כנסייה הוצתה, דגלים נשרפו: המוסלמים נגד "שארלי הבדו"

 
עודכן 19:04 16/01/2015

בניז'אר פרץ המון זועם לחנויות בבעלות נוצרית, במזרח ירושלים שרפו את דגלי צרפת ובסעודיה גינתה מועצת חכמי הדת את קריקטורת הנביא מוחמד שהופיעה על שער המגזין הסאטירי הצרפתי. ארדואן התריע: "מלחמת התרבויות קמה לחיים"

 
 
 
 
 
שריפת דגל צרפת בהפגנה בהר הבית, היום
שריפת דגל צרפת בהפגנה בהר הבית, היום צילום : מען
 

אחרי החזית המאוחדת שהוצגה לאחר מתקפת הטרור בפריז, הציג היום (שישי) העולם המוסלמי חזית מאוחדת נגד המגזין הצרפתי "שארלי הבדו" שפרסם השבוע על שערו את קריקטורת הנביא מוחמד. בניז'אר תקף המון זועם רכוש נוצרי, בהר הבית שרפו מפגינים את דגלי צרפת ונשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הזהיר ממלחמת דתות ותרבויות הרובצת לפתחו של העולם.

 

מיד לאחר תפילות יום שישי פרצו בשורת מקומות ברחבי העולם המוסלמי הפגנות של המון זועם נגד המגזין הצרפתי שפרסם קרקיטורה של הנביא מוחמד בתגובה לטבח שביצעו שני מחבלים אסלאמיסטים במשרדיו בשבוע שעבר, בו נרצחו 10 עובדי המערכת ושני שוטרים.

 

בהר הבית מאות מתפללים מוסלמים הפגינו, קראו קריאות בעד הנביא מוחמד והניפו דגלי חמאס. לקראת סוף התהלוכה, הציתו המפגינים דגלי צרפת סמוך לכיפת הסלע. מאות בני אדם השתתפו בהפגנות גם בבירות ירדן, לבנון, פקיסטן, וסודן. מפגינים בניז'אר הציתו כנסייה והתפרצו לחנויות בבעלות נוצרית במהלך הפגנה נגד קריקטורת הנביא מוחמד שפורסמה במגזין הצרפתי "שארלי הבדו". עד ראייה סיפר ש"המפגינים צועקים 'שארלי הוא השטן, שאש הגיהנום תשרוף את התומכים בשארלי".

 

 
"אני עם הנביא מוחמד". ההפגנה בירדן
"אני עם הנביא מוחמד". ההפגנה בירדן צילום : רויטרס
 
המחאה בביירות
המחאה בביירות צילום : רויטרס
 
מאות הפגינו גם בבירת סודן
מאות הפגינו גם בבירת סודן צילום : רויטרס
 

בבירת אלג'יריה התעמתו מפגינים עם כוחות המשטרה אחרי שפרצו מהומות בתום הפגנה נגד המגזין הצרפתי. המשטרה ירתה כדורי גומי ובתגובה המגינים יידו אבנים לעבר השוטרים וכמה מהם נפצעו. "זו הדת שלי. אני עם הנביא מוחמד והם ביקרו אותו", אמר אחד ממאות האנשים שהשתתפו בהפגנה.

 

בטורקיה, כ-160 גברים השתתפו באיסטנבול בתפילות לעילוי נשמתם של שריף וסעיד קואשי, שני המחבלים שביצעו בשבוע שעבר את הטבח במערכת "שארלי הבדו". הם הניפו כרזות עליהן הופיעו האחים קואשי ואוסמה בן לאדן, ואחרות בהן נכתב "כולנו שריף" ו"כולנו סעיד".

 

 
בלונדון ממשיכה מכירת המגזין הצרפתי
בלונדון ממשיכה מכירת המגזין הצרפתי צילום : רויטרס
 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, תקף את המגזין "שארלי הבדו" וטען ש"המגזין ידוע לשמצה בפרסומים המתגרים שלו נגד מוסלמים, נגד נוצרים ונגד כל אחד". בשיחה עם אנשיעסקים באנקרה, הוא הוסיף שהעיתון "מסית לשנאה ולגזענות. זה שווה לנתינת ביטוי לטרור באמצעות התערבות במרחב החופשי של אחרים". לדבריו, בטורקיה "עוקבים בדאגה גדולה אחר המתקפה על האסלאם שמתחבאת מאחורי המתקפה על המגזין הסאטירי בצרפת. למרות מאמצינו למנוע זאת, מלחמת התרבויות קמה לתחייה".

 

גם בסעודיה גינו את קריקטורת הנביא. מועצת חכמי הדת הבכירה במדינה פרסמה הודעה ובה נכתב ש"פגיעה ברגשות המוסלמים באמצעות ציורים אלה לא תשיג את המטרה הנכונה. היא תשרת את הקיצוניים המחפשים הצדקה למעשי רצח וטרור. זו היא אחריות מדינות העולם ליצור מערכת קיום בונה ומכבדת וזה לא יקרה באמצעות העלבת קדושים וסמלים דתיים ".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.