"קרן ברזל": מערכת יירוט הפצמ"רים עדיין בגדר תכנון

 
עודכן 22:05 24/08/2014

פצצות המרגמה גבו את חייהם של 20 חיילים ואזרחים במהלך "צוק איתן" והפתרון היחיד שנראה באופק מבחינת משרד הביטחון נמצא עדיין רק בשלבי תכנון. דוח מבקר המדינה מתח ביקורת על משרד הביטחון וחיל האוויר שלא רכשו כבר לפני שנים את התותח "וולקן פלנקס" שעונה על צרכי הדרום

 
 
 
 
 

(2:28 דקות)

מבצע "צוק איתן" הוכיח כי מערכת כיפת ברזל היא פתרון עליו ניתן לסמוך כנגד איום הרקטות, גם אם לא במאה האחוזים, אולם הראה כי דווקא הנשק המיושן, פצצות המרגמה, הוא זה שממנו צריך לחשוש. פצצות המרגמה כבר גרמו למותם של 20 חיילים ואזרחים, ופתרון עדיין לא קיים בנמצא.

 

חברת "רפאל" מנסה למצוא את הפתרון לפצצות המרגמה, וחברת המערכות שהביאה לפעולה את סוללת כיפת ברזל, עובדת עתה על מערכת "קרן ברזל", שתפקידה יירוט אותן פצצות מרגמה, אלא שהמערכת עוד נמצאת כרגע רק בשלבי פיתוח ורחוקה מפעילות מבצעית.

 

את המערכת חשפה "רפאל" בכנס בינלאומי שהיה בסינגפור לאחרונה והציגה את היתרונות שלה, ביניהם האפשרות שניתן להתקינה על כלי רכב וניידות שלה, וכמו כן העובדה שאין בה חומר נפץ והעובדה שהיא גורמת לנזק סביבתי מינימאלי ליישובים עליהם היא אמורה להגן.

 

 
קרן ברזל, מערכת יירוט הפצמ"רים שבתכנון רפאל
קרן ברזל, מערכת יירוט הפצמ"רים שבתכנון רפאל צילום : חדשות 10 - צילום מסך
 

"הקושי הוא זמן המעוף הקצר ומדובר בשניות בודדות", סיפר ראש פרויקט יירוט טילים לשעבר במשרד הביטחון, עוזי רובין. "גודל הפצמ"ר הוא בעיה נוספת כי זה עצם קטן מאוד וקשה להבחין בו, אבל אפשר לעשות את זה", הוא הוסיף.

 

דוח של מבקר המדינה, שפורסם לפני כמה שנים, מתח ביקורת על חיל האוויר ומשרד הביטחון, על כך שלא הצטיידו בתותח "וולקן פאלנקס" מייצור אמריקני, היחיד בעולם ליירוט פצצות מרגמה שהוכח מבצעית. "במקור זה נועד ליירט טילי שיוט שבאים לאניות  אבל הוא יודע ליירט גם דברים שמגיעים מלמעלה", סיפר רובין.

 

במערכת הביטחון הגיעו למסקנה אז, שהוא גורם נזק סביבתי גדול מדי ומכסה שטחים קטנים מדי והחליטו שלא לרכוש את התותח, שנכון לכרגע מהווה את הפתרון היחיד לפצצות המרגמה על יישובי עוטף עזה והיישובים בטווחים הקצרים. מבחינת התושבים בטווח הפגיעה של אותן פצצות מרגמה, כרגע הפתרון הוא רק בתכנון.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.