רבבות במחאת הדרום בכיכר רבין: "אנחנו עייפים מהבטחות והצהרות"

 
עודכן 21:05 14/08/2014

אלפי תושבי עוטף עזה ומרחבי הארץ הגיעו לתל אביב לדרוש מהממשלה לפעול להבטיח את ביטחון הדרום. "מדינה חייבת להגן על ביטחון תושביה, גם בפריפריה", אמר ראש מועצת אשכול. לפני העצרת נפגשו ראשי הרשויות מעוטף עזה עם ראש הממשלה שהבטיח להם: "לא נאפשר את המשך טפטוף הרקטות"

 
 
 
 
 
צילום : חדשות 10
 

התושבים נגד ה"טפטופים": בעוד בחמאס ובישראל מנסים לשמור על הפסקת האש בצל המשא ומתן בקהיר, רבבות תושבי עוטף עזה ואזרחים מרחבי הארץ הגיעו הערב (חמישי) לכיכר רבין בתל אביב לעצרת מחאה תחת הכותרת "לא שותקים באדום". על פי ההערכות, כ-20 אלף בני אדם הגיעו למחאה על מנת להביע תמיכה בתושבי הנגב המערבי.

 

"זה לא עניין פוליטי. אין כאן ימין ושמאל. יש כאן עניין ברור, מובן, אלמנטרי - רוצים חיים שקטים ובטוחים. אנחנו עייפים מהבטחות והצהרות וחוששים מהסכמים מדיניים אשר שוב יסתיימו בפשרה על חיינו ועתידנו", אמר ראש העיר שדרות, אלון דוידי, בדברים שנשא מעל בימת העצרת. "14 שנים יורים עלינו רקטות על הראש. עם הזמן, זה קיבל את השם הסימפטי - טפטוף. אנחנו לא מוכנים עוד לקבל את המצב הבלתי נתפס. דמנו לא הפקר ואנחנו לא מוכנים לניסיונות הרצח הבלתי נגמרים של ארגוני הטרור מעזה. על מדינת ישראל להתעשת ולהגדיר לעצמה את המטרה: החזרת השקט והביטחון לדרום. האם זו בקשה מוגזמת?"

 

 
מאות המפגינים בכיכר רבין, הערב
מאות המפגינים בכיכר רבין, הערב צילום : חדשות 10
 
נתניהו בפגישה עם ראשי מועצות עוטף עזה, הערב
נתניהו בפגישה עם ראשי מועצות עוטף עזה, הערב צילום : חיים צח, לע"מ
 

דוידי הוסיף והבהיר: "איני מבקש להשיא עצות לממשלה או לצבא. אני סומך עליהם שידעו לתת את הפתרונות הנכונים. אבל אני בהחלט מבקש לשים סוף לעניין הזה אחת ולתמיד. צבאית, מדינית או בכל דרך אחרת, אבל לסיים את העבודה עד הסוף. לא יתכן שקבוצת טרוריסטים תנהל את סדר יומה של מדינת ישראל או את סדר יומה של שדרות".
 
אחריו נאם ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, שאמר: "בשנים האחרונות התרחקנו יותר ויותר אחד מהשני. המדינה שלנו הפכה לאוסף של קבוצות. כל קבוצה מדברת בשפה שונה, בעלת אינטרסים שונים ובעלת תפיסה ברורה ומגובשת של בעד ונגד. אבל אני מאמין שסולם הערכים הבסיסי שמוטבע בכולנו הוא עדיין אותו סולם ערכים. מדינה ריבונית חייבת להגן על ביטחונם של תושביה, גם אלה החיים בפריפריה. גם אם אנחנו מעטים ולא מהווים מנדט פוליטי עבור אף מפלגה. מדינה לא יכולה לאפשר לטרור לשבש שוב ושוב ושוב את שגרת חיי תושביה. היום אנחנו עומדים כאן ביחד ואומרים: לא עוד. הירי ושלל איומי הטרור לעבר יישובנו חייבים להיפסק. באנו לכאן כולנו כדי להעביר מסר ברור שירי לעבר ישובי הנגב הוא פגיעה בכל מדינת ישראל ולא רק בישובי הדרום. עינינו נשואות לממשלה שתדע לקחת את ההישגים של הלחימה ולהביא הצלחה מדינית".

 

 
צילום : חדשות 10
 
צילום : חדשות 10
 

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, הוסיף לדבריהם של עמיתיו ואמש ש"בערב הזה תושבי מדינת ישראל מצהירים: השקט של הדרום הוא השקט של מדינת ישראל כולה. אני שולח מכאן תודתי והערכתי לכם, אזרחי ישראל, שעטפתם אותנו באהבה והפכתם חלק בלתי נפרד מאיתנו. תודה לחיילי צה"ל שבמסירות נפש יצאו למשימות מתוך מחשבה על ילדי הגן ביישוב הסמוך ועל האמהות שרוצות שלווה לבתיהן. תודה שהייתם איתנו ועל כך שאתם ממשיכים ללכת איתנו עד להשגת השקט לאזור".

 

"אנחנו רוצים לומר הרבה דברים, אבל בתור התחלה שיזכרו שזו לא צריכה להיות שגרה", אמרה לחדשות 10 ענת בן עמי, תושבת מפלסים, שעדיין לא שבה לביתה. "אנחנו מצפים שמה שיהיה הוא שאנשים יבינו שה'צבע אדום' קשור לכולם. ההפגנה לא תביא את השינוי. חייב להיות משהו יותר עמוק, פתרון לטווח ארוך. היום הייתי בקיבות והיה שקט, אבל לא הייתי שקטה".

  

 
צילום : חדשות 10
 
צילום : חדשות 10
 

לפני העצרת זימן ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה לפגישה בקריה, והם הגיעו לאירוע לאחר מכן. "צה"ל פתח במבצע 'צוק איתן' אחרי שחמאס חזר לטפטוף ירי לעבר יישובי הדרום. המדיניות שלנו ברורה ועקבית - גם לטפטוף אנחנו מגיבים בעוצמה. יצאנו למערכה הזאת כדי לחזק את ביטחונם של אזרחי ישראל בכלל וביטחונכם בפרט", אמר נתניהו. "לא נסיים את מבצע 'צוק איתן' לפני שיושגו יעדיו: השבת השקט והביטחון לתקופה ממושכת לאזרחי ישראל, תוך פגיעה משמעותית בתשתיות הטרור".

 

לקראת העצרת חסמה המשטרה בשעות 23:00-18:00 את הצירים הבאים: אבן גבירול לשני הכיוונים בין שאול המלך לארלוזורוב, רחוב ארלוזורוב בין וייצמן לאבן גבירול, דוד המלך מווייצמן עד כיכר רבין. בנוסף ייחסמו הרחובות פרישמן מכיכר מסריק ועד אבן גבירול, בן גוריון משלמה המלך עד כיכר רבין, מלכי ישראל לשני הכיוונים מבן גוריון ועד שדרות חן, רחוב גורדון משלמה המלך עד מלכי ישראל ורחוב הדסה מבן גוריון עד אבן גבירול. הציבור מתבקש להימנע מהגעה בכלי רכב פרטיים.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.