אחת מתוך אחת: הנתונים המחרידים על אחוז נפגעות התקיפה המינית בישראל

 
עודכן 22:31 22/02/2015

כל אישה בישראל הוטרדה מינית, אחת מכל שלוש נשים הן קרבנות לתקיפה מינית. הנתונים המקוממים האלו מגיעים כמעט שני עשורים אחרי חיקוק החוק למניעת הטרדה מינית, אך נראה שהחוק נכשל וכמוהו גם התרבות שלנו. "המטרה שלנו היא להראות את זה, להראות איך נראים חיים של אישה כשהיא יוצאת מהבית והולכת לבית הספר, לעבודה ואפילו כשהיא בעבודה", מסבירה שלומית הברון, מקימת עמוד הפייסבוק, 'אחת מתוך אחת'. הפרק הראשון בסדרת הכתבות

 
 
 
 
 

המספרים בלתי נתפסים: כמעט כל אישה, עוברת הטרדה מינית. אחת מתוך שלוש נשים בממוצע נפגעת פגיעה מינית, במרחב הציבורי, בגני ילדים ואפילו בתי משפט. כמעט שני עשורים לאחר שנחקק החוק למניעת הטרדה מינית, החברה הישראלית מתקשה להתמודד עם התופעה הפסולה הזאת.

 

מצלמה נסתרת תיעדה מה קורה לאשה לבושה ג'ינס סטנדרטי וטי-שירט שהולכת בניו יורק במשך יום שלם. יותר ממאה הערות מטרידות, תוך 10 שעות בלבד וזה בלי לספור את המבטים, השריקות והקריצות. זה היה בתפוח הגדול, אבל גם כאן בישראל המצב לא שונה בהרבה.

 

>> עוד בסדרה "אחת מתוך אחת"

טורה של שלומית הברון: זה יכול לקרות בכל מקום

פרק 2: הגבולות נכנסים לעבודה | טור: כשתלונה מביאה להתנכלות

פרק 3: הזיכרון המודחק | טור: כך התמודדתי עם הטראומה


"כשהייתי בת 13 הייתי בתנועת נוער, אחד המורים אצר לי בואי נדליק מדורה ואז הוא שלח יד ונגע לי בבטן. לא ידעתי מה לעשות וקפאתי. מאז עברתי עוד הרבה מקרים כאלה", מעידה יעל פרידמן גייר שאומרת "גם אני, אחת מתוך אחת".

 

 
גל ושלומית, מקימות העמוד 'אחת מתוך אחת'
גל ושלומית, מקימות העמוד 'אחת מתוך אחת' צילום : חדשות 10
 

גל ושלומית בכלל לא הכירו אחת את השנייה, עד שההטרדה שכל אחת מהן עברה- חיברה ביניהן. לפני כשנה וחצי הקימו דף פייסבוק שבו מעלות נשים את העדות שלהן. נכון להיום - יש בעמוד שלהן 1719 עדויות ומרגע שמתחילים לקרוא אותן - אי אפשר לעצור.


"המטרה שלנו היא להראות את זה, להראות איך נראים חיים של אישה כשהיא יוצאת מהבית והולכת לבית הספר, לעבודה ואפילו כשהיא בעבודה", מספרת שלומית הברון, מקימת העמוד. "אלימות מינית היא דבר ששותפים לו גברים ונשים, לא לביצוע אלא לנורמטיביות של הדבר. אנחנו מנסות לפקוח לנשים את העיניים", היא מוסיפה.


"אנחנו צריכים לשאול את עצמינו עם הגבריות של היום, או כמו שהיא מסומנת היום, זה משהו שהוא טוב ובריא לנו?", שואל יותם קונסטנטיני, שלמרות שהוא בחור צעיר מנסה לשנות את העולם עבור נשים. "כשאני יוצא לדייט אני לא רוצה 'לתת בראש' אני רוצה שיהיה לי טוב", הוא מוסיף.

 

 
קורס הגנה עצמית בשיטת 'אימפקט'
קורס הגנה עצמית בשיטת 'אימפקט' צילום : חדשות 10
 

בקורס ההגנה העצמית בשיטת אימפקט, מלמדים את הנשים למנוע הטרדה, אך ב מדובר בהרבה יותר מבעיטות ואגרופים, יש פה ניסיון לשנות את כללי המשחק. לא עוד נשים חלשות, כנועות, מרצות שיודעות מה התפקיד שלהן בחברה, אלא נשים אסרטיביות ונחושות.


אז באמת הגיע זמן שהגברים יועמדו במקומם, הרי בסוף הטרדות מיניות הן רק עניין של כוח. ספק אם הגברים יתרגלו ויחלו לחשוב ובעיקר להתנהג אחרת, אז בינתיים הנשים לוקחות את העניינים בידיים שלהם ולומדות שמעבר להעמדת הגברים במקומם הן צריכות לשים גם את עצמן במקום, כקרבנות ולא כאשמות.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.