האם אפשר ללמוד בצורה טובה דרך ויקיפדיה שאומצה החל מהשנה על ידי מערכת החינוך?

 
עודכן 22:13 13/09/2014

פלטפורמת ויקיפדיה שהייתה אסורה עד היום לשימוש על ידי מערכת החינוך אושרה לשימוש החל משנת הלימודים הקרובה אולם עולה תהייה האם הדבר טוב. מגבלות המערכת הן שטחיותה, האפשרות של כל אדם לשנות את תוכנה ואי הדיוק העולה ממנה לא אחת

 
 
 
 
 

13 שנים אחרי שהתחיל המיזם של ג'ימי ווילס ברשת האינטרנט, מיצבה ויקיפדיה את עצמה כמאגר המידע הגדול בעולם. והמאגר הזה, ללא כוונת רווח, עם כמעט 33 מיליון ערכים ב-280 שפות שונות, רק הולך וגדל בכל יום.

 

מערכת החינוך בישראל התנגדה למאגר בכל הקשור לתכנית הלימודים ולשימוש בו, ומהסיבות הברורות שכל משתמש בוויקיפדיה יכול למנות בעצמו. מדובר בערכים שטחיים, הרבה פעמים לא מדויקים, ויותר מהכול נכתבים לא על ידי אנשי מקצוע כי אם עי ידי כל אחד מאתנו.

 

למרות שוויקיפדיה בעברית נחשבת לאחת האמינות והפעילות עם למעלה מ-100 אלף עריכות בחודש ולמעלה מ-160 אלף ערכים בסך הכול, משרד החינוך נמנע מלהשתמש בפלא הטכנולוגי. עד השנה.

 

 
ג'ימי ויילס. אחראי לעולם הויקיפדיה שאנשי חינוך רואים כשטחי ולא מדויק
ג'ימי ויילס. אחראי לעולם הויקיפדיה שאנשי חינוך רואים כשטחי ולא מדויק צילום : חדשות 10
 

משרד החינוך הכריז כי החל משנת הלימודים הנוכחית יורשו התלמידים לעשות שימוש בפלטפורמת המידע האינטרנטית והורה להכשיר 1000 מורים ללימוד באמצעות המערכת. אולם כאמור שאלות רבות עלו בעקבות ההחלטה, והניסיון להבין האם לא מדובר בכלי בעייתי ללמידה.

 

אנשי חינוך טוענים כי מדובר בזילות של האנציקלופדיות של פעם ולא ניתן להסתמך על המערכת כמידע אמין, מוסמך ומהימן מאחר ולא ניתן להקביל בין מידע שנכתב על ידי אדם מהרחוב מול איש אקדמיה.


תחקיר: רועי שרון

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.