. כשמתחילה התפרעות וזורקים אבנים זה בלתי אפשרי. ישנם שוטרים רבים שנפגעו. ישנם אני מניח גם מפגינים שנפגעו וגם נעצרו. זה מצב קשה מאוד, אני קורא שוב לגלות איפוק ולפזר את האנשים".

 

 
זכוכיות שנופצו ע"י המפגינים בתל אביב
זכוכיות שנופצו ע"י המפגינים בתל אביב צילום : חדשות 10
 

כאמור, השעות הראשונות של המחאה עברו באיפוק יחסי והתנקזו בעיקר אל צומת עזריאלי ונתיבי איילון. במשטרה אמרו תחילה כי יאפשרו את קיום ההפגנה אף על פי שלא קיבלה אישור, אך בהמשך החריפו את הטון לאחר שלטענתם היא גרמה לפגיעה בציבור "באופן שגולש לתחום האסור". עם מעבר המפגינים לכיכר רבין והסביבה, החלה האווירה להתלהט מאוד והמחאה נגררה שוב לאירועים אלימים.

 

המפגינים הניפו שלטים רבים נגד התנהלות המשטרה וקראו לעבר השוטרים במקום: "שוטר אלים צריך להיות בפנים". מוקדם יותר, החסימה של נתיבי איילון יצרה פקקי תנועה גדולים בכניסה לתל אביב, מה שהוביל את המשטרה להודיע כי תפזרה אותה בכוח אם יהיה בכך צורך.

 

אל ההפגנה הגיעו מלבד בני העדה גם חברי כנסת, סופרים ועיתונאים המבקשים להזדהות עם מאבק האתיופים, שטוענים לאלימות ולגזענות מצד שוטרים. המפגינים הניפו שלט בו דרשו למנות ועדת בדיקה חיצונית ש"תבדוק את נושא אלימות השוטרים על רקע גזעני".

 

כאמור, בשבוע שעבר אירעו עימותים בין יוצאי העדה האתיופית למשטרה במהלך הפגנה שנערכה בירושלים. הם החלו אחרי שמשתתפי ההפגנה החלו לצעוד לעבר כיכר פריז בעיר. לטענת המשטרה, השוטרים המפקחים על האירוע כרזו למפגינים שעליהם להתפנות מהצירים שחסמו, ומשהמשיכה הצעדה, החלו בשימוש באמצעים לפיזור הפגנות, בהם רימוני הלם.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.