"ניצבת" - האם לאישה יש זכות לא ללדת ילדים?

 
עודכן 12:07 21/09/2014

א.ב. יהושוע חוזר בגדול עם סיפור על אישה שלא רוצה ילדים, נושא שכזכור עורר מהומה רבה כשיהושוע הביע את דעתו בנושא, "זו הפרעה במחזור הטבעי, סוג של נכות". אז האם הספר מעורר שוב את אותה הסערה? • ביקורת

 
 
 
 
 
א. ב. יהושוע • מגדולי הסופרים בארץ
א. ב. יהושוע • מגדולי הסופרים בארץ צילום : יח"צ
 

בולי יהושע, או בשמו הספרותי א.ב יהושע - הוא אחד מגדולי הסופרים העבריים החיים היום. כתביו נכנסו לפנטאון הספרים הישראלי, תלמידים נבחנים עליהם בבחינות הבגרות, וניתן למצוא את כותריו מונחים אחר כבוד כמעט בכל בית של קורא רציני של ספרות ישראלית. יהושע זכה למעמד של אחד מהוגי הדעות המרכזיים של השמאל כיום, ומדי פעם הוא מפרסם מאסות פוליטיות פרי עטו. שלוש שנים לאחר צאת ספרו הקודם, מפרסם כעת הסופר את "ניצבת", רומן חדש המתרחש על כביש מספר 1 - בין ירושלים המתחרדת לתל אביב התוססת.


במרכז העלילה נמצאת נוגה, גרושה ירושלמית בת 42, נגנית נבל בתזמורת הסימפונית בהולנד. לאורך חייה סירבה נוגה להביא ילדים לעולם - לדעתה היא יכלה ללדת אך לא רצתה. לכן נפרד ממנה בעלה אוריה לפני כמעט עשור, ואהבתו האובססיבית אליה לא שוככת גם לאחר שהתחתן בשנית והביא ילדים לעולם. חודשים אחדים לאחר מות אביה מבקש ממנה חוני, אחיה התל אביבי לקחת חופשה מן התזמורת שלה ולהגיע ארצה על מנת לשמור במשך שלושה חודשים על דירת ילדותם בירושלים - ובכך לאפשר לאמם להתנסות בדיור מוגן בתל אביב.

 

בניגוד לרוב ספריו הקודמים של יהושע שחלקם מתרחשים בחו"ל או במצבי מלחמה, העלילה של "ניצבת" עוסקת בחיי השגרה עם תפאורה יום יומית של ימים כתיקונם. "ניצבת" הוא ספר שנכתב מתוך כאב על ירושלים המתחרדת, ודמויותיו מונחות על קונפליקטים ישראליים מאוד בדיוק כמו שיהושע אוהב. האדוות, הניגודים ותבליני הסיפור נעים במעגלי העולם הישראלי, הדתי, המשפחתי והזוגי כאשר לתוכם נוצקים תהומות של הגות מחשבתית ופסיכולוגית מעמיקה. הספר עצמו נכתב על רקע ירושלים המתחרדת שבה התגורר יהושע במשך שנים, על מאבקה בתל אביב המתירנית והחילונית, ועל ההגירה השלילית ממנה לעבר המרכז.

 

 

נשים היו תמיד חלק מהדמויות המרכזיות ברומאנים של יהושע, אך את "ניצבת" מובילה אישה מתחילתו ועד סופו - דרך תודעתה, הנמסרת בגוף שלישי, מסתננת ומתחוללת ההתרחשות, ויהושע נכנס לדמותה באופן מעורר השתאות. "בזמן האחרון אני נתקל בתופעה של נשים שהחליטו לא ללדת", אמר יהושע בראיון שהעניק לאחרונה ל"ידיעות אחרונות" וציין כי "ההחלטה הזאת, אם מצד הגבר ואם מצד האישה, היא בעיניי איזו הפרעה במחזור הטבעי של הטבע. אישה המחליטה לא להביא ילד זה סוג של נכות. סוג של אגואיזם, סוג של התחפרות בתפקיד הניצבת". הספר כאמור נוגע בנקודה רגישה, שעוררה עליו את זעם חמתן של הפמניסטיות שתקפו אותו על "החפצת נשים והבעת עמדה פטרונית מקוממת על גופן ועל ייעודן בעולם הזה". טענות הצדדים בדיון הזה כלל לא משנות, אלא אדרבה - עצם הנגיעה בנקודה רגישה הופככת את הספר למאתגר ומעניין יותר עבור קוראיו, ובעיקר קוראותיו.

שמות גבורי הסיפור נבחרו בקפידה, ובדומה לרוב האלמנטים המובאים בכתיבתו של יהושע הם מלאי סימבוליקה. נוגה היא כוכב ונוס הזורח בשמים הפתוחים, נוגה ואוריה לקוחים מעולם האור, כאשר אוריה הוא דמות תנ"כית שאהבתו לבת-שבע נגדעה באיבה. חוני, אחיה של נגה, המתגורר בישראל, מבטא בשמו את המצב התקוע כביכול, שבו מצויים אלה שנשארו בארץ.

"ניצבת" הוא ספר איכותי, מעמיק, מושחז ומתוחכם המביא את כתיבתו המצוינת והייחודית של יהושע לשיאים חדשים. בעולם ספרותי שבו רוב הכותרים האחרונים הם מותחנים מודרנים וזולים שנכתבים בעיקר במטרה למכור - ספרו של יהושע הוא מרגלית אמיתית, שושנה בין החוחים, ונשאר רק להתפלל שהסופר בן ה-81 ימשיך לכתוב עוד ועוד.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.