הסקר האחרון בהחלט: 74% בטוחים שיצביעו, המחנה הציוני מוביל

 
עודכן 20:14 13/03/2015

בעוד פחות מארבעה ימים יכריעו אזרחי ישראל כיצד תראה הכנסת ה-20. אחרי הקמפיינים, הראיונות והתעמולה, מוביל הרצוג את מפלגתו ל-24 מנדטים, בעוד נתניהו מייצב את הליכוד על 20 בלבד. הרשימה המשותפת צפויה להיות השלישית בגודלה, כשאחריה בנט, לפיד וכחלון. וגם: מי הציבור רוצה כראש ממשלה, מה הוא חושב על ממשלת אחדות - ומה הסיכוי לפתור את הפלונטר של היום שאחרי הקלפי?

 
 
 
 
 

בדרך למהפך? פחות מארבעה ימים לבחירות, התפרסם הערב (שישי) הסקר האחרון בהחלט למערכת הבחירות לכנסת ה-20 עד לפרסום תוצאות המדגמים בערב הבחירות ביום שלישי. מתוצאות הסקר שנערך על ידי פאנט האינטרנט של חברת "פרויקט המדגם" בהנהלת ד"ר אריאל איילון, בפיקוח פרופ' קמיל פוקס ובשיתוף חברת סטט-נט, עולה כי המחנה הציוני מחזיק ביתרון של ארבעה מנדטים על הליכוד, בעוד מרבית בעלי הדעה מעדיפים את בנימין נתניהו בראשות הממשלה.

 

על פי סקר חדשות 10 שבוצע הבוקר, המבוסס על 1,203 נשאלים מהם 259 מהמגזר הערבי, המחנה הציוני בראשותו של יצחק הרצוג צפוי לזכות ב-24 מנדטים, בעוד נתניהו עתיד להוביל את הליכוד ל-20 מושבים בכנסת. אלא שכשנאלו המשתתפים בסקר על העדפותיהם בנוגע לראשות הממשלה, זוכה בנימין נתניהו בתמיכתם של 43% מהנשאלים, בעוד הרצוג נתך על ידי 35%.

 

 
נתניהו בכנס בחירות של הליכוד בנתניה, השבוע. לא מצמצם את הפער
נתניהו בכנס בחירות של הליכוד בנתניה, השבוע. לא מצמצם את הפער צילום : רויטרס
 
הרצוג במסע בחירות באשדוד, הבוקר. ראש הממשלה הבא?
הרצוג במסע בחירות באשדוד, הבוקר. ראש הממשלה הבא? צילום : רויטרס
 

המפלגה השלישית בגודלה צפויה להיות הרשימה המשותפת עם 13 מנדטים. מיד אחריהם נמצאות רשימותים של ה"אחים" לשעבר, נפתלי בנט ויאיר לפיד, הבית היהודי ויש עתיד, שזוכות כל אחת ב-12 מנדטים. "כולנו" של משה כחלון עם 10 מנדטים, בעוד ש"ס ויהדות התורה מתייצבות על שבעה. בתחתית הרשימה נמצאות ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן, "יחד" של אלי ישי ומרצ בראשות זהבה גלאון - כל אחת עם חמישה מנדטים.

 

תוצאות הסקר, הדומות לממצאים שהוצגו בסקרים אחרים שפורסמו בימים האחרונים, ממשיכות להבליט את הקשיים שיוצבו בפני מי שתוטל עליו מלאכת הרכבת הממשלה. לאור ההערכות שתיתכן הקמתה של ממשלת אחדות לאומית, אמרו 10% מהנשאלים בסקר כי הם מעדיפים ממשלה עם רוטציה בין נתניהו והרצוג, במקום ממשלה בראשות אחד מהם. 17% מהנשאלים אמרו כי אין להם דעה בנושא ראשות הממשלה.

 

וכמה אפשר להסתמך על דעות הנשאלים? 74% מהמשתתפים בסקר השיבו כי הם בטוחים שיגיעו ביום שלישי הקרוב אל הקלפיות. 16% השיבו כי הם חושבים שיגיעו להצביע, בעוד 5% חושבים שלא יצביעו ו-5% בטוחים שאת יום השבתון בשלישי הם לא יעבירו בקלפי. אם תוצאות אלה ישקפו את תמונת המצב בשטח ביום הבחירות, יהיה זה שיעור המצביעים הגבוה ביותר מאז הבחירות בשנת 1999, אז הצביעו 78.7%​ מבעלי זכות הבחירה.

 

 
לפיד בכנס בחירות של יש עתיד, אתמול. בממשלה או באופוזיציה?
לפיד בכנס בחירות של יש עתיד, אתמול. בממשלה או באופוזיציה? צילום : רויטרס
 
בנט בביקור באשקלון. מספר מנדטים זהה ל"אח" לשעבר
בנט בביקור באשקלון. מספר מנדטים זהה ל"אח" לשעבר צילום : רויטרס
 

משחקי הקואליציה: מי יכול לשבת עם מי?

פער המנדטים אומר שזה הסיכוי הגדול ביותר שהרצוג ינסה ראשון להרכיב ממשלה. ניתן להעריך שלמרות שש"ס תמליץ על נתניהו, היא תסכים לשבת עם הרצוג לצד לפיד, כחלון ומרצ. אולם זה יביא את הרצוג ל-58 מנדטים וכדי להשלים את הרכבת הקואליציה יזדקק לליברמן או ליהדות התורה, או חלק מרשימותיהם. מבחוץ עשוי הרצוג לזכות בתמיכת הרשימה המשותפת.

 

לעומת זאת, לנתניהו יש קואליציה שתלויה באדם אחד - משה כחלון. אם יעמוד בראשות הממשלה, יהיה נתניהו בעל מספר המנדטים הנמוך ביותר בבחירות כלליות שעושה זאת, וצפוי להכניס את בנט, ליברמן, יחד, ש"ס ויהדות התורה. הוא יהיה תלוי בכניסתה של "כולנו" כדי להרכיב את הקואליציה - אולם כחלון כבר התנגד להרכב שכזה.

 

ותרחיש האחדות? לפי תמונת המצב הנוכחית, נראה תרחיש זה כאופציה ריאלית, בה נתניהו והרצוג ירכיבו ממשלה שבה יישבו עם כחלון והחרדים, בעוד לפיד ובנט יימצאו את עצמם על ספסלי האופוזיציה. בכל מקרה, זו כנראה תהיה הקואליציה הקשה ביותר מכולן להשגה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.