איפה הוא היום: גבי ברלין

 
עודכן 16:09 08/04/2015

הוא נחשב לאחד הכהנים הגדולים של השירה בציבור בכל הזמנים, עם קריירת שירה המתפרשת על פני למעלה מחמישה עשורים, ושומר בפיו על בערת גחלת הזמר העברי הישן והטוב, כשהוא סוחף אחריו קהלים בכל רחבי הארץ. מה עושה היום גבי ברלין?

 
 
 
 
 

 

אם תשאלו כל ישראלי שגדל בארץ  מיהו גבי ברלין, הוא יגיד לכם חד משמעי- שירה בציבור. החל משנות ה-80 ועד היום, גבי ברלין הפך להיות המלך הבלתי מעורער של השירה בציבור, כשהוא נע ונד בכל רחבי הארץ ומפיץ את בשורת השירים הישנים של פעם.

 

אולי זה הקול החם והנעים לאוזן, אולי אלו השירים, אך הסיבה העיקרית להצלחתו של ברלין היא כי הוא שר מהנשמה, ובאמת רואה בתפקידו כשגריר הזמר העברי שליחות קודש. ישנם שירים, שאלמלא ברלין היה מחדשם באחת ממחרוזותיו או בהופעותיו, היו נמוגים מאזנינו ומעלים אבק בארכיוני שוחרי הזמר העברי.

 

בנימה אישית, זכורני כילד קטן, שומע את גבי ברלין תמיד ברקע, כשלאימי היו קלטות המחרוזות שלו, ונהגה כארבע פעמים ביום: בוקר, צהריים, אחר צהריים, ערב , להשמיע שוב ושוב את מחרוזות בני ברמן בביצועיו של גבי, ולמעשה גבי היה הראשון שהכיר לי את שירי ארץ ישראל הישנה והחדיר בי את אהבתם, שלימים הפכה להיות חלק מייעודי בחיים.

 

גבי ברלין נולד בתל אביב בשנת 1942. עוד כילד נמשך לשירים העבריים, למוסיקה ולמשחק. בבית הספר היסודי נטל חלק פעיל בטקסי בית הספר. טבילת האש המקצועית הראשונה של ברלין, אירעה עם הגיעו לגיל 13, השתתף בהצגה של תיאטרון הקאמרי - "כטוב בעיניכם" . בהצגה, גבי נזכר, הופיע גם צדי צרפתי (שהיה גדול ממנו בשנה).

 

בתקופת בית הספר התיכון, החל ברלין להשתובב על גיטרה פשוטה ולהופיע במסגרות שונות בימי התיכון. עם הגיעו לגיל צבא, ניגש לבחינות ללהקה צבאית, והתקבל ללהקת גייסות השריון. הוא השתתף בתכניותיה של הלהקה: "טיפול זה טיפול" (1961), שכללה להיטים כ"טוב להם בצבא", "סואן בדמי הליל" ובתכניתה היותר מוצלחת- "זמר לשריון" (1962) שכללה להיט ענק בשם "בנצי השמן" ועוד להיט שברלין נהג לשיר- "מה אמרו הציפורים". סולואים נוספים של ברלין מתכנית זו היו "הטנק של מויש'ה" ו"תג צבאי".

 

עם שחרורו מצה"ל ב1963, פנה לשני אפיקים במקביל: האחד, המוסיקה שהייתה משוש נפשו, והשני, לימודי ביולוגיה באוניברסיטה.

 

ב1964 הוא הוזמן ע"י המוסיקאי רפי בן משה להצטרף ל"רביעית הטיילת", בה היו בין השאר אושיק לוי, חדוה עמרני ודוד טל (חדוה ודוד), שפעלה שנה אחת בלבד ( עד 1965) והוציאה תקליט ותקליטון שכללו להיטים כ"הלילה לטיילת", "רוזה" ,"בלוז 100 הקילומטר", "ואדי ערה" ועוד.

 

 

 

בשנת 1965 הצטרף ללהקת "שבעת המינים", שפעלה גם היא שנה אחת בלבד ותועדה בתקליט אחד שיצא ב1967, וכלל בעיקרו שירים מתורגמים לעברית משלל מדינות, ביניהם הלהיט "כובע טמבל" שהגיע לצמרת מצעד הפזמונים.  במקביל, יש לציין, ברלין שימש כמורה לביולוגיה בבית ספר, וזכה במרוצת השנים לכינוי "המורה המזמר".

 

בשנת 1968 הוציא את תקליטון הסולו הראשון שלו, שכלל ארבעה שירים, ביניהם הלהיט "שיר לאלמונית", ושיר בולט נוסף- "אנחנו לא שכחנו".

 

ב1970 השתתף בפסטיבל שירי ילדים הראשון עם השיר "ליל בא" ( בעיבוד פופי חדשני של אלברט פיאמנטה)  , וב1971 השתתף במחזמר "דודו השמן", בו בלט קולו ב"מציון תצא תורה" ו"מכתב מהצבא" (דואט עם אסתי כץ).

 

ב1972 הוציא תקליטון נוסף שכלל את הלהיט "מחר אחר", ועוד שיר- "הירח אשם".

 

 

 

 

לאורך שנות ה-70, הוסיף ברלין להופיע במועדונים שונים, אך עיקר עיסוקו היה כמורה.

 

מכיוון שמאז ומתמיד שאב ברלין השראה מזמרי העם האמריקאים (כפיט סיגר, וודי גאת'רי ) , החל לקראת תחילת שנות ה-80  להופיע במועדוני זמר עם מחרוזות שירים עבריים, כשלקהל חלק פעיל בהופעה. הפריצה הגדולה שלו, החלה כשהופיע דרך קבע בחוף תל ברוך במסעדת הדגים "מקום בחוץ", רק הוא, הגיטרה והשירים העבריים. לאט לאט הופעתו, שנתקיימה מדי רביעי בערב, תפסה תאוצה והחלו להגיע מכל קצוות הארץ לשיר יחד עם גבי ברלין את שירי ארץ ישראל הישנה והטובה.

 

כעבור 4 שנים של הופעות, הגה ברלין את הרעיון להעלות את מחרוזותיו על גבי קסטה. ב1987 הוציא את הקסטה הראשונה, בעיבוד והפקה מוסיקלית של יאיר שרגאי- "כמה פשוט פוסע הזמר- גבי ברלין בהופעה חיה". הקסטות נמכרו כמו לחמניות וברלין הפך באותה תקופה למלך הקסטות ומלך השירה בציבור. ב1988 הוציא קסטה נוספת- "כמו יין", שכללה, לצד המחרוזות,  שיר מקורי- "כמו יין", שהפך להיט והצליח במצעדי הפזמונים. ב1989 הוציא את הקסטה- "אין כמו השיר הזה" וב1990 יצאה הקסטה- "ממשיך ושר". באותה תקופה נטש את משרתו כמורה והשקיע, מאז ועד היום, מלוא מרצו במוסיקה.

 

ב1992 הוציא קסטת שירי הריקודים הסלוניים של שנות ה-50 בשם "נשיקת שלהבת", ב1994 הוציא את האלבום "שירים ושלום". ב1995 הוציא את "אל תיקח ממני את המנגינה", ובנוסף, היה הראשון בשנות ה-90 שהוציא קלטת וידאו של שירה בציבור-המתעדת אותו בהופעה חיה.

 

 

מאז הוסיף ברלין להקליט שירים ומחרוזות, ובעיקר הגביר את הופעותיו בכל רחבי הארץ, במועדוני הזמר השונים שהוא ייסד, כשאחריו קהל קבוע, המלווה אותו לאורך הדרך, ברון ובגיל.

 

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.