30 שנים למבצע החשאי שהשתבש: "ידענו שזה יכול לשנות את המזרח התיכון"

 
עודכן 21:29 26/12/2014

זה אמור היה להיות מבצע שובר שוויון של סיירת מטכ"ל בעומק מדינת אויב, בניסיון להשיג מודיעין אסטרטגי. אלא שאז התרחשה תאונה נדירה בהיסטוריה של היחידה הטובה ביותר בצה"ל, שהובילה למותו של הלוחם ברק שרעבי בגיל 21 ולפציעתם של שמונה נוספים. גם 30 שנים אחרי, המסתורין עדיין גדול: "ברק השתוקק לצאת למבצע"

 
 
 
 
 

כבר 30 שנים מגיעים מאיר ובת שבע שרעבי אל החלקה הצבאית הקטנה שבה קבור בנם, ברק. השבוע מלאו שלושה עשורים לנפילתו של שרעבי, בן 21 במותו, במהלך מבצע חשאי של סיירת מטכ"ל שהשתבש ופרטיו המלאים לא נחשפו עד עצם היום הזה.

 

למעשה, אם ברק היה חי, כלל לא בטוח שהיינו שומעים על המבצע הזה כיום. אלא שתאונה נדירה בהיסטוריה של היחידה המובחרת והמרשימה ביותר בצה"ל שיבשה את מה שאמור היה להיות שובר שיוויון ולדברי המעורבים בדבר אף "לשנות את פני המזרח התיכון". התוצאה: הרוג ו-8 פצועים, בהם גם מפקד המבצע, בלב מדינת אויב.

 

"היחידה", כפי שהיא מכונה בצה"ל, עמלה על המבצע זמן רב. לוחמי הסיירת אמורים היו לצוץ בלב שטח מדינת האויב, לבצע פעילות מודיעינית משמעותית לביטחון המדינה ולהסתלק בבטחה מהמקום. כל אחד מהלוחמים ידע בדיוק מה עליו לעשות מעבר לגבול. אך כבר בדרך אל היעד, דברים מתחילים להשתבש.

 

 
הדרגים הבכירים ביותר פיקדו על המבצע בזמן אמת
הדרגים הבכירים ביותר פיקדו על המבצע בזמן אמת צילום : חדשות 10
 
ברק שרעבי ז"ל. "אפילו בסיירת מטכ"ל, היו מי שחששו"
ברק שרעבי ז"ל. "אפילו בסיירת מטכ"ל, היו מי שחששו" צילום : חדשות 10
 

בתאונה מבצעית נדירה בחומרתה בהיסטוריה של הסיירת, נהרג שרעבי במקום. גם היום אסור עדיין לפרסם את מהות התאונה, מחשש שהדבר יפגום בפעולות של המטכ"ל כיום.

 

"ברק היה בחור קטן אבל עם לב גדול", נזכר מפקד סיירת מטכ"ל במהלך המבצע, אל"מ במיל' עומר בר לב. "היו לו יכולות עצומות, דבקות במשימה, כישרונות רבים". גם סא"ל ע', חברו לצוות של שרעבי, נזכר: "ברק זה אנחנו של לפני 30 שנים. זה מה שמשאיר את הצוות מחובר, כולנו אחים לאותו הגורל ושותפים לאותו הזיכרון".

 

אביו של ברק מספר על הכאב, שלא קהה למרות השנים: "רק כשזה מגיע לסף דלתך אתה מבין מהו שכול. זה גיהנום, זה לתעות במדבר השכול. אתה נאחז בציפורניים". כל בכירי סיירת מטכ"ל הגיעו השבוע לבית יד לבנים והשתתפו בערב לזכרו של ברק. ייתכן שמה שהתרחש שם, לפני 30 שנים, יעמוד נגד עיניהם כשייצאו למבצע הבא בלב שטח האויב.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.