תחזית: שוק הנדל"ן בשנה הקרובה

 
מה יקרה בשוק הנדל"ן השנה?
מה יקרה בשוק הנדל"ן השנה? צילום: ערוץ10_לילה כלכלי
 
עודכן 10:23 27/09/2014

שנת תשע"ד התאפיינה בריבית אפסית, עליות במדדים ובמחירי הנדל"ן. מה יקרה לריבית בשנה הקרובה? והאם סוף סוף נוכל לקנות דירה?

 
 
 
 
 

שנת תשע"ד הייתה שנה מוצלחת למשקיעים. שנה זו התאפיינה בסביבת ריבית אפסית והושפעה באופן ניכר ממבצע "צוק איתן" (אשר גרם להורדת שיעור הריבית באופן דרסטי וניכר). שיעורי ריבית אלה גרמו לעליות במדדי הפיננסים ומדד מחירי הנדל"ן. השילוב בין האינפלציה הנמוכה ושיעור הריבית האפסי, מעודד עליה בהיקף ההשקעות והצריכה הפרטית, דבר אשר יש בו כדי לבלום את האטה שמורגשת במשק כיום.


אני צופה כי הריבית תישאר יציבה ברמה של 0.25% עד לרבעון הראשון של 2015 ותתחזק בהדרגתיות לרמה של 0.75% לקראת אמצע-סוף 2015 וזאת בהתאם להתאוששות המשק. אנו צופים כי האינפלציה בשנה הקרובה תהיה כ-1.2% וזאת על פי עקומת התשואות. כמו כן, חלה ירידה גם בצפי האינפלציוני לטווחים בינוניים עד ארוכים.


בשנה זו בלטו מדדי המניות המובילים שנסקו בממוצע בכ-20% וזאת למרות הבעת אמון נמוכה מצד החברות בבורסה למסחר ומחיקתם של 53 חברות מהמסחר. המסחר בבורסה התאפיין בגל גיוסים נרחב של כ-56 מיליארד שקל בגזרת האג"ח הקונצרני כאשר רובו גויס ע"י חברות הנדל"ן והבנקים.


עליית מחירי הנדל"ן הסתכמה בכ-6.8% לעומת שנת 2013 (לפי נתוני הלמ"ס), למרות האטה בביקושים (בין היתר בעקבות הדיונים בהצעת חוק מע"מ אפס) בהיקפי הבנייה החדשה (ירידה של כ- 2.4% בהתחלת בנייה חדשה בחודש יוני וזאת בעקבות מבצע צוק איתן והשלכותיו, לרבות, השבתת הבנייה באזורים אלו), אנו צופים כי זוהי האטה זמנית וכי אישור חוק מע"מ אפס יגרום לאותם משקיעים לחזור ולהגדיל את הביקושים ובשילוב הירידה בתחילת בנייה חדשה, כמו כן,  אנו צופים עלייה במחירי הנדל"ן גם בשנת תשע"ה.


היקף עבודות הבניה החדשות בתחום תמ"א 38 ימשיך לצמוח אף השנה כאשר העדיפות מצד היזמים הינה לבקשות הריסה ובנייה (תמ"א 38 - תיקון 2), כאשר משך הטיפול הממוצע בבקשה לקבלת היתר בניה על פי תכנית תמ"א 38 נמשך כ-7 חודשים (על-פי דו"ח יישום תמ"א 38 שפרסם משרד הפנים).


במספר ערים, כגון חיפה ,רמת גן ,תל אביב ובת ים, ניכרת מגמה למתן היתרי בניה על פי תמ"א 38 יותר ממקומות אחרים בארץ, וזאת ככל הנראה בשל הבנה מעמיקה לצורך והחשיבות של קידום הענף הזה. כך למשל, בעיריית הרצליה ניתנה החלטה המאפשרת ליזמים לבנות  3.5 קומות לעומת 2.5 קומות כפי שהיה מאושר עד לאחרונה. הסיבות הנעוצות בריבוי בקשות באזורים אלו הן חוסר היצע בדירות במרכזי הערים המאופיינים במחירים גבוהים, עודף ביקוש מצד משפרי דיור והצורך של הדיירים בחיזוק הבניין בפני רעידת אדמה ושיפור תנאי מגוריהם.

 

 

*הכותב הינו מנהלה הכלכלי של קרן B-Funds (בי-פאנדס)- קרן השקעות המתמחה בגיוס משקיעים לפרויקטים של תמ"א 38 ועסקאות פיננסיות.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.