הפסקת אש הושגה בראמה: "המלחמה שרפה אותנו, נלחמנו באחים שלנו"

 
עודכן 15:55 10/01/2015

במשך שנים נלחמו משפחות אבו לטיף וגזאוי זו בזו, כארגוני פשע לכל דבר: אקדחים, רובי M-16 ורימונים שימשו את הצדדים בסכסוך, שגבה עשרות קורבנות. כעת, בתיווך אנשי דת, חברי כנסת וחברי מועצה, נחתמת הודנה שאמורה להחזיר את השקט לכפר, וראש המועצה קרא: "הוציאו את השנאה מתוככם, תעמדו מאוחדים כמו גיבורים"

 
 
 
 
 
הסולחה בכפר ראמה. שנים של חיסולים הדדיים
הסולחה בכפר ראמה. שנים של חיסולים הדדיים צילום : סמי עבד אל חמיד
 

הרחק מהעין הציבורית אבל ממש מתחת לאף, התנהל בשנים האחרונות סכסוך מדמם שגבה עשרות קורבנות. ואנחנו לא מדברים כאן על סוריה או מצרים, אלא על ראמה. כמה קילומטרים מזרחית לכרמיאל, על כביש 85, ביישוב הגלילי בן 7,300 הנפשות, היו מעורבות שתי משפחות דרוזיות - אבו לטיף וגזאוי - בקרבות, חיסולים ומעשי נקם הדדיים שסחפו לתוכם גם משפחות נוספות. כעת, בתקווה, כל זה צפוי להיפסק.

 

אנשי דת דרוזים מרחבי הכפרים בגליל, ובראשם המנהיג הרוחני של העדה, שייח' מואפק טריף, לצד חברי מועצה וראשי מועצות, חברי כנסת נוכחיים וכאלה שכיהנו בעבר, כל אלה עמלו כדי להוציא לאור את ההודנה המיוחלת. כל הצדדים המעורבים כבר חתמו על ההסכם, והתחייבו לעמוד בכל תנאיו. "אני מקווה שזה מה שיחזיר את הביטחון בראמה היקרה לכולנו", אמר טריף בטקס.

 

בתי המשפט בצפון נדרשו לא אחת בשנים האחרונות למעשי האיבה ההדדיים. כך, למשל, ב-11 בנובמבר 2011, על פי כתב אישום שהוגש, הגיע מאג'ד סלאמה, עם שניים מבני משפחת אבו לטיף (לטיף וסלימאן), לכפר, כשהם מצוידים בקלצ'ניקוב ובאקדח חצי אוטומטי, ונסעו לחנות חומרי בניין השייכת לוליד גזאוי.

 

שניים מהשלושה ירדו מהרכב, רעולי פנים, ושיגרו 16 כדורים לפחות במצב אוטומטי לעבר וליד ואחיו, שניצלו. כל זאת, כ-11 חודשים לאחר מעצרם של לטיף אבו לטיף ואחיו נידאל, בחשד לקשירת קשר לחיסול שני בני אדם.

 

 
מואפק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, בטקס ההודנה
מואפק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, בטקס ההודנה צילום : סמי עבד אל חמיד
 

פרק נוסף ביריבות המדממת נכתב באוקטובר 2012, כאשר לטיף וסלימאן, יחד עם עאמר דאבח, הגיעו למועדון בירכא, שם בילו באסל גזאוי, אחיינו של ואסים וידידו של האחרון, שוטר במשמר הגבול, במועדון השייך לשאדי גזאווי. הפעם האורחים הלא רצויים הגיעו עם רובה M-16 וטלפונים ללא בעלים, ולאחר תצפיות שנמשכו שעות ארוכות, ירו 19 כדורים לפחות ופצעו את שלושת המבלים.

 

חלפו רק מספר ימים, ולטיף וסלימאן עמדו בראש חיסולו של בילאל פרהוד, שנודע בסכסוך כעומד לצד משפחת גזאוי. הפעם כלי הנשק היה אקדח משתיק קול, בעזרתו ירו המחסלים בבילאל מטווח קצר, ואף ביצעו וידוא הריגה, כשהם פוגעים גם בארוסתו של בילאל.

 

הצד השני לא נשאר חייב, ובאפריל 2013 חוסל ד"ר מג'די אבו לטיף, רופא שיניים בן 50 ואחיו של ראש מועצת ראמה, כשנסע במכוניתו בסמוך לכפר. שאדי פרהוד, קרוב משפחתו של בילאל, היה אחד העצורים בפרשה.

 

"פועלים באופן דומה לארגוני פשיעה"

"זה היה מאבק מתמשך", סיפר נצ"מ מיכאל שפשק, מפקד ימ"ר צפון בדצמבר 2012, ל"חדר החדשות צפון". "שתי המשפחות הפכו בשלב מסוים את היריבות ביניהן לאירועים אלימים של יידוי רימונים, ירי לעבר בתים, עד כדי ביצוע רציחות. בלי להיכנס לשאלה אם להגדיר את המשפחות הללו כארגוני פשיעה, אופי הפעילות שלהן לא היה שונה".

 

בשנת 2015, שתי המשפחות היריבות מקוות לשים את ההיסטוריה העגומה הזו מאחוריהן. שאוקי אבו לטיף, ראש המועצה המקומית, ריגש את כל הנוכחים בנאום שנשא בטקס. "זו היתה מלחמה", אמר, "המלחמה הזו, ששרפה אותנו באש שלה, קרעה אותנו לגזרים וגרמה לנו להילחם באחים שלנו. אני אומר לכולם: תוציאו את כל השנאה מתוככם, סלקו את הנאחס מלבכם, תשכחו את כל העבר הכואב, ותעמדו מאוחדים כמו גיבורים. תבטיחו שלא יהיו עוד מלחמה ושפיכות דמים. די לאסונות ולכאב".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.