"להתראות, עולם. תפיצו אנרגיות טובות": החולה הסופנית בריטני מיינרד שמה קץ לחייה

 
עודכן 15:12 03/11/2014

לאחר שעוררה דיון סוער בארצות הברית בדבר הזכות למות בכבוד, בלעה בריטני מיינרד בת ה-29 מאורגון, שסבלה מסרטן במוחה, סמי הרגעה שקיבלה מרופאה - והלכה לעולמה כשהיא מוקפת משפחה וחברים. "הסרטן הנוראי לקח ממני כל כך הרבה דברים", כתבה במכתב שהשאירה בעמוד הפייסבוק שלה, "והיה עלול לקחת הרבה יותר"

 
 
 
 
 

משאלתה האחרונה. בריטני מיינארד, חולת הסרטן הסופנית בת ה-29 שבחרה לשים קץ לחייה וגרמה לדיון ציבורי בארצות הברית על הזכות למות בכבוד, עשתה זאת בשבת האחרונה, כאשר נטלה כמות קטלנית של סמי הרגעה.

 

בעמוד הפייסבוק שלה, השאירה מיינארד מכתב פרידה. "להתראות לכל חבריי היקרים ומשפחתי האהובה", כתבה. "היום הוא היום בו בחרתי למות בכבוד, אל מול פניה של מחלתי הסופנית, הסרטן הנוראי במוח שלקח ממני כל כך הרבה... והיה עלול לקחת הרבה יותר".

 

מיינארד המשיכה: "העולם הוא מקום יפהפה, הטיולים היו המורה הטוב ביותר שלי, וידידיי ומכריי נתנו לי יותר מכל. יש לי אפילו מעגל של תמיכה מסביב למיטתי כשאני מקלידה. להתראות, עולם. הפיצו אנרגיות טובות, המשיכו את זה הלאה".

 

אורגון, המדינה בה מתגוררת מיינרד, היתה ב-1994 למדינה הראשונה בה מותר לחולים סופניים לשים קץ לחייהם בתרופות הניתנות בעזרת מרשם. הזוג שהתגורר בקליפורניה הצפין לאורך החוף המערבי לפני כחמישה חודשים, בדיוק למטרה הזו. על פי החוק שם, על החולה לבלוע את הסם בכוחות עצמו, ואסור לרופא להכניס את החומר לגופו בצורה אקטיבית. עד סוף שנת 2013, יותר מ-750 מתושבי אורגון כבר ניצלו את החוק הזה כדי לשים קץ לחייהם - ורק ששה מהם היו בני 35 ומטה.

 

אצל בריטני אובחן הסרטן מדרגה 4 בינואר 2014, ונאמר לה כי נותרו לה ששה חודשים לחיות. "הסרטן יהרוג אותי, זה כבר לא בשליטתי", היא אמרה למגזין 'פיפל', "שוחחתי עם מומחים רבים, שאמרו שמוות מהסרטן הזה הוא דרך נוראית למות. האפשרות לבחור בדרך של כבוד מפחידה קצת פחות".

 

שון קראולי, מקבוצת הייעוץ "חמלה ובחירה", אמר לסוכנות AP שבשבועות לפני מותה, הלכו וגברו ההתקפים דמויי השבץ מהם סבלה מיינרד. "תומכי הזכות למות בכבוד הריעו לה על האומץ, המתנגדים פחות אהבו את הקמפיין הפומבי. מיינרד לא הבינה על מה הוויכוח. "לצאת נגד זכות הבחירה של אנשים חולים נראה לי מרושע", אמרה בשבוע שעבר, "הם מנסים לערבב בין זה לבין התאבדות, וזה לא הוגן. אין בי אף חלק הרוצה למות. אבל אני גוססת".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.