מפקד אוגדת עזה: "טוב שלא הכרענו את חמאס, האלטרנטיבות גרועות יותר"

 
עודכן 10:40 04/01/2015

תא"ל איתי וירוב, בהקלטות משיחה עם תושבי עוטף עזה שהגיעו לידי חדשות 10, מספר על מבצע "צוק איתן", על הקושי להרתיע את חמאס ("מה יש למי שיושב בשג'אעיה להפסיד?") ועל כך שצה"ל לא ידע איך להתמודד עם המנהרות, ערב הכניסה הקרקעית: "הגיעו 3 מפקדים בכירים לגורם מדיני, וכל אחד נתן לו דרך שונה לחלוטין לטיפול במנהרות"

 
 
 
 
 

האזינו: תא"ל וירוב מסביר מדוע טוב שחמאס לא הוכרע

מפקד אוגדת עזה החדש, תא"ל איתי וירוב, שנכנס לתפקידו מיד לאחר מבצע צוק איתן, נועד לאחרונה עם כמה מתושבי עוטף עזה, ושוחח איתם בגילוי לב נדיר על המבצע הצבאי, תוצאותיו וגם מה שהוביל אליו. בשורה התחתונה - סבור וירוב, בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 10 - טוב שחמאס לא הוכרע.

 

המפקד מתנגד להגדרתו של "צוק איתן" כמבצע, אבל מביע תמיכה במטרותיו. "אני לא מכיר דרך אחרת לכנות את 60-65 הימים שעברנו כאן מאשר מלחמה", אמר. "היתה החלטה מדינית - האם זו מלחמה שתפקידה להכריע את חמאס בעזה. אני חושב שטוב שלא היתה כזו. למרות שחמאס הוא אויב מר ואכזר, ופניו חורשות רעות, עדיין האלטרנטיבות לשלטון חמאס ולחמאס הצבאי בעזה האלטרנטיבות גרועות יותר.

 

"אני רואה מה קורה בסיני, עם הרשת של דאע"ש, וטוב שהגורמים האלה יישארו בסיני עם הצבא המצרי, ושנמשיך להילחם במי שמולנו. מצב של תוהו ובוהו בתוך הרצועה היה מוביל למקומות גרועים ומורכבים יותר בעזה, מאשר המצב שהיה טרם המלחמה".

 

"סיכלנו תוכנית זדונית, בקנה מידה של משמעות אסטרטגית"

בכלל, וירוב סבור, אין דרך באמת להרתיע את חמאס בעזה. "אפשר להרים משקפת ולהסתכל אל עבר שג'אעיה, ולהבין שלחשוב על הרתעת מישהו בשג'אעיה זו יומרנות, שלא לומר יהירות גדולה. מה יש לבנאדם בשג'אעיה להפסיד ממלחמה כזו? אין שם שום עתודות משאבי קרקע, עתודות אינטלקטואליות, אין לה כלום. אז ממה יורתעו אנשי עזה? כמה יכול להיות גרוע יותר? אם אי אפשר להרתיע אותם כדי שישקלו פעם נוספת להרחיק את המלחמה הבאה, ועדיין לזכור את תוצאותיה של הקודמת, אז מה תכליתה של המלחמה הזו בכלל?".

 

 
הרס בשכונת שג'אעיה. "מה יש להם להפסיד?"
הרס בשכונת שג'אעיה. "מה יש להם להפסיד?" צילום : ללא קרדיט
 

"היושב בעזה לא התייאש מדרך המלחמה", סבור וירוב, "ועשרות אלפי הבתים שהתקרה שלהם מודבקת לרצפה, ועשרות הרחובות שאי אפשר לנוע בהם היום - לא בטוח שהם אלה שירתיעו את העזתים מן המלחמה". עם זאת, הוא מדגיש את חשיבותה של המלחמה הזו. "זו היתה מערכה חשובה מאוד", הוא אומר, "יותר משהיתה הכרעתית והרתעתית, היא היתה סיכולית. היא סיכלה תוכנית זדונית, עם סדר גודל של השפעות אסטרטגיות על מדינת ישראל, ולקחה אותן לפחות לעת הזו צעד אחד אחורה".

 

על רקע חילופי ההאשמות בדבר השאלה האם חמאס נערך למלחמה ביולי, מעניין לשמוע את דעתו של וירוב. לדבריו,

היה ויכוח גדול גם בתוך צה"ל. "חבורה בתוך הצבא היתה סבורה שחמאס, בחפירות מנהרות במרחב כרם שלום וסופה, מכין את עצמו ליום פקודה - אבל שאין לו אינטרס למלחמה שכזו. הגוף השני, בראשו פיקוד הדרום, כפר באמירה הזו ואמר 'אני לא יודע להסביר את חוסר ההלימה בין חוסר האינטרס האסטרטגי לפעול, לבין החפירה וההתנהלות וההכנות - אבל מישהו מכין פה משהו שברגע שיהיה מוכן, יוציא אותו לפועל'".

 

"כשסוכל הפיגוע בכרם שלום, חמאס איבד את האיזון"

וירוב טוען כי מבצע "שובו אחים" הביא לשינוי במאזן הכוחות. "חמאס עזה העריך שני דברים: שכל גייסות צה"ל מסתובבות על הטראסות ביהודה ושומרון, ולכן הוא יכול למתוח את החבל עוד קצת ולהיכנס לסרט בו הוא יכה ואנחנו לא נהיה מסוגלים, אחרי 3-4 שבועות על הטראסות, לקחת את כל הצבא ולהעביר אותו הנה למערכה", אומר המפקד, "ושנית, בשיח הפנימי הפלסטיני חמאס שאל את עצמו שאלה קשה: איך יכול להוית שגדודי עז א-דין אל קסאם בעזה, על רשת התעלות שיותר גדולה מהמטרו של פריז, עם כל הרקטות והאחראי נ"ט וירי תלול מסלול, יושב לו בעזה- בעוד חמאס יו"ש מצליחים להשתלט על הציבוריות הישראלית, מחזירים לשיח את נושא האסירים שהוא ההיילייט של הפלסטינים?

 

"זו היתה אצבע בעין של חמאס העזתי, ומה משך אותו לתוך פעולה ובה חמאס איבד את הנכס הכי חשוב שהיה לו - יותר חשוב מהירי תלול המסלול, מהמרגמות - הוא איבד את ההרתעה. ברגע שהוא איבד את ההרתעה, הלכה למעשה סוכל האירוע באזור כרם שלום. הדבר הזה הוציא את חמאס מאיזון שלא חזר אליו עד סוף המלחמה".

 

 
פעילי חמאס בתוך מנהרה ברצועת עזה. "מתחו את החבל עוד קצת"
פעילי חמאס בתוך מנהרה ברצועת עזה. "מתחו את החבל עוד קצת" צילום : חדשות 10
 

וירוב גם מתאר את חוסר המוכנות בצה"ל להתמודדות עם המנהרות. "בצבא כונה המבצע הזה 'הגנה קדמית', ותכליתו היתה להגיע אל פתחי הפירים של המנהרות ההתקפיות שחופר חמאס, ולסכל את התשתית ההתקפית שחמאס יצר - זה גם מה שגרם למלחמה להיות ארוכה כל כך, יותר ארוכה ממה שחשבנו. התעקשנו להגיע לכל מנהרה, פיר ומידע, ולהצליח למצוא מחט בערימת שחת, לדעת איך מסכלים סוג של תשתית שלא הכרנו בעבר. זו היתה משימה לא פשוטה בכלל".

 

הסיפור הבא, אותו חושף וירוב, מדהים למדי. "בשבוע בו היתה התלבטות אם לצאת לעזה, הטיחו בנו כל הזמן 'כשתגיעו למנהרה, תזהו פתח כניסה, מה תעשו?'. גורם מדיני בכיר שרצה להתרשם מגודל היכולת של הכוחות הזמין אליו לשיח 3 מטובי המפקדים שלנו, ושאל אותם 'הגעתם לפתח מנהרה, מה תעשה?'. שלושתם נכנסו אליו, בזה אחר זה, וסיפקו בנחרצות שלוש דעות שונות לחלוטין. יצאנו משם, לא בגאווה גדולה. יצאנו כשאנחנו לא יודעים איך להתעסק עם הדבר הזה, איך להתעסק בו, איך ללמוד אותו. בסופו של דבר, די למדנו מהכוחות ומהגייסות - כלפי מעלה - איך מתעסקים עם העניין הזה, ומנסים להשתפר בו".

 

וירוב התחייב בפני יושבי הפורום כי יעשה הכל כדי להגן עליהם: "בלי להישמע פומפוזי - גם אם אצטרך להשליך את חיי מעבר לגדרות הישוב, כך אעשה. זו לא שותפות, בין הצבא להתיישבות. זו מטרה ואמצעי. אתם המטרה, ואנחנו האמצעי".

 

היום ייצאו חיילי צה"ל מרוב ישובי עוטף עזה, כזכור, פרט לשלושה ישובים צמודי גדר.

 
וירוב. "אתם המטרה, אנחנו האמצעי"
וירוב. "אתם המטרה, אנחנו האמצעי" צילום : חדשות 10
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.