המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה פלילית לבדיקת נסיבות דליפת הנפט בעברונה

 
עודכן 15:25 12/01/2015

סגן השר להגנת הסביבה, אופיר אקוניס, הודיע כי יחידת "המשטרה הירוקה" במשרדו חקרה ותזמן לחקירה בכירים בחברת קצא"א, החשודים באחריות למחדל דליפת הנפט בשמורת הטבע שבערבה. בתוך כך דיווחה החברה עצמה כי השלימה את תהליך שאיבת כתמי הנפט באזור ותממן באופן מלא את טיהור הקרקע

 
 
 
 
 
כתמי הנפט בשמורת עברונה, לאחר דליפת הדלק הגדולה בערבה
כתמי הנפט בשמורת עברונה, לאחר דליפת הדלק הגדולה בערבה צילום : דוברות המשרד להגנת הסביבה
 

סגן השר להגנת הסביבה, אופיר אקוניס, הצהיר היום (שני) כי טיהור הקרקע בה ארעה דליפת הנפט בערבה ימומן כולו על ידי חברת קצא"א, והשמורה תיפתח מחדש למבקרים רק לאחר שיוכח כי אין חשש לפגיעה בבריאות הציבור. בנוסף הצהיר כי תיפתח במשרדו חקירה פלילית לבדיקת נסיבות הדליפה.

 

את הצהרתו השמיע אקוניס בעת ישיבה ראשונה של מנהלת שיקום שמורת עברונה בראשותו, במהלכה עודכן על תוצאות בדיקות האוויר באזור, המצביעים על ירידה בשיעור של 90 אחוזים בזיהום האוויר. בדיקות נוספות ייערכו בימים ובשבועות הקרובים ובעקבותיהם יוחלט על פתיחת השמורה מחדש לציבור.

 

כמו כן נמסר, כי כל 700 השלוליות שהיו פזורות לאורך תוואי התפשטות הזיהום, באורך שבעה קילומטרים, נשאבו ע״י עובדי הרט״ג וקצא״א וכיום השמורה נקייה לחלוטין מכל נפט נוזלי. המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה פתחה בחקירה פלילית לבדיקת נסיבות האירוע, במהלכה נחקרו וצפויים להיחקר בהמשך בכירים בקצא"א.

 

 
סגן השר אופיר אקוניס מבקר באזור דליפת הנפט של קצא"א
סגן השר אופיר אקוניס מבקר באזור דליפת הנפט של קצא"א צילום : דוברות המשרד להגנת הסביבה
 

כ-30 חברות מתמודדות במכרז על טיהור הקרקע בשמורה. מנכ״ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, הודיע כי כל חברה שמתמודדת תבצע ניסוי בטכנולוגיה אותה היא מציעה לטיהור הקרקע, כאשר לאחר מכן תיבחר השיטה המיטיבה עם הקרקע ובה בעת מטפלת בזיהום שנגרם כתוצאה מהנפט.


כזכור, לפני כשבועיים אישרה הממשלה העברה של כ-17 מיליון שקלים מכספי הציבור עבור תכנית שיקום השמורה, שנהגתה על ידי אקוניס. התוכנית כוללת הקמת מעבר לבעלי חיים מעל כביש 90 ושיקום בתי הגידול של חיות הבר, ומהווה על פי הודעת אקוניס "תוספת" למימון השיקום שיגיע מחברת קצא"א.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.