אבי לן אוף-ליין: כשמייסד "סטטוסים מצייצים" נזרק מהרשת לעולם האמיתי

 
עודכן 20:24 31/01/2015

חמש שנים אבי לן היה המלך הבלתי מעורער של הרשת הישראלית, בזכות עמוד שהפך למרחב הציבורי המשמעותי ביותר בישראל ושנתן במה שווה לביקור נשיאותי ולחתול שמנגן בפסנתר. לאחר שפייסבוק הורידה אותו מהרשת, מספר לן כמה כסף הרוויח בזכות העמוד, ומבקש מהעולם האמיתי לעשות לו לייק

 
 
 
 
 

במשך חמש שנים ניהל אבי לן את דף הפייסבוק המשפיע והגדול ביותר בישראל, "סטטוסים מצייצים". במשך כל השנים האלו ישב לן 18 שעות מול המחשב כל יום והצליח לרקוח מינון מדויק של ישראליות, מתוך החומר שהגולשים כתבו. סרטונים מצחיקים, עוולות צרכניות וסיפורים אישיים קורעי לב ישבו להם יחד תחת העמוד שהגיע לשלושה מיליון גולשים מידי שבוע.


חמש שנים עברו עד שמנהל העמוד המצליח החליט לעשות קצת לביתו. לן החל לפרסם סטטוסים בתשלום כשהמחירון עומד על 8,000 שקלים לסטטוס בודד וכ-12,000 שקלים לפרסום סרטון ווידאו. הגולשים זעמו על החלטתו של לן ועל הפגיעה באמון, אבל זה כלום לעומת תגובתה של חברת פייסבוק שהחליטה להוריד את העמוד הפופולרי לאלתר. שבוע אחרי שפייסבוק סגרה את "סטטוסים מצייצים" יצא לן לסיבוב בעולם האמיתי. לראשונה הוא יוצא לבדוק מה חשבו כותבי הסטטוסים, עליהם הרוויח לן כסף רב.


"העמוד הזה הוא הבמה שלי והוא הבית שלי", מעיד אלכס פרידמן, הסובל ממחלת ניוון שרירים והשתמש בפלטפורמה של לן כדי להיאבק למען העלאת קצבת הנכות. את אלכס לא מעניין אם לן הרוויח כסף על גבו או לא. "העמוד הזה הביא מאות אלפים להלוויה של החייל הבודד ב'צוק איתן', זה הכוח של הרשת היום. החייל קיבל הלוויה מרגשת, אני זכיתי באלפי חברים חדשים",  מוסיף אלכס.

 

 
אבי לן מייסד "סטטוסים מצייצים", מבקש סליחה מפייסבוק
אבי לן מייסד "סטטוסים מצייצים", מבקש סליחה מפייסבוק צילום : חדשות 10
 

מהלוויה המרגשת באישון לילה שהביאה מאות אלפים לחלוק כבוד אחרון, דרך הסרטון של דוד הנחלאווי, שגרר גל הזדהות של לוחמים וחיילים והסיפור של אלכס, הדגישו את הסיפורים שנעלמו מעיני התקשורת הממוסדת. סיפורים שהגיעו למסכים של שלושה מיליון ישראלים כל שבוע והפכו את "סטטוסים מצייצים", לברומטר של הרחוב הישראלי. אותו הרחוב זעם עם אבי לן כשגילה שהוא עושה כסף על הגב שלו.


"כל העולם חושב שעשינו מיליונים ממכירת סטטוסים, למעשה הרווחנו סך הכל 250 אלף שקל והיום, אחרי הסגירה אנחנו בעיקר עסוקים בלמצוא דרך לסגור את החובות שלנו", מספר לן בגילוי לב. בת זוגו והמייסדת הנוספת של העמוד עדי בנטוב-לן מוסיפה כי היא ובעלה לא מתלוננים על המצב, "זו הייתה בחירה מודעת ומכרנו סטטוסים אך ורק לחברות מסחריות", היא מוסיפה. "ראית סרטון לטובת המחזור, ראיתם סרטונים נגד שימוש בסמים, אלו הדברים שמכרנו", מדגישה המייסדת ונשבעת בכל היקר שלה שלא מכרה סטטוסים פרסומיים במסווה.


מהמקרה של "סטטוסים מצייצים" עולה שאלה אחת משמעותית יותר מכל: מה קורה כשתאגיד כלכלי אחראי למרחב הציבורי המשפיע ביותר? "פעם מהפכות התחילו ברחוב, זה היה המרחב הציבורי. היום פייסבוק זה המרחב הציבורי, המהפכות של היום תלויות במונופול כלכלי שמפעיל את המרחב הציבורי החדש", טוען נאור נרקיס, יוזם מחאת המילקי של 2014.

 

 
אבי לן מייסד "סטטוסים מצייצים", מבקש סליחה מפייסבוק
אבי לן מייסד "סטטוסים מצייצים", מבקש סליחה מפייסבוק צילום : חדשות 10
 

המלחמה על המרחב הציבורי, הדמוקרטי כביכול מתנהלת נגד מונופול כלכלי שמתנהג יותר כמו דיקטטורה. פייסבוק החליטה לסגור את העמוד, את החשבונות האישיים של בני הזוג לן ולמרות שאותם סטטוסים שהם פרסמו מופיעים בעוד עשרות עמודים אחרים, ניכרת התנהלות מובהקת של איפה ואיפה. המצב כל כך חמור שאנשים רבים סירבו להשתתף בכתבה מהפחד שענקית הרשת תתנקם בהם אישית.


ממש כמו אחד הסטטוסים הוויראליים שלו העמוד ואבי לן הגיע למיליוני אנשים בזמן קצר, ונעלם בזמן קצר עוד יותר. העמוד שאולי ישכח מהתודעה במהרה, ייזכר כראשון שהצליח להעמיד במרכז את מי ששנים היה מחוץ לזרקורים. העמוד בו חשבונית אחת שימצאה מהקופה הרושמת בברלין, שיגע מדינה שלמה בצד השני של העולם והמקום בו חתול שמנגן על פסנתר, זכה לאותה התייחסות כמו ביקור נשיאותי. אולי רק על האומץ והיכולת הזאת, מגיע לאבי לן ול"סטטוסים מצייצים", לייק אחרון.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.