משחק כפול: נסיכות קטר – בין עושר המערב לטרור המזרח

 
עודכן 07:14 29/07/2014

מבצע "צוק איתן" גילה את הקשרים המסועפים של ארגון החמאס עם הנסיכות הקטנה קטר שבשנים האחרונות הפכה למדינה המשפיעה ביותר במזרח התיכון. מהימים בהם הנסיכות פיתחה קשרים דיפלומטיים עם ישראל ועד לימינו אנו בהם היא מממנת את הטילים על אזור הדרום

 
 
 
 
 

(4:32 דקות)

קטר, הנסיכות הקטנה שרק רבע מתושביה הם אזרחים והיתר עובדים זרים, הפכה בתוך מספר שנים לא רבות למדינה המשפיעה ביותר במזרח התיכון. וההשפעה של המדינה הקטנה היא רבה, עד כדי כך שמישהו באחד ממשרדי גורדי השחקים הוא זה המחליט אם יורים טילים לאזורנו.

 

הכול מתחיל בגז. רבע מיליון אזרחים נהנים מצמיחה של 18%, עושר בלתי נתפס ועתודות גז מהגדולות בעולם. אבל לא רק גז, גם עיתונות ותקשורת. משפחת המלוכה היא בעלת רשת הטלוויזיה "אל-ג'זירה", שבזכותה החלו מאמצע שנות ה-90 עולים לרגל על מנהיגי העולם הערבי לקטר.

 

קטר, למרות זאת, ולמרות שנמצאת בעולם הערבי, משחקת את המשחק במשך שנים בין המערב למזרח. כך, כוננה יחסים דיפלומטיים עם ישראל, הזמינה את הנשיא פרס לביקור ומתחת לאפה של האחות הגדולה, סעודיה. בקטר גם ידעו, המדינה ומנהיגה, להחליף בין תרבות ערבית למערבית לפי הצורך.

 

 
אמיר קטאר, חאמד בן חאליפה אל-תאהני
אמיר קטאר, חאמד בן חאליפה אל-תאהני צילום : רויטרס
 

המציאות הזו גם הביאה לנסיכות העשירה את אירוח משחקי גביע העולם לנבחרות, המונדיאל, בשנת 2022, למרות הביקורות מאחורי הקלעים ומלפניהם על קניית המשחקים.

 

אבל מאז הבן החליף את האב בתור השליט החדש והתיישב על כס המלכות, המדינה טיפחה את הקשרים עם איראן, החליטה לתמוך בחמאס ושמה קץ לדיפלומטיה עם ישראל. בינתיים היא מארחת את מנהיגם הרוחני של האחים המוסלמים, מנהיגי החמאס וממשיכה את המשחק הכפול של השליט הצעיר מקטר.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.