"איש הצללים" של המוסד בראיון ראשון: "הייתה תחושה שאנחנו נמצאים בכל מקום"

 
עודכן 21:16 12/12/2014

במשך 30 שנים שירת חיים תומר בתפקידים הכי מרכזיים במוסד. כעת, לאחר שהשתחרר בתום שנים של עיסוק בסוריה, פגש אותו אלון בן דוד לסיור ברמת הגולן כדי לדבר על אל-קאעידה, דאע"ש ולפגוש תושבים מאושרים.

 
 
 
 
 

במשך 30 שנים שלמות חי חיים תומר בעולם החשאי של המוסד, עמוק בתוך הצללים. עד לא מזמן אסור היה לפרסם את שמו, אך בקרב ארגוני הביון בעולם וגם במזרח התיכון הוא כבר היה דמות מוכרת היטב - החל מפיקוד על אגף המודיעין של המוסד, דרך אגף תב"ל האחראי על שיתופי פעולה עם ארגונים זרים ועד להתמחות בחקר סוריה.


כעת, לאחר שסיים את שירותו הביטחוני, תומר יכול סוף סוף לדבר, בעיקר על השכנה מצפון שהעסיקה אותו ימים ולילות. בשבוע שבו מטוסי חיל האוויר מפציצים את הבירה דמשק, יצא צוות "שישי" לסייר עם בכיר המוסד לשעבר ברמת הגולן ולשמוע מה דעתו על ההתרחשויות.


"זו תחושה מוזרה, פעם ראשונה שאני מתראיין ובוודאי פעם ראשונה שאני בטלוויזיה", הוא מודה תחילה. כשנשאל על עיסוקו במוסד הוא מעדיף לשמור על שתיקה מעומעמת ומסתכל אחורה בסיפוק: "עשיתי מה שצריך. בעשור הקודם הייתה תחושה שהמוסד נמצא בכל מקום. היו לנו הרבה הישגים, שנים מוצלחות לצד שנים פחות מוצלחות. אבל יש במה להתגאות".

 

מלחמת האזרחים הארוכה שניטשת בגבול הצפוני של ישראל כפתה עלינו שכנים חדשים, בראשם ארגון ג'בהת א-נוסרה הקיצוני. "ההבדל ביניהם לבין דאע"ש הוא לא משמעותי בכלל", מנתח תומר. לדבריו, ההבדל המרכזי הוא אחד: "דאע"ש יודעים להשתמש בתקשורת. הם לקחה את המאסטרשיפ כדי להטיל אימים".

 

על הדרך, גם תושבים מקומיים מצטרפים ולא מתרגשים אפילו מהתראה על ירי סמוך של מרגמות. ומה לגבי העתיד? תומר בטוח שהרעה דווקא לא תיפתח מצפון. "בסופו של דבר התרחיש החשוב ביותר הוא מה קורה מול איראן בנושא הגרעין. כיום לישראל יש הזדמנות להשתתף בעיצוב המחודש של המזרח התיכון".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.