"המקור": כמה משלמים משרדי הממשלה ליועצי תקשורת?

 
עודכן 22:54 19/11/2014

כמעט כל משרדי ממשלה שוכרים יועצי תקשורת על מנת שישפרו את תדמיתם ויקלו את העברת מסריהם לציבור. זה עולה מילוני שקלים מכספי הציבור ולעיתים קרובות מעלה בעיה חמורה של ניגודי עניינים. הגוף במשרד האוצר שאמור לפקח על הנושא לא בדיוק מחמיר עם המשרדים והבזבוז נמשך. תחקיר "המקור"

 
 
 
 
 

הריטואל כבר ידוע, מבקר המדינה מפרסם דוח עב כרס שמגלה שההתנהלות במשרדי הממשלה שלנו לא ממש מזהירה, בכנסת מזדעזעים, ובמשרדים מודיעים כי הסיקו מסקנות ותיקנו את הליקויים. כך גם היה בדוח השנתי שפורסם לפני שבועיים, שכלל ממצאים חריפים במיוחד.

 

במציאות הנוכחית, מזל שיש מי שמתגייס להזכיר לנו שלא הכול שחור - יועצי תקשורת ויחצ"נים. למשרדי הממשלה יש אמנם דוברים פנימיים שמופקדים על ההסברה מול התקשורת, אולם בשנים האחרונות החליטו רוב המשרדים שצריך להשקיע יותר ביחסי הציבור.

 

כמעט כל המשרדים משתמשים ביועצי תקשורת חיצוניים. משרד הביטחון מעסיק שני יחצ"נים, משרד הרווחה שכר יועץ לנושא הוועדה למלחמה בעוני בניסיון להשפיע על האוצר לתקצב לפחות חלק מהמלצותיה, המשרד לירושלים והתפוצות מעסיק יועץ אחד לענייני ירושלים, ואחר לענייני תפוצות, וגם משרד התקשורת נעזר לאחרונה ביחצ"נית לעניין הרפורמה ברשות השידור.

 

עלות יועצים אלה מגיעה למאות אלפי שקלים ולפעמים אף למיליונים, סכומים לא מבוטלים, אך עדיין לא כאלה שיסגרו את גירעון תקציב המדינה. אך בסיפור הזה הרווח של היועצים והמחיר שמשלמת המדינה ממש לא מסתכמים בצ'ק החודשי.

 

חלק מיועצי התקשורת, שעובדים צמוד עם הפקידים הבכירים ושרי הממשלה בתהליכי קבלת ההחלטות, הם במקביל גם אנשי סודם של טייקוני המשק, אלה שהחלטות הממשלה משפיעות עליהם במיליארדים. כתוצאה מכך בחלק מן המקרים עלול להיווצר ניגוד עניינים חמור.

 

פורמלית, יש ניסיון לטפל בבעיה. ועדה מיוחדת וקמה באוצר, היא אמורה לבחון כל בקשה של משרד ממשלתי להעסקת יועץ ולאשר אותה רק כשמדובר בצורך חיוני וכשאין ניגודי עניינים. בדיקת "המקור" מעלה כי בחמש השנים האחרונות נידונו בוועדה 51 בקשות, מתוכן נדחתה בקשה אחת בלבד - שגם עליה הוגש ערעור, שהתקבל.

 

הנתונים הללו נכונים לגבי מקרים בהם דווח לאותה ועדה על התקשרות עם יועצי תקשורת, במקרים אחרים משרדים ממשלתיים אפילו לא דיווחו כי שכרו כאלה. במשרד לביטחון פנים שילמו לעידו מינקובסקי, מי שקודם היה יועצו הצמוד של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', מבלי לפנות לוועדה.

 

"נעשתה תקלה והופקו הלקחים", הגיבו במשרד הביטחון בנוגע לנושא. אפילו משרד המשפטים התעלם מהוועדה, ולו יש גם הסבר מקורי - היועץ שנשכר על ידי המשרד הוגדר כ"יועץ אסטרטגי", והנהלים חייבו קבלת אישור רק להעסקת "יועץ תקשורת".

 

 
שכרו יועץ תקשורת מבלי לדווח לוועדה. המשרד לביטחון פנים בראשות השר אהרונוביץ'
שכרו יועץ תקשורת מבלי לדווח לוועדה. המשרד לביטחון פנים בראשות השר אהרונוביץ' צילום : חדשות10
 

תגובות הגופים ואנשי המקצוע עליהם דובר במהלך הכתבה המצולמת:

זמיר דחב"ש: "הן בעבודתה עם בנק ישראל והן בעבודתה עם רשות ניירות ערך, פעלה 'שלום תל אביב' בשקיפות מלאה מול שני הגופים והציבור, וכן תחת הסכם ניגוד עניינים מחמיר, שבין היתר מנע ממנה עבודה עם שורה של גופים על פי תנאים שהוגדרו על ידם.

 

"בנק 'ברקליס' ביקש היתר לפעול בישראל כבנק מסחרי. מרגע שקיבל היתר זה חברת שלום תל אביב הפסיקה מיידית את עבודתה עבור הפיקוח על הבנקים והמשיכה בעבודתה עבור בנק ישראל ועבור הנגידים, סטנלי פישר וקרנית פלוג. שלום תל אביב פועלת ותמשיך לפעול ביושרה ובמקצוענות מלאה".

משרד הפנים: "המשרד איננו מעסיק יועץ תקשורת באופן קבוע במשרד. בנושא התקשרות זו (עם אייל ארד) המשרד פעל בתום לב בהתאם לנהלים המקובלים מבלי שהיה מודע להנחיה שצורפה על ידכם. לאור פנייתכם רועננו הנהלים במשרד".

 

המשרד לביטחון פנים: "היתה טעות והופקו הלקחים"

 

משרד האנרגיה: "משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים שכר בסוף שנת 2011 שירותי ייעוץ תקשורתי למגזרים שאינם דוברי עברית, באמצעות מכרז פומבי. ההתקשרות נועדה, בין היתר, להגביר את מודעות הציבור שאינו דובר עברית, לפרויקטים הצרכניים החשובים שיזם המשרד להתייעלות אנרגטית אשר החלו באותה שנה".

 

"כידוע, במסגרת פרויקטים אלה הוחלפו הן לציבור הרחב והן לאוכלוסיות ייעודיות (מקבלי השלמת הכנסה והבטחת הכנסה), עשרות אלפי מקררים, מזגנים ודודי שמש ונמכרו אלפי נורות חסכוניות במחיר מסובסד. באוקטובר 2012 הוחלט להאריך את ההתקשרות עם החברה לשנה נוספת (במהלך 2013 התחילו שלושה מבצעים נוספים, בנוסף למבצעים שהחלו שנה קודם לכן). עם תום השנה השנייה להתקשרות התמעט הצורך בשירותי החברה וההתקשרות עמה לא הוארכה".

 

בנק ישראל: "יועץ התקשורת החיצוני מסייע לדוברות בנק ישראל לגבש את פעילות ההסברה של הבנק מול כלי התקשורת והציבור הרחב, ומביא עימו כישורים וניסיון אשר מטבע הדברים אינם מצויים בתוך בנק ישראל. פעילות היועץ אינה מתמקדת בנגידה או במנהל כזה או אחר, אלא בבנק כולו: בפיקוח על הבנקים ובפועלו לקידום התחרותיות, בניהול הפן התקשורתי של השקת סדרת השטרות החדשה, וכו'."

משרד הכלכלה: "מדובר בהתקשרות שנעשתה בחודש יולי 2010 - לפני למעלה מ-4 שנים! והסתיימה זה מכבר לפני כמעט שנה וחצי. מקבלי ההחלטות לעניין זה לא מכהנים בתפקיד מזה זמן רב, ולא נוכל להשיב בשמם לשיקוליהם לביצוע ההתקשרות".

המשרד לענייני מודיעין ועניינים אסטרטגיים: "שירותי חברת "דבי תקשורת בע"מ" ניתנו במסגרת התקשרות עם משרד המודיעין בנוהל המקובל ובאישור החשב הכללי".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.