העשב של השכן: האם לגאליזציית הקנאביס היא הדרך הנכונה?

 
עודכן 23:13 24/08/2014

השימוש בקנאביס הופך ליותר ויותר הרחב בישראל ובעולם כאשר מדינות רבות משנות את יחסן לצמח שהיסטורית הוצא מחוץ לחוק בגלל אינטרסים כלכליים. האם צמח הקנאביס חוזר לימין המפוארים בהם שימש לתרופות, בדים ומזון?

 
 
 
 
 

(12:23 דקות)

עישון קנאביס הפך להיות שכיח מאוד בחברה הישראלית וכבר לא מדובר בתופעה זניחה או כזו הקיימת רק בפלח מסוים באוכלוסייה. על פי הערכות שמרניות יותר ממיליון ישראלים עשו שימוש בקנאביס בשנה האחרונה ויותר מחצי מיליון מעשנים אותו על בסיס די קבוע, בהם גם מורים, מרצים ואנשי עסקים בכירים.

 

>> פרק 2: האם להתיר צריכה פרטית?

>> פרק 3: המאבק על הקנאביס הרפואי

>> פרק 4: האם קנאביס באמת ממכר?

 

החומרים הפעילים בקנאביס אולי אסורים מבחינת החוק בכל מה שקשור לצריכתו כסם, אולם קיימים תוספי מזון, שמנים ומוצרים נוספים, שם הוא מותר לשימוש וקיבל את כל ההכשרים.

 

רק שלא תמיד הקנאביס היה אסור לשימוש ולמעשה שימש בעבר לצרכים שונים. בתנ"ך הצמח כונה קנה בשם, אחר כך שימש בתעשיית החבלים והדיג, ואפילו נצרך כסירופ לשיעול בקרב ילדים. לאחר מכן, מהחומר הופק גם בד הקנבס ששימש לדגל הראשון של ארצות הברית ועוד קודם גם למפרשים של קולומבוס ששט לגלות את היבשת החדשה אמריקה.

 

 
דגל ארצות הברית. הראשון היה עשוי מקנבס, כלומר קנאביס
דגל ארצות הברית. הראשון היה עשוי מקנבס, כלומר קנאביס צילום : GettyImages/אימג'בנק
 

אז כיצד קרה שהצמח הפך מנפוץ בשימוש למוקצה מחמת מיאוס? התשובה נמצאת בידי איל העיתונות הצהובה בארצות הברית , וויליאם רנדולף הרסט, שבמקרה גם החזיק במפעלי נייר שמיוצר מעץ ובד הקנבס איים על עסקיו כלכלית.

 

הרסט ניצל את העיתונות בה שלט, הציג את הקנאביס בשמו החדש, "מריחואנה", כסם מסוכן שיובא על ידי מהגרים מקסיקנים, והצליח לגרור לעניין גם את חברות התרופות, האלכוהול והטבק, שגם הן אוימו על ידי אותו החומר. מאותו הזמן הקנאביס הוצא מחוץ לחוק ונאסר בשימוש.

 

בתקופה האחרונה, ובייחוד על רקע השימוש בחומר עבור חולים סופניים, הדעה השתנתה לגבי הקנאביס, בייחוד כאשר הממסד הבין שהמלחמה בצמח לא נושאת פירות. יותר ויותר אנשים מגדלים אותו, משתמשים בו ומציגים השוואות בינו לבין האלכוהול והסיגריות איתן לא ניתן להתווכח.

 

 
חברות התרופות הצטרפו לאנטי נגד קנאביס כי הבינו את הסכנה הכלכלית
חברות התרופות הצטרפו לאנטי נגד קנאביס כי הבינו את הסכנה הכלכלית צילום : חדשות 10
 

על פי ארגון הבריאות העולמי בכל 10 שניות מת אדם משתיית אלכוהול וסיגריות לצורך הדוגמא הורגות כ-10 אלפים ישראלים בכל שנה, נתונים אשר השימוש בקנאביס לא מביא אליהם. ואת הדברים הללו מבינות גם מדינות בארצות הברית כשהקנאביס הפך חוקי בוושינגטון ובקולורדו ו-40 מדינות נוספות שוקלות את יחסן אליו.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.