מחדל הדיור הציבורי בי-ם: 150 מיליון שקל בקופה ועדיין אין דירות לזכאים

 
עודכן 21:22 21/02/2015

בעיית הדיור מוכרת לכולנו ולרוב אנו שומעים על מחסור בדירות ובחוסר תקציב, אך המקרה של חברת הדיור הציבורי 'פרזות', שונה בתכלית. לחברה האחראית על הדיור הציבורי בירושלים, דווקא יש כסף, הרבה כסף. למרות זאת ובשל רצונותיהם של משרד האוצר והעירייה, מאות זכאי הדיור הציבורי נותרים ללא דירה והכסף נשאר בחשבון של החברה המתפרקת

 
 
 
 
 

למרות שש שנים של הבטחות ואין ספור תכניות כושלות, מחירי הדיור בישראל עלו בשישים אחוזים, אך השערורייה הזאת מחווירה לעומת מה שקורה בדיור הציבורי. ברוב הסיפורים הנוגעים לדיור הציבורי הבעיה העיקרית היא מחסור בכסף, אך במקרה של חברת הדיור 'פרזות' מירושלים, כסף הוא דווקא לא הבעיה.

 

אחרי שכמעט 3 מיליארד שקלים מכספי המכירה של דירות הדיור הציבורי הופנו לפרויקטים אחרים כמו בניית כביש למעלה אדומים או שמירה במזרח ירושלים, נשארו בקופתה של חברת 'פרזות' המתפרקת, 150 מיליון שקלים. כבר שש שנים שיש מאבק על הכסף הזה בין האוצר, לחברה, לעיריית ירושלים, המפסידים העיקריים, כמו תמיד, זכאי הדיור הציבורי שממשיכים לחכות בתור שרק הולך ומתארך.

 

אושרית נאור היא אם חד הורית לשלושה ילדים, המשכירה דירה בשכונת הקטמונים בירושלים. למרות שהוגדרה כזכאית לדירה במסגרת הדיור הציבורי, כבר תשע שנים אושרית נודדת מדירה לדירה ופתרון הדיור נראה כאילו הוא הולך ומתרחק.

 

 

 
אושרית נאור, זכאית לדיור ציבורי שמחכה לפתרון
אושרית נאור, זכאית לדיור ציבורי שמחכה לפתרון צילום : חדשות 10
 

ירושלים היא אחת הערים העניות בישראל, שנייה רק לבני ברק. יש בה מאות זכאים לדיור ציבורי. את פתרונות דיור אלו מנהלת חברת 'פרזות'. הרב דוד שמחון, היה במשך 10 שנים יו"ר חברת 'פרזות', עד שהודח בזעם על ידי המדינה. "אדן שמקבל תעודת זכאות לדיור ציבורי יכול לתלות אותה במרכז הסלון שלו, 15 שנה לפחות לא תהיה לו דירה", אומר היו"ר לשעבר.

 

"יש כסף ואפשר לפתור את רוב רובן של הבעיות בירושלים", מעיד שמחון ואכן בחשבון הבנק של החברה מצויים כ-150 מיליון שקלים המיועדים לדיור הציבורי. החברה מצויה בבעלות משותפת של המדינה ועיריית ירושלים. הכסף שנאגר בחשבונה של 'פרזות' יועד לבניית עוד דירות של הדיור הציבורי, אך עקב התנגדות עיקשת של משרד האוצר, הכסף נשאר בחשבון ובהוראת האוצר החברה הלכה להליך של פירוק, בסופו כספה אמור להתגלגל לקופת המדינה ולא לעניי הבירה.

 

גם לעיריית ירושלים חלק נכבד אי-הפתרון של נזקקי הדיור. ברוב גדול של חברי הקואליציה שלו, ראש העיר, ניר ברקת הצליח להעביר את הצעת הפירוק כשהוא מגלה סולידריות מרשימה עם האוצר שכמובן מקווה לשלשל לכיס המדינה את הכסף הרב. "כשהממשלה מגיעה להחלטה עלינו להסכים איתן ולכבד את החלטות הממשלה" אמר ברקת לפני ההצבעה על פירוק 'פרזות'.

 

 

 
ראש עיריית ירושלים ניר ברקת
ראש עיריית ירושלים ניר ברקת צילום : חדשות 10
 

תגובות:

 

מחברת פרזות נמסר: החברה הייתה ערה לכך שכספי המכר של דירות הדיור הציבורי אשר התקבלו בחברות המאכלסות לא שימשו להגדלת מלאי הדיור הציבורי, ובשל כך היא הפסיקה להעבירם למדינה. במהלך השנים עשתה החברה את כל שהיה ביכולתה על מנת להגיע עם המדינה להסכמות בדבר השימוש בכספים אלה אשר בקופתה לצרכי הזכאים בירושלים, אולם ניסיונות אלה כשלו. בסופו של דבר, החליטה הממשלה על פירוק החברה. נושא יישום הסכם הפירוק תלוי בפני בג"ץ וממתין להכרעה".

 

תגובת עיריית ירושלים: פירוק 'פרזות' יאפשר שחרור כספים שהיו מקופאים במשך שנים. העירייה התעקשה כי 130 מיליון השקלים שישוחררו ישמשו לרכישת דירות לזכאי הדיור הציבורי, שיפוץ דירות, שיפוץ שטחים בבניינים של זכאים, הקמת הוסטל לדרי רחוב ודיור סיעודי של משרד הרווחה. ללא פירוק החברה, המדינה לא הסכימה לשחרר כספים אלו. אנו שמחים על הרוח הגבית מהיועץ המשפטי לממשלה, אשר קבע כי המטרות שנקבעו הן חברתיות, ראויות וחשובות".

 

ממשרד האוצר נמסר: "פירוק החברה נקבע בהחלטת הממשלה ובהחלטת מועצת עיריית ירושלים כחלק ממהלך שלם של מיזוג החברות הקטנות בחברות המשכנות הגדולות. זהו מהלך שיביא ליעילות וחסכון. אין מחלוקות בין המדינה לעיריית ירושלים בנושא פירוק החברה והשימוש ביתרות הכספים. מרבית כספי הפירוק יושקעו ברכש דירות דיור ציבורי או בשיפוצם".

 

 

 
שכונת קטמון בירושלים
שכונת קטמון בירושלים צילום : חדשות 10
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.