"תגובת יתר לטרור": השאלות הקשות בעקבות התרסקות המטוס

 
עודכן 20:48 26/03/2015

בזמן שהטייס דופק על הדלת ללא הרף ומתחנן להיכנס, הנמיך אנדראס לוביץ את מטוס "ג'רמן ווינגס" במשך 8 דקות ארוכות עד להתרסקות הטראגית. מדוע טייסים לא עוברים בדיקות פסיכולוגיות, מה המצב בישראל וכיצד מונעים את האסון הבא? "חברות התעופה מוכרחות לחשוב כיצד לשפר את הקשר עם הטייסים"

 
 
 
 
 

ההקלטות שתיעדו את 8 הדקות בהן צלל מטוס "ג'רמן ווינגס" אל תוך הרי האלפים, כשטייס המשנה נועל עצמו בפנים וגורם למותם של 150 אנשי הצוות והנוסעים, העלו יותר שאלות מתשובות. חוקרים מגרמניה ומצרפת ממשיכים לעבוד על פענוח הקלטות השמע, שבהן נשמעות היטב זעקות הנוסעים על אף המרחק מתא הטייס והדלת הנעולה.

 

התרסקות באלפים - כתבות נוספות:

הגילוי הדרמטי: טייס המשנה ריסק את המטוס בכוונה

"סבל מדיכאון": זהו האיש שהרג 149 בני אדם

אייל באום בין הרוגי ההתרסקות: "כאב קשה מנשוא"


בתיעוד נשמע הטייס שנותר מחוץ לקוקפיט מנסה לפרוץ את הדלת בכוח, ללא הצלחה. מי שנשאר בתוך התא הוא טייס המשנה, אנדראס לוביץ, שכמו כל טייס ידע כי דלת הקוקפיט נחשב מאז אירועי 11 בספטמבר לנושא רגיש במיוחד. בשנים האחרונות אמצעי זהירות מחמירים ביותר הותקנו בדלתות המובילות לתא על מנת למנוע השתלטות וחטיפה של מטוססים, כולל מנגנון חירום שמופעל ע"י הטייסים בעצמם. במקרה של חוסר תפקוד של הצוות ניתן להקיש קוד חירום שפותח את הדלת אוטומטית, אלא שככל הנראה לוביץ הצליח לעצור את התהליך ומנע כל גישה לתא הטייס.


"אם הטייס בפנים מחליט לא לפתוח את הדלת, אין שום דרך לפרוץ אותה", הסביר מומחה התעופה עו"ד נרי ירקוני. לדבריו, "אפשר להגיד באופן בוטה וישיר שהתאונה הזו היא תוצאה של תגובת יתר לפעולות טרור".

 

 
המשטרה בביתו של טייס אנדראס לוביץ. הטייסים לא עוברים אבחון פסיכילוגי
המשטרה בביתו של טייס אנדראס לוביץ. הטייסים לא עוברים אבחון פסיכילוגי צילום : Getty Images
 

בענף התעופה נהוג לכנות מקרים כמו זה שאירע מעל הרי האלפים "טיסת פרידה". ואולם, ברוב מקרי ההתאבדות בהיסטוריה של התעופה האזרחית הטייסים לא הנמיכו במשך 8 דקות של טיסה ישירה אל המוות, אלא צללו במהירות למטה ע"י כיבוי מנועים. אחת מהשאלות שעולה כעת היא האם וכיצד ניתן לגלות נטייה אובדנית, דיכאון או משבר אצל הטייסים שחיי מאות בני אדם תלויים בידיהם? התשובה המצערת היא שלא ניתן, שכן הטייסים לא נדרשים לעבור שום אבחון פסיכולוגי ביחד עם הבדיקות התקופתיות.

 

עו"ד יצחק רז, חוקר התאונות הראשי במשרד התחבורה, טען בשיחה עם חדשות 10 כי חברות התעופה מוכרחות להקדיש יותר תשומת לב לטייסים. "בסופו של יום אנחנו מדברים על בני אדם", הוא מדגיש, "גם להם יש לחצים וגם להם יש דיכאונות. החברות חייבות לתת על כך את הדעת". ומה המצב בישראל? נרי ירקוני מבקש להרגיע: "לעומת חברות הענק האלה, שבהן יש מקרים שהטייסים לא נפגשו מעולם מלבד הטיסה, בחברות הישראליות זה נדיר מאוד. כאן כולם מכירים את כולם והסיכוי להפתעות שואף לאפס".

 

לאורך השנים, כל אסון והתרסקות בענף התעופה הפכו לאבן דרך בתיקון תקנות, נהלים ויצירת טכנולוגיות חדישות כדי לסייע במניעת האסון הבא. נראה כי אם חקירת ההתרסקות של חברת "ג'רמן ווינגס" לא תשנה כיוון באופן מפתיע, החברות יצטרכו לבחון כיצד לשפר את הקשר מול הטייסים ולפתור את מה שזכה להגדרה "סוגיית הדלת הנעולה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.