פרטי החברה שאחראית למחדל הנפט חסויים, אפילו בפני החוקרים

 
עודכן 21:07 06/12/2014

כמה יממות מאז תקלת צינור הנפט בערבה מתברר כי בעלת הצינור, חברת קצא"א, נהנית מחיסיון מלא העשוי להקשות על הבנת הנסיבות שהובילו למחדל. לדברי ח"כ תמר זנדברג, "אם הצו לא יצומצם האסון האקולוגי הבא הוא רק עניין של זמן". בינתיים מעריכים צוותי העבודה: הגשם הצפוי ימיט אסון גם על שונית האלמוגים באילת

 
 
 
 
 

האם הפריבילגיות המשפטיות של חברת הנפט יכשילו את חקירת האסון האקולוגי? כמה יממות לאחר פיצוץ צינור הנפט בערבה, שצפוי לגרום לאסון סביבתי בשמורות הטבע ובשונית האלמוגים באילת, מתברר כי חברת קצא"א שבלב הפרשה נהנית מחיסיון מלא העשוי להקשות על הבנת הנסיבות שהובילו למחדל.

 

עד כה לא הגיבה חברת קצא"א לארוע המתמשך, במהלכו פונו 6,000 טונות קרקע מזוהמת משמורת עברונה ואזורה אל אתר פסולת מיוחד. ואולם, היום התגלה כי חקירת חלקה של קצא"א בפרשה עלולה להיתקל בבעיות על רקע העובדה כי החברה נהנית מהגנתו של צו השומר תחת איפול את פרטי הפעילות העסקית, המינויים וההיבט הבטיחותי בחברה.

 

היום פנתה ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בבקשה לצמצם את הצו שחל על קצא"א. הצו שלו זוכה החברה נקבע לה בשנת 1968 בשל קשריה עם המשטר האיראני הידידותי דאז, ואולם היחסים בין ישראל לאיראן אינם מתקיימים עוד. במהלך השנים נעשו פניות שונות בדרישה להוריד או לצמצם את הצו. לדברי זנדברג, "אם הצו לא יצומצם האסון האקולוגי הבא הוא רק עניין של זמן".

 

בינתיים הביעו צוותי העבודה בשטח המזדהם בערבה פסימיות בנוגע להשלכות התאונה. לדברי מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, "החשש שלנו הוא מארוע שטפוני גדול שיעבור בשמורה, יסחוף איתו מזהמים ויסיע אותם לכיוון המפרץ. עם ההגעה שלו למפרץ יכולה להיות לזה משמעות אקולוגית גדולה".

 

אמש בישיבה דחופה שכינס המשרד להגנת הסביבה נקראה חברת קצא"א, האחראית לצינור הנפט, להגדיל את הכלים העוסקים בשאיבת הנפט ובסילוקו מהאזור המזוהם. חששם של העוסקים בנושא מתמקד בעובדה כי על פי תחזית מזג האוויר, ביום שלישי צפוי להתחיל גשם חזק בערבה - דבר שעלול להוביל להשלכות הרות אסון על הסביבה. להערכתם של צוותי החירום עד תחילת הגשמים לא יהיה ניתן להשיג פריצת דרך במאמצי הפינוי.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.