גיבור במותו: מבט גלוי על פעולות הצללים של איש המוסד מייק הררי

 
עודכן 21:58 08/11/2014

מייק הררי, איש מוסד לשעבר שנפטר לאחרונה מוערך באחריות לכ-50 פעולות מוסד חובקות עולם במשך עשרות שנים, חלקן השפיעו דרמטית על סדר יומה של המדינה. מבין מבצעיו: פיצוץ מסתורי באיראן, חיסולים בביירות והריגת אנשי "ספטמבר השחור" שביצעו את הפיגועים במינכן. רק לפני 7 שנים חשף עצמו ואת פניו בראיון, שממנו מובאים קטעים לראשונה, לצד עדויות מכריו

 
 
 
 
 

הקיסר: למעלה מ-80 שנים של פעולות מוסד דרמטיות וחובקות עולם שנחקקו בתולדות המדינה הסתיימו לאחרונה במותו של מייק הררי. לפני כחודש וחצי הלך לעולמו הררי, אדם שרק מתי המעט בחוגים הבכירים של קהיליית הביון בישראל הכירו את פועלו ואת פניו. כעת, שיחה עם קרוביו וראיון גלוי - ראשון ואחרון בחייו, שהושאר במרכז למורשת מאפשר לחזור ולהתחקות אחר עומק השפעתו של הבכיר האנונימי. בכיר, שנחשב למי שתחת פיקודו בוצעו שורה ארוכה של מבצעים עלומים, שיחד תרמו תרומה מכרעת לבניית המיתוס המפואר של המוסד ברחבי העולם.


להערכת ד"ר רונן ברגמן, מומחה לענייני מודיעין, "הררי אחראי ל-40 עד 50 פעולות שמתוכן פורסמו רק כ-20 עד 30. רוב הפעולות האלה הן פעולות סיכול שבוצעו בתקופות קצרות מאוד של 14 חודשים, דבר שנחשב למסובך וקשה מאוד". מבין הפעולות שזיכו את הררי בעיתון ה"ניו יורק טיימס" בכינוי "ג'יימס בונד הישראלי" הפיצוץ המסתורי במשלוחי הציוד שהיו אמורים להגיע לכור הגרעיני שבאיראן, הברחת יהודים מאירופה לישראל וחיסול מרצחים בלב ביירות.


הקשר שבין הררי לבין מערך הביטחון הישראלי נותר גם כשפרש משירות המדינה לאחר 71 שנים, כשרבים מאנשי המודיעין היו מגיעים אליו להתייעצויות. בגיל 80 קיבל מראש המוסד מאיר דגן צל"ש, והתפנה לספר לראשונה למצלמות על המבצעים, וגם על המוטיבציה שאפשרה אותם במשך שנים ארוכות. "ראיתי שכן שלנו שהיה קצין כשהוא שרוף בתוך רכב", נזכר הררי בפעילותו ברשות ההגנה כבר בגיל 13. "תפסתי מקל ורצתי עם כולם כנגד הערבים. אז הבנתי מה זה להגן על עצמי, והאקט הזה נמשך עד היום".

 

אחד מרגעי השיא בהיסטוריית העימותים הבינלאומית של ישראל אליה נקשר הררי היה באולימיפאדת מינכן, כפי שהתברר לאחרונה. הררי פיקד על המחלקה למבצעים מיוחדים באירופה, כשב-1972 קיבל את המושכות לביצוע מבצע חיסול אנשי "ספטמבר השחור", האחראים לפיגוע במינכן. זאת, זמן שהוא מסתיר את העובדה כי ביחידתו שני סוכנים בלבד. "מבחינתו לא היה דבר כזה לומר אני לא יכול. תוך שלושה שבועות הוא הצליח להרים מבצע חיסול ברומא", סיפר אהרון קליין, חברו של הררי האחראי לביוגרפיה שלו.

 

כאמור, רק בגיל 80 החליט הררי שהגיע זמן לספר את גרסתו, 5 חודשים לפני צאת הספר "איש המבצעים סיפורו של מייק הררי". לדברי קליין, "הוא רצה בתיקון הערך בויקיפדיה שמתייחס אליו, והצדק תוקן. נעשה צדק עם האיש". "מייק הבין ש'לוחמי היעד' (סוכניו בעולם) פועלים כיחידים, ולכן הלוחם צריך לחוש שמי ששלח אותו הוא לא קצין שמוריד פקודות מרחוק אלא מישהו שאכפת לו ממני", סיפר ד', שגוייס על ידי הררי לשורות הארגון. הוא הוסיף: "הוא אמר שהוא מרגיש שכל אחד אצלו הוא בן יחיד".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.