זו היתה הממשלה שהיתה: השר להגנת הסביבה עמיר פרץ

 
עודכן 15:26 15/12/2014

השקיע 160 מיליון שקלים בכפרי הבדואים, העביר החלטת ממשלה על פינוי מיכל האמוניה המסוכן מחיפה, יזם את חוק השקיות - ובסוף התפטר על רקע חילוקי דעות אידיאולוגיים עם ראש הממשלה (אבל השאיר לו השראה לקמפיין הבחירות) • פרויקט סיכום כהונתה של הממשלה ה-33

 
 
 
 
 

עם התפטרותו של השר להגנת הסביבה עמיר פרץ מממשלתו של בנימין נתניהו בנובמבר האחרון - על רקע חילוקי דעות אידיאולוגיים, שבינם לבין עשן או זיהום סביבתי אין יותר מדי - פורסמה ב"ישראל היום" קריקטורה בה יוצא פרץ מהממשלה, ומישהו שואל: "איפה העציץ שהיה כאן?". למרות זאת, במיוחד בשבוע וחצי האחרונים לאור דליפת הנפט העצומה בערבה, נראה היה כי שר להגנת סביבה במשרה מלאה דווקא לא היה מזיק לישראל.

 

אפשר לומר שפרץ, בסך הכל, הגיע לעבוד וגם הותיר חותם בתחומו. נושאים גדולים כמו דליפת הנפט או מיכל האמוניה תפסו את מירב הכותרות בתחום הסביבתי, אבל אף אחד לא מדבר, למשל, על ההשקעה הגדולה בתשתיות של הכפרים הבדואים בדרום - מגזר שזכה להזנחה מתמשכת במשך עשרות שנים.

 

>> זו היתה הממשלה שהיתה

ההעלאה נתקעה: אביב פרנקל על נפתלי בנט

השר סיזיפוס: מיה איידן על מאיר כהן
המושך בחוטים: חיים הר-זהב על גלעד ארדן
המורה המחליף: עמרי מניב על שי פירון
היפוכונדרית: הילה אלרואי על יעל גרמן

 

כשנכנס פרץ לתפקיד, ברבים מהכפרים הללו לא היו אפילו מתקנים סבירים לפינוי אשפה. הפיילוט שנערך בהצלחה בישוב אום-באטין, בסמוך לבאר שבע, איפשר לתושבים לא רק להפריד פסולת, למחזר אותה ולהשתמש בקומפוסטרים, אלא אף להפיק אנרגיה מאותה פסולת וליהנות ממנה. בסך הכל, הוקצו לפרויקט 160 מיליון שקלים.

 

 
פרץ עם ראשי קק"ל, מאיר שפיגלר ואפי שטנצלר. הותיר חותם
פרץ עם ראשי קק"ל, מאיר שפיגלר ואפי שטנצלר. הותיר חותם צילום : יוסי זמיר
 

בנושא האמוניה, שמטריד מזה שנים את שנתם של למעלה ממיליון תושבים באזור חיפה והמפרץ, נרשמה פריצת דרך, כאשר פרץ העביר באוקטובר 2013 החלטת ממשלה להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום לשימוש תעשייתי. מדובר על שינוי מהותי בשני מובנים: גם העברתו של הגז המסוכן מהמטרופולין לאזור מיושב הרבה פחות, ולא פחות חשוב מכך, העובדה שהמפעל ייצר אמוניה ולא יהיה צורך בייבוא חודשי של 10,000 טון אמוניה בעזרת אוניות.

 

בהמשך חזר פרץ לכותרות דווקא בזכות אירוע מהקדנציה הקודמת שלו, כשר ביטחון - כאשר מערכת כיפת ברזל, שפרץ אישר את הוצאתה לדרך, מנעה נזק כבד לעורף הישראלי במהלך מבצע צוק איתן. "מתוך משקפת סגורה", אמר אז, "ראיתי את מה שאחרים לא ראו גם במשקפות פתוחות".

 

עימותים עם נתניהו, על שקיות ומע"מ 0

 

לקראת סיום הקדנציה שלו, דחף פרץ קדימה את חוק השקיות - שבמסגרתו תעלה כל שקית ניילון כ-30 אגורות, אבל כל משפחה תקבל 7 סלים רב-פעמיים בחינם בשנה הראשונה, וכל זאת במטרה לצמצם את השימוש בשקיות המזהמות והבלתי מתכלות. החוק זכה אף לקמפיין בכיכובו של משה איבגי, אבל רגע לאחר יציאתו של פרץ מהממשלה, נבלם החוק על ידי ראש הממשלה נתניהו.

 

לפרץ היו עוד תוכניות ל-2015, בהן שתי רפורמות חשובות: פתיחת חופי הרחצה ברחבי הארץ בחינם למתרחצים (הפיילוט היה אמור לקרות כבר בשבוע האחרון בכמה חופים), וסבסוד של בנייה ירוקה, כך שכל בניין שנבנה בשיטות ירוקות שעלותן גבוהה, למשל תוך שימוש באנרגיה סולארית, יזכה להוזלה משמעותית.

 

 
מיכל האמוניה בחיפה. צעד ראשון להזזתו כבר בוצע
מיכל האמוניה בחיפה. צעד ראשון להזזתו כבר בוצע צילום : עמותת צלול
 

בנוסף, הצליח פרץ להוביל שני מאבקים חשובים: הוא עצר, יחד עם ארגוני שמירת הסביבה, את פרויקט פצלי השמן בשפלת יהודה, שהיה עלול על פי התושבים להוביל לזיהום סביבתי; ולא אפשר לשר גדעון סער להוציא את נציגי הגופים הירוקים מוועדות התכנון והבנייה של משרד הפנים, שם הם משמשים כשומרי סף בפני יוזמות שאינן עולות בקנה אחד עם האינטרסים הסביבתיים.

 

אחרי שנודע על הליכה לבחירות ועוד לפני פירוקה של הכנסת, זכה פרץ לרגע אחרון של עדנה ואור זרקורים. נתניהו, שפסל את תוכנית מע"מ 0 של שר האוצר יאיר לפיד, הודיע על תוכנית "מע"מ 0 על מוצרי יסוד" שנועדה לדבריו לטפל ביוקר המחייה. ואולם, מעבר לתהיות האם הורדת המס על מוצרים זולים ממילא כמו חלב או גבינה לבנה אכן תביא בשורה למשפחות שמתחת לקו העוני, התברר אז כי תוכנית דומה הוגשה כחודשיים קודם על ידי פרץ עצמו - ונדחתה על ידי נתניהו. "אולי בזכות הבחירות נרוויח משהו", הגיב לכך פרץ, בציניות.


עמיר פרץ, בן 62, רץ לכנסת ה-19 מטעם מפלגת "התנועה" • שנים בכנסת: 26 • תפקידים מיניסטריאליים קודמים: שר הביטחון וסגן ראש הממשלה (2006-2007)

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.