נאום נתניהו בקונגרס ישודר בטלוויזיה ב-5 דקות השהיה, למניעת תעמולת בחירות

 
עודכן 14:34 16/02/2015

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, סלים ג'ובראן, שדן בעתירות של גלאון ואלדד יניב אל מול עמדתם של היועץ המשפטי ושל ראש הממשלה עצמו, קבע כי הנאום ישודר בהשהיה. במהלך אותן 5 דקות יצטרכו העורכים בטלוויזיה לראות האם יש תעמולת בחירות בדבריו של נתניהו. אתרי האינטרנט יוכלו לשדר את הנאום כרגיל

 
 
 
 
 
תראו אותי (ב-5 דקות השהיה). בנימין נתניהו בקונגרס במאי 2011
תראו אותי (ב-5 דקות השהיה). בנימין נתניהו בקונגרס במאי 2011 צילום : רויטרס
 

השהיה נגד תעמולה: השופט סלים ג'ובראן, יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, הכריע היום כי נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקני ב-3 במארס ישודר ב-5 דקות איחור, כדי למנוע תעמולת בחירות.

 

עם זאת, ההנחיה תופסת רק לגבי ערוץ 1, חברת חדשות ערוץ 2 וחדשות 10 - כך שבאתרי האינטרנט, מהם ניזון חלק גדול מהציבור הישראלי, יוכלו להעביר את השידור ישירות.

 

ג'ובראן כותב כי במהלך 5 דקות ההשהיה, יצפו עורכי חברות החדשות בנאום ויוודאו כי אין בדבריו של ראש הממשלה תעמולת בחירות אסורה - מדובר כבר על התקופה בה אין לשדר דברי תעמולה בטלוויזיה - וכי אם תהיה תעמולה שכזו, היא לא תשודר.

 

יושבת ראש סיעת מרצ זהבה גלאון, ומועמד המחנה הציוני אלדד יניב, הגישו את העתירה לצו מניעה, אם כי ראש הממשלה טען כי יש לשדר את הנאום - "בשל הערך האינפורמטיבי-חדשותי הגלום בנאום, ומכיוון שהשתדלותו של ראש הממשלה בנושא הסכנה הנשקפת מהתעצמותה של איראן וגרורותיה, ובפרט מהסכנה שמדינה זו אשר ראשיה קראו וקוראים להשמדת ישראל תשיג יכולת גרעינית או 'יכולת סף' גרעינית, נמשכת כבר עשרות שנים. הקישור בין כך לבין הבחירות הקרובות חוטא לאמת", גרסת ראש הממשלה.

 

 
בנימין נתניהו נואם בקונגרס האמריקני
בנימין נתניהו נואם בקונגרס האמריקני צילום : רויטרס
 

השופט ג'ובראן החליט לצרף להתלבטות את היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שהעיר כי יש לדחות את העתירה: "זו הפעם השלישית שמר נתניהו נושא דברים בפני מושב זה של הקונגרס האמריקני, וכי נאומו המתוכנן תואם בעקבות הזמנה מצד יו"ר בית הנבחרים. עיתוי ההזמנה נקבע על סמך לוח זמנים הקשור להתקדמות שיחות המעצמות עם איראן, סביב סוגיית הגרעין, והרצון לשמוע את עמדת ישראל בסוגייה זו. אחד מתפקידי התקשורת הוא לחשוף את ציבור הצופים לסוגיות אקטואליות, ונאומו של ראש הממשלה, באופן ברור, הוא כזה".

 

היועץ הוסיף: "במסגרת ההכנות לנסיעה, קיבל ראש הממשלה הדרכה משפטית מפורטת מהלשכה המשפטית במשרד ראש הממשלה בדבר ההנחיות והאיסורים הנגזרים מדיני הבחירות... על מנת שנאומו, כמו גם שאר נאומיו הנישאים בתקופת הבחירות, לא יהיו בגדר תעמולת בחירות אסורה, וכדי למנוע שימוש בנכסי המדינה שלא כדין".

 

הנאום עורר סערה לא רק בישראל, כאשר נתניהו הואשם על ידי מפלגות אחרות בקלקול הקשרים עם ארצות הברית למען קולות בבחירות, אלא גם בארצות הברית: הנשיא ברק אובמה הודיע כבר כי לא ייפגש עם נתניהו בביקורו בשל הסמיכות לבחירות, וסגנו ג'ו ביידן הודיע כי יחרים את הנאום בקונגרס, כמו גם חברי סנאט רבים אחרים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.