לזכרם: חללי וקורבנות מבצע צוק איתן

 
עודכן 09:00 28/07/2014

מפקדים, נגדים, חיילים ואזרחים: שמותיהם של ההרוגים במבצע "צוק איתן" להגנה על ישובי הדרום ולנטרול מנהרות חמאס, שהחל ב-8 ביולי 2014

 
 
 
 
 

דרור חנין ז"ל, בן 37, בית אריה

דרור חנין
דרור חנין צילום : חדשות 10
 

דרור חנין, תושב בית אריה שבדרום מערב השומרון, היה ההרוג הישראלי הראשון של מבצע צוק איתן. חנין, שהתנדב בכבאות והצלה יהודה ושומרון, היה אב לשלושה ילדים קטנים, בני שנה עד 11. הוא היה אדם אהוב ומוכר בנוף המתנדבים במועצה האזורית, והגיע למחסום ארז כדי להביא מזון ושתייה לחיילים, כאשר פצצת מרגמה שנורתה לאזור הביאה למותו.

 

"הוא היה אדם משכמו ומעלה, ראשון במתנדבים וראשון בנתינה", סיפר עליו אבי נעים, ראש המועצה האזורית בית אריה. "אחרי העבודה הוא ירד עם הרבש"ץ כדי להביא אוכל ולתמוך בחיילי צה"ל. כשהייתה אזעקה הוא פעל לפי הנהלים, שכב מחוץ לחומה - ולמרות זאת פגע בו רסיס של הרקטה. בהתחלה חשבנו שהפציעה קלה ואז התברר שהרסיס פגע באזור בית החזה, הוביל לדימום פנימי והמצב הידרדר. נסעתי לבית החולים עם אשתו, ולאורך כל הנסיעה היא ניסתה לשכנע את עצמה שבתקשורת דיווחו על אדם אחר".

 

זמן לא רב לפני מותו, בעת שעבר בין ישובים לחלק ממתקים לחיילים, נפגש חנין עם גיבור ישראל, מעוזיה סגל, שנפצע מפגז סורי לפני 40 שנה ברמת הגולן. השיחה ביניהם הפכה לזיכרון אחרון. בהלווייתו ספדו לו: "דרור נהרג במה שהוא היה הורג את עצמו עליו - בנתינה".

 

 
הודעת הוואטסאפ שהעביר דרור חנין בין המתנדבים
הודעת הוואטסאפ שהעביר דרור חנין בין המתנדבים צילום : חדשות 10
 

סמ"ר איתן ברק ז"ל, בן 20, הרצליה

כחמש שעות לאחר הכניסה הקרקעית של צה"ל לרצועה, נהרג חייל ישראלי ראשון במבצע, במהלך פעילות מבצעית בעיירה בית חנון. סמ"ר איתן ברק ז"ל, בן 20 מהרצליה, השאיר אחריו אח, אחות וזוג הורים.

 

ברק היה תלמיד מצטיין, שתמיד חלם על שירות קרבי. "הדבר היחיד שעליו דיבר היה נתינה למדינה, ואיך להתנדב, ואיפה להיות בקרבי", סיפר מנהל התיכון בו למד איתן, יעקב נחום. שבוע לפני מותו, התראיין איתן לעיתון הצבאי "במחנה", לפינה השבועית "לוחם בכותרות". הוא סיפר על חוויותיו כמפקד כיתה באזור שכם: "נכנסנו בשקט אבל קלטו אותנו. הם החלו לזרוק בקבוקי תבערה, זכוכיות ואבנים. כבר הייתי באירועים דומים, אבל המקרה הזה היה חריג".

 

בהודעת וואטסאפ ששלח לחבריו לפני הכניסה לעזה, הספיק איתן להתכתב עם חבריו ומסר להם שלוקחים ממנו את המכשיר הסלולרי - "בלי לפרט יותר מדי, זה כנראה קורה". נסים ביטון, חבר קרוב של האב, אמר: "איתן היה דווקא זה שהרגיע את כולם, ולא רצה להרגיע את ההורים". ונשיא המדינה אז, שמעון פרס, אמר לאביו של החייל, דוד: "אני כל כך גאה בבן הנפלא שלך. איתן היה לוחם, גבר שאי אפשר לעצור אותו".

 

"אלוהים בוכה עכשיו, והוא מלקט והוא אוסף, ואתה עטוף, גופך עטוף. אך אתה רואה, רואה את האור", כתבה עליו הבלוגרית "אמא אוהבת".

 

 
איתן ברק, חייל צה"ל שנהרג בצפון הרצועה
איתן ברק, חייל צה"ל שנהרג בצפון הרצועה צילום : אין קרדיט
 

עודא אל וודג' ז"ל, בן 32, הפזורה הבדואית

יומיים לאחר הכניסה הקרקעית, נהרג תושב הפזורה הבדואית שמצפון לדימונה, עודא אל וודג' בן ה-32, מירי רקטה ארוכת טווח אל מזרח הנגב. הרקטה נחתה בתוך ישוב והביאה למותו של אל וודג', ולפציעתם של ארבעה מבני משפחתו - כולל פעוטה ותינוקת.

 

יאסר אל-אביאת, חבר של משפחת אל-וודג', ביקש לאחר מכן עזרה מהמדינה בהתמגנות מפני ירי הרקטות. "אין לנו מיגונים בכלל. אפילו לא מציעים לנו מיגונים. תמיד כשאומרים 'נפילה בשטח פתוח', זה לא שטח פתוח זה נופל ליד הבית שלנו", סיפר אל-אביאת בראיון מחוץ לבית החולים סורוקה בבאר שבע, אליו הובאו הפעוטה בת השלושה חודשים והילד בן הארבע שנפצעו, "הילדים שלנו מפוחדים כשהם שומעים בום, ואף אחד לא מציע להם עזרה".

 

 
ביתו של עודא אל וודג' בן ה-32, שנהרג מפגיעת רקטה
ביתו של עודא אל וודג' בן ה-32, שנהרג מפגיעת רקטה צילום : רון אוטמזגין
 

רס"ן (מיל') אמוץ גרינברג ז"ל, בן 45, הוד השרון

בשבת הראשונה של מבצע צוק איתן חדרה חוליה של כחמישה מחבלים לישראל, מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי באמצעות מנהרת טרור. המחבלים לבשו את מדי צה"ל, יצאו ממנהרה ביער בארי שבסמוך לגבול ושיגרו טיל נגד טנקים לעבר ג'יפ שהיה בסיור. קצין ולוחם נהרגו באירוע.

 

אמוץ גרינברג היה חוקר בכיר ברשות לניירות ערך. הוא נכנס עם בני משפחתו למקלט במהלך אזעקה שהושמעה באזור, ואז יצא לשירות מילואים, ממנו לא שב. "הוא עשה את זה בהתנדבות", סיפר חברו הקרוב יוסי קרן. "לפני יומיים ישבנו בבר כי הוא היה באפטר ושאלתי אותו למה הוא צריך לחזור לשם. הוא אמר שהוא לא צריך, הוא פשוט רוצה. הוא אמר: 'החיילים שלי נמצאים שם ונכנסים, אני לא מוכן להישאר פה'. הוא הרגיש תחושת שליחות ואני יכול להגיד שכחבר טוב, זה הדבר הכי כואב שקרה לי בחיים".

 

נשיא המדינה באותה עת, שמעון פרס, ביקר בשבעה של משפחת גרינברג. הוא חיבק את האלמנה שגית ואת הילדים ליהיא, אורי ושירה. "היה לכם אבא גיבור שסיכן את חייו ולחם כאריה. תהיו גאים בו", אמר, ופנה לאורי בן ה-12: "שמעתי וראיתי אותך אתמול בהלווייתו של אביך. מגרונך דיבר אבא, באותה התלהבות אהבה ומסירות, אלו הערכים שמחזיקים את מדינת ישראל".

 

 
סא"ל במיל' אמוץ גרינברג ז"ל
סא"ל במיל' אמוץ גרינברג ז"ל צילום : חדשות 10
 

סמל אדר ברסנו ז"ל, בן 20, נהריה

סמל אדר ברסנו נהרג יחד עם אמוץ גרינברג בעת שהשניים נסעו על ג'יפ הסיור, שספג את טיל הנ"ט מחוליית המחבלים. "הוא היה בחור אמיץ מאוד. פייטר שאהב את המדינה ואת הצבא. אהב את כולם והיה בחור חייכן", סיפר חברו בר שפס. "קרה מה שקרה עם כל האהבה שלו למדינה. הוא הלך כגיבור ומת כגיבור ישראל".

 

יומיים לפני המוות, עוד שוחחה אמו של אדר עם בנה, שהתעקש ונלחם כדי לשרת ביחידה קרבית, בפעם האחרונה. הוא סיפר לה שהכול בסדר. חברתו, חן, ספדה לו: "אומרים שאלוהים לוקח רק את הטובים והוא לקח את הטוב מכולם. גיבור שלי, אוהבת אותך בכל לבי לעולם ולעולם לא אשכח אותך".

 

בתחקיר האירוע, התברר כי גרינברג וברסנו ז"ל לא היו המטרה המרכזית של המחבלים - שהתכוונו לחטוף מספר אזרחים מהיישובים הצמודים לגדר ולהעביר אותם לשטח הרצועה, באמצעות המנהרה דרכה נכנסו המחבלים לישראל. המחבלים השאירו מאחוריהם, עם הימלטם בחזרה לרצועה, מזרקים, אזיקונים וחומרי הרדמה.

 

 
אדר ברסנו
אדר ברסנו צילום : חדשות 10
 

סג"מ בר רהב ז"ל, בן 21, רמת ישי

צוער בר רהב, לוחם הנדסה, נהרג מירי טיל נגד טנקים, שפגע בדחפור בו נסע ברצועת עזה. צוער רהב, שהועלה לדרגת סגן-משנה לאחר מותו, הובא למנוחות בקרית טבעון. "הוא היה ילד כל כך יפה, חייכן ומאושר, ילד ראשון שלנו. הוא יישאר בלב שלנו, אבל רק בלב", סיפרה אמו נעמה לרפי רשף.


בר היה שחקן כדורמים מצטיין בנבחרת ישראל ובקרית טבעון, ממשפחה שרבים מבניה בחרו בענף הספורט הזה. "הוא ויתר על ספורטאי מצטיין כדי ללכת לצבא. הוא גם היה מצטיין פלוגתי, בכל מה שעשה. בגרות מצטיינת, חברתית מצטיין, יחצ"ן מוביל שארגן מסיבות ענקיות. הוא היה הטופ שבטופ, ילד שאין כמוהו. ילד מתנה, קיבלנו אותו רק לקצת זמן", אמרה האם.

נעמה סיפרה על השיחות האחרונות שקיימה המשפחה עם בר. "ביום רביעי אמרו לנו שהולכים להתקלח ונתנו להם קצת טלפונים, וביום חמישי סיפר לנו 'זהו, לוקחים את הטלפונים, אל תדאגו, יהיה בסדר'. ודאגנו, נורא דאגנו". האם קיוותה שמורשת בנה תשמש השראה לילדים אחרים. "אני מקווה שהוא יהיה מופת לאחרים. הילדים שלנו יגדלו על האח הגדול שלהם, אבל יש עוד ילדים שיכולים ללמוד מהדרך שלו, ולהיות טובים וגיבורים כמוהו".

 

גם הנשיא רובי ריבלין ביקר אצל משפחתו של רהב. "אנשים מבינים שהבן נפל במלחמה על ביסוסנו על ביטחוננו וגם על קיומנו כאן, כי המדינה עדיין אינה דבר מובן מאליו בעיני אויבינו ומבקשי נפשינו", אמר ריבלין.

 

 
בר רהב ז"ל, מרמת ישי
בר רהב ז"ל, מרמת ישי צילום : רפרודוקציה
 

סמל בניה רובל ז"ל, בן 20, חולון

סמל בניה רובל, לוחם חיל רגלים בן ה-20 מחולון, נהרג בהתקלות עם מחבלים ברצועת עזה, והובא למנוחות בבית העלמין בחולון.

 

נשיא המדינה באותה עת, שמעון פרס, פתח את ביקורי התנחומים שלו בביתם של זאב ועדה רובל, הוריו של הלוחם, שאמרו לו כי "רצינו שיהיה גיבור, אבל לא בצורה כזאת". עוד הם קוננו, תוך שהם ממררים בבכי, על בנם שהיה מחויב לאהבת המולדת ולשירות המדינה. "הוא היה גיבור ומנהיג בנפש. בניה בתנ"ך היה אחד מגיבוריו של דוד המלך", ציינו.

 

 
סמל בניה רובל שנהרג במהלך פעילות צה"ל במסגרת מבצע צוק איתן
סמל בניה רובל שנהרג במהלך פעילות צה"ל במסגרת מבצע צוק איתן צילום : דובר צה"ל
 

רס"ן צפריר בר אור ז"ל, בן 32, חולון

הלילה הבא, שבין שבת לראשון, היה הקטלני ביותר מבחינת ישראל במבצע צוק איתן - ובפרט עבור חטיבת גולני, ש-13 מלוחמיה מצאו את מותם בסדרת תקריות מול גדוד החמאס הגדול והמשמעותי ביותר, בשכונת שג'אעיה שבמזרח רצועת עזה. נגמ"ש צבאי שעסק בפעולת חילוץ הותקף בטיל נ"ט, שהביא למותם של שבעה לוחמים, ושישה לוחמים נוספים נהרגו בשלוש היתקלויות אחרות.

 

צפריר בר אור ז"ל, מפקד בחטיבת גולני, נהרג במהלך היתקלות עם מחבלים בשכונת שג'אעיה. הוא השאיר אחריו אשה בחודש השמיני, ותינוקת בת שנה.

 

אלמנתו, סיוון, ספדה לצפריר בבית העלמין הצבאי בחולון: "אני מסרבת לדבר עליך ולא אליך. בעלי המוכשר, היפה, האהוב. כתבת שאתה תבוא הביתה ואנחנו עדיין מחכות. דמיינתי איך אני קופצת עליך עם המדים. כמה אושר היה להפוך מזוג למשפחה. לא מגיע לבתנו לגדול בלי אבא ולא מגיע לבנך לא להכיר את אבא שלו. אהוב שלי יקר, בשבילי אתה תמיד תהיה מלך העולם".

 

 
רס"ן צפריר בר-אור ז"ל
רס"ן צפריר בר-אור ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סרן צבי קפלן ז"ל, בן 28, מירב

צבי קפלן ז"ל, קצין אג"ם בגדוד הסיור של חטיבת גולני, נהרג במהלך היתקלות עם מחבלים בשכונת שג'אעיה. הוא השאיר אחריו אישה, ושני ילדים קטנים.


עדי קפלן, אלמנתו, ספדה לו בבית העלמין הצבאי בחיפה: "סיפרתי להם שהקדוש ברוך הוא חיפש שומר, אז הוא שלח מלאך שביקש שתבוא, וכמובן שרצית משום שזה הדבר הכי טוב שאפשר לבקש, להיות שומר".

 

 
סרן צבי קפלן ז"ל
סרן צבי קפלן ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר עוז מנדלוביץ' ז"ל, בן 21, עצמון

עוז מנדלוביץ' נהרג במהלך הקרבות בין חיילי חטיבת גולני לחמאס בשג'אעיה. הוא נכנס להילחם בתוך בניין, ונהרג מצרור שנורה אליו - לאחר שמצא עם חבריו פיר של מנהרה שהיה חבוי ברצפת הבית. "הם לחמו כמו אריות", סיפר אביו, עפר מנדלוביץ', בעברו קצין בגולני, "אנחנו לא יכולים לעשות משהו אחר זולת הלחימה הזו".

 

אמו, אסנת, הוסיפה בראיון שנערך יומיים אחרי מותו: "לא אגיד שאני לא גאה, אבל קשה להיות אמא שאיבדה בן. זה לא משנה איך הוא נפל, האובדן קשה מנשוא. אני מבינה שהוא עשה הכל כדי לעמוד במשימתו, אבל איבדתי את הבן שלי. אין לי אותו. לא נראה לי שנוכל להמשיך כרגיל. יש לנו עכשיו תהום בבית, ונצטרך ללמוד לחיות ליד אותה תהום".

 

 
סמ"ר עוז מנדלוביץ' ז"ל, נהרג ברצועת עזה במבצע צוק איתן
סמ"ר עוז מנדלוביץ' ז"ל, נהרג ברצועת עזה במבצע צוק איתן צילום : פייסבוק
 

סמ"ר ניסים שון כרמלי ז"ל, בן 21, מרעננה

הלווייתו של כרמלי, שנולד בעיירה קטנה בטקסס בסמוך לגבול מקסיקו ונהרג בקרבות הקשים בשג'אעיה, היתה הראשונה מבין הלוויותיהם של מי שנחשבו כחיילים בודדים - וליכדו סביבם במותם עשרות אלפי אנשים.

 

הוריו של כרמלי התגוררו בטקסס, וקרובי משפחה אחרים, אצלם שהה לאחר שעלה לארץ בגיל התיכון, היו בישראל. עם זאת, בשל הגדרתו כחייל בודד, הופצו בפייסבוק (כולל זה של קבוצתו האהובה מכבי חיפה) קריאות לבוא להלווייתו, שנערכה בבית העלמין נוה דוד בפאתי חיפה. כתוצאה מכך הגיעו עשרות אלפים להלוויה, וצעדו בדממה בשעת לילה מאוחרת לזכר אדם שמעולם לא הכירו. "זהו הכוח של עם ישראל בימים כאלה", אמר יוזם ההפגנה.

 

חברו, סת' גרינברג, סיפר לאחר האסון: "מגיל אפס הוא תיכנן איתנו, החברים שלו, את החיים שאחרי הצבא ואת הבית שיקים בישראל. למרות שנפצע בקרסול, הוא התעקש להיכנס לרצועה. הוא אמר שאין מצב שחברים שלו ייכנסו והוא לא. הוא תמיד היה ויהיה גיבור שלי ושל כולם. אדם שאף פעם לא התעצבן, מעולם לא היה שבוז. בתחילת השירות שלו מלא חברים יצאו מהצבא, אבל הוא לא וויתר".

 

 
סמל ניסים שון כרמלי ז"ל
סמל ניסים שון כרמלי ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר גלעד יעקבי-רוזנטל ז"ל, בן 21, קרית אונו

סמ"ר גלעד יעקבי-רוזנטל, לוחם גולני שנהרג במהלך הקרבות הקשים בשג'אעיה, הובא למנוחות בבית העלמין קרית שאול בתל אביב.

 

האב, אבי, סיפר כי רק ימים ספורים לפני מותו הוא עוד התקשר למשפחה וביקש שלא ידאגו לשלומו. "הוא היה ילד אוהב מוזיקה וחכם, שניגן הרבה וקיווה לעסוק בכך", אמר, וסיפר כי גלעד אהד את הפועל תל אביב.

 

 
סמ"ר גלעד יעקבי רוזנטל ז"ל
סמ"ר גלעד יעקבי רוזנטל ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר משה מלקו ז"ל, בן 20, ירושלים

מלקו, לוחם גולני ובן לעדה האתיופית, נהרג במהלך הקרבות הקשים בשג'אעיה, והובא למנוחות בהר הרצל בירושלים בטקס בנוכחות שרת הקליטה סופה לנדבר, וראש העירייה ניר ברקת. "התפללתי עליך כל הזמן, היית משוש חיי, האור על פניו, תמיד בטוח ב'אני מאמין' שלו, תמיד נתת הרגשה של ביטחון ועכשיו אתה אינך, והלב מסרב להאמין", ספד אביו. "אמרתי לבנות שלי שיש מלאכים בארץ ויש מלאכים בשמים, ואתה עברת להיות מלאך".


אחותו, אסתר, הוסיפה: "המוות הוא הדבר הכי קשה אך החיים חזקים כפליים. אמרת לי 'אל תדאגי עוד ניפגש' אבל לא חזרת. כולם אוהבים אותך". האחות השכולה ביקשה להעביר מסר לראש הממשלה: "אל תניח שדם חיילינו יהיה לשווא".

 

 
סמ"ר משה מלקו ז"ל
סמ"ר משה מלקו ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

סמל מקס שטיינברג ז"ל, בן 25, באר שבע

מקס שטיינברג, לוחם גולני, היה "חייל בודד" נוסף שנפל בלחימה בצוק איתן. הוא היה אחד משבעת ההרוגים בנגמ"ש שהופצץ בטיל נ"ט בשג'אעיה, בלילה שבין שבת לראשון.

 

שטיינברג נולד בלוס אנג'לס, עלה לארץ לאחר שהשתתף בפרויקט "תגלית" ולאחר מותו, הופצו באינטרנט קריאות להגיע להלווייתו. כמו במקרה של סמ"ר ניסים שון כרמלי, גם הפעם הראה הציבור הישראלי את הכוח שבאחדות, כאשר 30 אלף איש נכחו בהלוויה שנערכה בהר הרצל בירושלים. גם בלוס אנג'לס נערכו טקסים לזכרו.

 

ראש האופוזיציה ויושב ראש מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, ספד לו: "המראה של 30 אלף ישראלים וישראליות שעמדו כעת בדומיה, הוא מסוג המראות שנצרבים בזיכרון הקולקטיבי של מדינה לשנים ארוכות. הוא אולי חי כאן כחייל בודד, אבל האלפים ניפצו את הבדידות הזו. סיפורו של מקס הוא סיפורם של חיילים בודדים רבים שמחליטים לעזוב את משפחתם, ארצם וחבריהם, ולקשור את חייהם בחייה של הארץ באמצעות השירות הצבאי. זו הציונות בהתגלמותה".

ח"כ דב ליפמן מיש עתיד הוסיף: "הנה הדברים שאמר מקס לאימו לפני שנהרג, ב-4:00 בבוקר בשבת, בזמן שיצא מהרצועה להפוגה קצרה - 'אמא, אני לא פוחד כלל על עצמי, אני פוחד עלייך, אני בסדר, אני חוזר פנימה'. המילים האחרונות הללו אומרות הכל, דאגה לאימו, למדינה, לשלומם של אחיו היהודים, אבל לא לעצמו. זה מתאר את הנתינה העצומה שלו".

 

 
סמל מקס שטיינברג ז"ל, בן 24 מבאר שבע, נהרג במבצע צוק איתן
סמל מקס שטיינברג ז"ל, בן 24 מבאר שבע, נהרג במבצע צוק איתן צילום : רפרודוקציה
 

סמ"ר שחר תעשה ז"ל, בן 20, פרדסיה

שחר תעשה, לוחם גולני מפרדסיה, היה אחד משבעת ההרוגים בנגמ"ש שהופצץ בטיל נ"ט בשכונת שג'אעיה.

 

"איבדנו פה אבידה שאי אפשר לתאר את הדבר הזה", אמרה אורלי זוהר, דודתו של שחר. "תמיד ילד שצוחק ומחייך וטוב לו וכיף לו ואני לא יודעת מה להגיד עליו אפילו. הילד היה מושלם, מושלם".

 

אלפים ליוו אותו למנוחות בדרכו האחרונה, בבית העלמין שבישוב. ראש המועצה, טל גורקי, ספד לו: "הוא היה אהוד מבחינה חברתית, בחור זהב". הוא בחר בגולני בעקבות בן דודו שהתגייס לחטיבה. "הוא היה מורעל על הצבא", ספדה לו אחותו, חן. אמו, אידה, מיררה בבכי על הקבר: "אתה אלוף, עדיין לא הספקת כלום".

 

 
סמ"ר שחר תעשה ז"ל
סמ"ר שחר תעשה ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

סמ"ר דניאל פומרנץ ז"ל, בן 20, כפר אז"ר

משפחתו של סמ"ר דניאל פומרנץ, לוחם גולני בן 20 מכפר אז"ר, הכירה את השכול מהצד המטפל - אמו, ורדה, שירתה במשך שנים כראש מחלקת נפגעים בצה"ל. לאחר הירי הקטלני על הנגמ"ש בשג'אעיה, הגיעה גם אליה הבשורה המרה. "כל כך קשה ועצוב לי להודות בפניך, ולספר כאן ברבים, שידעתי", אמרה ורדה בהלוויה, בה גם פרסמה את תמלול שיחתם האחרונה. "כל הזמן ידעתי שיבוא יום בו יתדפקו גם על דלתותינו אותם מבשרי רעות לובשי מדים".

 

בבית העלמין החדש שהוקם בכפר אז"ר, לבקשת הוריו, נטמן דניאל. "אני כל כך מתגעגע אליך, אני לא מאמין שלא אראה אותך יותר", ספד לו אביו. "העובדה שאני צריך לדבר אליך ואתה בשמיים - קורעת את לבי. נלחמת בכל דרך אפשרית להתקבל לגולני, ולבסוף הצלחת. היית חוזר מהאימונים והמסעות המפרכים עם חיוך על פניך, ותמיד שנשאלת על הקשיים תשובתך הייתה - 'הכל דבש, הכל עשר'".

 

גם אחיו, נמרוד וליאור, סיפרו על הרגע בו נודע להם על מות אחיהם. "הייתי מאכיל אותו ומחתל אותו ולוקח אותו לחברים ורב איתו", אמר ליאור, "היה לי אח קטן, דניאל".

 

 
דניאל פומרנץ ז"ל
דניאל פומרנץ ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

סמל שון מונדשיין ז"ל, בן 19, תל אביב

מנחם מונדשיין, אביו של שון ז"ל שנהרג בתקרית הנגמ"ש בשג'אעיה, ביקש שבנו יובא למנוחות בבית העלמין נחלת יצחק שבגבעתיים. אמנם בית עלמין אזרחי, אבל קרוב לבית. "קברתי אותו כאן, כדי שאוכל להיות קרוב אליו", אמר האב, "אני לא צריך קבר חיילים, אני צריך קבר לידי. שיהיה לי קשה, אחרי העבודה, אחרי היום-יום". בליל שבת הוא הקיץ בפתאומיות מחלום רע על בנו. בבוקר, שמע כי בנו נהרג בעזה. "אהבתי את הילד הזה, הלב, הלב, הלב!", זעק האב, "חיכיתי שתנהל לי את העסק, חיכיתי שתנהל את הבית עם שחף. חיכיתי לך".

 

"אתה המלאך שלנו, בלעדיך אנחנו לא אותה משפחה", ספד לו אחיו, שחף. "קשה לנו להתחיל לדמיין את הכאב הזה. אתה נפשנו, אתה דמנו, אתה הגוף שלנו. המלים האחרונות שלך היו 'הצעירים של היום'".

 

 
סמל שון מונדשיין, בן 19 מתל אביב, נהרג במבצע צוק איתן
סמל שון מונדשיין, בן 19 מתל אביב, נהרג במבצע צוק איתן צילום : רפרודוקציה
 

סמל בן וענונו ז"ל, בן 19, אשדוד

אלפים ליוו בדרכו האחרונה את בן וענונו (אואנונו) מאשדוד, מהרוגי הנגמ"ש שספג טיל נ"ט בשג'אעיה, למנוחות. "בורא עולם, תשמור עליו. אין דברים כאלה", ספד לו אביו, אילן. "בוא ואגיד לך משהו שלא שמעת ממני כמעט אף פעם - הייתי מטורף עליך".

 

עוד לפני הגיוס, חלם בן להגיע לגולני. כשהחלום התגשם, את הטירונות הוא סיים כמצטיין פלוגתי. "אני מצדיע לך, נכד יקר שלי", אמר סבו יצחק בן שטרית, "אני מצדיע לך, גיבור שלי".

 

>> לכתבה על סבו של בן וענונו

 

 
סמל בן וענונו ז"ל
סמל בן וענונו ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

סמ"ר אורן נח ז"ל, בן 22, הושעיה

סמ"ר אורן נוח, בן 22 מהושעיה, היה אחד משבעת לוחמי גולני שהיו על הנגמ"ש שהופצץ בשג'אעיה. "כל דבר עשינו ביחד", סיפר בועז עווד, חברו הטוב, "מהרגע שהכרנו, לא נפרדנו. כשדיברנו בפעם האחרונה הוא אמר לי שהוא מכבה את הסלולרי ואמרתי לו 'שמור על עצמך'. מההתחלה הוא רצה גולני, גולני, 'אני בפלס"ר', הוא יצא פעמיים לגיבוש רק בשביל להתקבל. לא ויתר על זה".

 

 
סמ"ר אורן נח ז"ל
סמ"ר אורן נח ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

סמל אורון שאול ז"ל, בן 19, פוריה

סמל אורון שאול, שנהרג בתקרית הנגמ"ש בשג'אעיה, הוכרז כחלל שמקום קבורתו לא נודע. לאחר ימים קשים של לבטים קורעי נפש, במהלכם התאמץ צה"ל לבצע זיהוי של גופתו, החליטה משפחתו לקבל את קביעתו של הרב הראשי לצה"ל ולשבת עליו שבעה.

 

שאול היה חייל מצטיין, שהעדיף לשרת בקרבי למרות שיכול היה לשרת קרוב לבית משפחתו בישוב הסמוך לכנרת. בתחילה הודיעו אנשי קצין העיר למשפחתם להתחיל להיערך לסידורי הלוויה, ובבוקר שאחרי ביקשו מהם לעצור את ההליך, כאשר בתווך מפרסם חמאס הודעה לפיה חטף כביכול את שאול. יותר מיומיים לאחר האסון בו מצא את מותו, פרסם צה"ל כי כנראה מדובר בחלל, וכי גורלו לא נודע - בעוד משפחתו מביעה תקווה שהוא עדיין בחיים.

 

בימים שאחרי, ביקרו אצל משפחת שאול לא רק בכירי הצבא לצורך עדכונים - אלא גם שמות אחרים ממשפחת השכול הישראלית, כמו אופיר שער, אביו של הנער גיל-עד שנרצח בגוש עציון, והוריו של החייל עדי אביטן שנחטף ונרצח על ידי חיזבאללה בשנת 2000.

 

 
סמל אורון שאול ז"ל
סמל אורון שאול ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

סא"ל דולב קידר ז"ל, בן 38, מודיעין

בבוקרו של יום שני, 21 ביולי, חדרו מחבלים לשטח ישראל דרך מנהרת טרור, וכשהם בסמוך לקיבוץ ניר-עם, שיגרו טיל נ"ט שהביא למותם של סגן אלוף ושלושה מחייליו. סא"ל קידר, מפקד גדוד גפן, היה הקצין הבכיר ביותר בצה"ל שמצא את מותו בקרב מזה יותר משלוש שנים. חיילי צה"ל השיבו אש, והצליחו להרוג 10 מחבלים.

 

בשנת 2009 שודר על משפחתו של קידר הסרט התיעודי "מחכה לו", שצילמה אשתו של דולב, מיכל קסטן-קידר, ושעסק בחייהן של נשות אנשי הקבע. "יותר משעצוב לי על עצמי, שקשה לי לבד עם החיים", סיפרה האשה על ילדותם המוקדמת של ילדיה הצעירים, "כואב לי יותר עליו שהוא מפסיד את זה". קידר עצמו סיפר בסרט, בין היתר: "למדתי שיש חיים שלמים, מאוד אינטנסיביים, מאוד לחוצים, עם חוויות שלא תמיד אני חווה אותן".

 

בהלווייתו, ספדה לו מיכל: "יש לנו עוד כל כך הרבה חיים לעבור, ואני לא רוצה לעבור אותם בלעדיך. לפחות השארת לי שלושה ילדים שנראים בדיוק כמוך - עם עיניים ענקיות, הומור גדול וריסים עד אינסוף".

 

"כשעמדתי בהלווייתו של דולב, ראיתי אותם, עוד אלפים כמוני ששירתו, משרתים וישרתו את המדינה הזאת בשנים האחרונות", כתב עליו הבלוגר אביאל ממליה, "הסתכלתי עליהם וחשבתי שאולי זה הסיפור שלנו, זה סיפור חיינו מאז חזרת עם ישראל לארצו".

 

 
סא"ל דולב קידר ז"ל
סא"ל דולב קידר ז"ל צילום : מתוך הסרט "מחכה לו", באדיבות נגה תקשורת
 

סגן יובל הימן ז"ל, בן 21, אפרת

סגן יובל הימן, בן 21 מאפרת, נפל אף הוא בהיתקלות עם המחבלים שנכנסו לישראל דרך המנהרה בסמוך לקיבוץ ניר עם. הוא שירת בגדוד הסיור של הצנחנים, ולאחרונה סיים קורס קצינים. רגע לפני שנהרג הספיק להעביר דיווח אחרון בקשר - ולספר על ההיתקלות עם חוליית המחבלים

 

"הוא היה מבית שכולם בו לוחמים", סיפר עליו אחד מחבריו, "גם סבא שלו נפל בהגנה על המולדת. הדיווח שלו היה מה שגרם בסופו של דבר לחיסול חוליית המחבלים הזו".

 

>> לכתבה על חברתו של יובל הימן

 

 
סגן יובל הימן ז"ל
סגן יובל הימן ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

סמל נדב גולדמאכר ז"ל, בן 23, באר שבע

סמל נדב גולדמכר, לוחם מבה"ד 1, נהרג בעימות עם המחבלים שנכנסו לישראל דרך המנהרה הסמוכה לקיבוץ ניר עם.

 

"הוא תמיד אמר שאין אף אחד מעליו ואין אף אחד מתחתיו", סיפר אחד מחבריו, "תמיד היה שווה עם כולם. היה קם בלילות לשבת איתנו בשמירות, להעניק לנו חברה. היה מדבר איתנו, מכניס בנו הרבה מוטיבציה". חבר אחר הוסיף: "נדב היה אדם מדהים. מלאך, מלאך. פשוט מלאך".

 

 
סמל נדב גולדמכר ז"ל
סמל נדב גולדמכר ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

רס"ב בייניסיאן קסהון ז"ל, בן 39, נתיבות

קסהון נהרג בהיתקלות עם חוליית המחבלים שנכנסה לישראל דרך המנהרה הסמוכה לקיבוץ ניר עם. בהלווייתו בבית העלמין בנתיבות, ספד גיסו של בייניסיאן וסיפר על עבודתו של הנגד הבכיר ששירת ביחידת הגששים באוגדת עזה: "תמיד היית אריה בג'ונגל הזה שנקרא עזה. היית אומר שעזה זה המגרש הביתי שלך. 'אני מכיר אותה כמו כף היד'. אבל גם במגרש ביתי אפשר להפסיד. לפני הכניסה אמרת שקודם כל צריך להבין שבעזה חיילים ימותו ואל תיבהל מזה. להמשיך ולהמשיך רק אז אפשר לטפל בטרוריסטים כמו שצריך".

 

מפקד יחידתו ספד לפקודו בהלוויה: "עם ישראל איבד היום את אחד מטובי בניו. היית אדם אדיב, רגוע ורוחש כבוד. היית אח. אני יודע עד כמה אהבת את משפחתך ונשאת אותם בליבך. הם יישאו אותך בלבם כפי שנשאת אותם אתה".

 

שבוע אחרי, סיפרה אלמנתו, גלאיטו, שכרעה ללדת: "הוא תמיד חשש מהמנהרות, שהן ייצאו לנו באמצע בסיס. ובסוף מאחת מהן יצא המחבל שסיים את חייו. כל העתיד שתיכננו, הכל נקטע".

 

 
רס"ב ביינסיאן קסהון ז"ל
רס"ב ביינסיאן קסהון ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

סמ"ר טל יפרח ז"ל, בן 21, ראשון לציון

טל יפרח היה לוחם בסיירת אגוז בגולני, ונהרג במהלך פעילות צה"ל ברצועת עזה ביום ראשון, 20 ביולי. "קשה לי לדבר עליך בלשון עבר. אתה האור שלי. מלאך שלי", ספדה נועם בר, חברתו של יפרח ב-4 השנים האחרונות, בהלווייתו של יפרח. "היינו כל כך מתאימים. היית אמור להיות האבא של הילדים שלי, אבל עכשיו הכל נעצר. אני מודה לאלוהים על כל רגע שנתן לי להיות איתך. אני שמה על עצמי את הסיכה של אגוז, שקיבלתי בסוף מסלול איתך - הסיכה שבסוף לקחה אותי ממך".


נוי, אחותו של יפרח, סיפרה בהלווייתו: "ביום שישי דיברנו בפעם האחרונה. אמרת לי 'תסמכי עליי, תשמרי על אמא'. אמרתי לך 'טל אל תהיה אמיץ', אבל אתה לא הקשבת. טל לא נהרג לחינם, הוא נלחם על המדינה. המדינה שלו. הציונות שלו. אני לא נפרדת ממך, מבטיחה לך לשמור על אמא ואבא".

 

 
סמל טל יפרח ז"ל בן 21 מראשון לציון, לוחם גולני, נהרג במבצע צוק איתן
סמל טל יפרח ז"ל בן 21 מראשון לציון, לוחם גולני, נהרג במבצע צוק איתן צילום : רפרודוקציה
 

סמ"ר ג'ורדן בן סימון ז"ל, בן 22, אשקלון

סמל-ראשון ג'ורדן בן סימון, לוחם בחטיבת גולני, בן 22 מאשקלון, נהרג בהיתקלות עם מחבל שניסה לחדור לשטח ישראל דרך מנהרה במהלך יום שני, 21 ביולי. אלפי אנשים ליוו אותו למנוחות לאחר שמועצת המכינות הקדם צבאיות קראה לכמה שיותר אזרחים להגיע וללוות אותו בדרכו האחרונה, "כדי שלא יהיה בודד במותו".

 

משפחתו של בן סימון, יליד ליון וחייל מגדוד אגוז של גולני, הגיעה מצרפת כדי לשבת עליו שבעה בישראל. "ליבנו ומחשבותינו עם משפחת בן סימון", הודיע ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני.

 

 
סמ"ר ג'ורדן בן סימון עם הרמטכ"ל בני גנץ
סמ"ר ג'ורדן בן סימון עם הרמטכ"ל בני גנץ צילום : ללא קרדיט
 

סמ"ר יובל דגן ז"ל, בן 22, כפר סבא

סמל-ראשון יובל דגן, לוחם בחטיבת גולני, נהרג בהיתקלות עם מחבלים בשעות הבוקר של יום שני, 21 ביולי. עמוד הנצחה הוקם בפייסבוק לדגן, שגדל כשחקן כדורגל בהפועל כפר סבא.

 

"השיחה האחרונה שלנו היתה בערך לפני חודש, ויובל שוב אמר לי את המשפט שהיה אומר לי יום וליל - את מייצרת לעצמך את המציאות", כתבה שם סופי, ידידתו. "אז איך יצרת לעצמך כזו מציאות, יובי? זו אבידה גדולה לעולם כולו, בנאדם כמוהו לא יהיה יותר. הנשמה הגדולה שיצאה בכל עשייה, בכל חיוך ובכל שיחה. אף אחד לעולם לא ימלא את מקומו".

 

אירית שחר, מבקרת אחרת בדף, כתבה: "ילד יפה, עברת לצבא השמיים, צבא המלאכים, עם כל החיילים המדהימים שלנו, שנקטפו בטרם עת, תשלח כוחות להורייך, לאחיך ולכל האוהבים שלך, להתמודד עם הנורא מכל!".

 

 
סמ"ר יובל דגן ז"ל
סמ"ר יובל דגן ז"ל צילום : באדיבות המשפחה
 

סמ"ר אביתר תורג'מן ז"ל, בן 20, בית שאן

אביתר, לוחם צנחנים בן 20 ובוגר ישיבת הכותל, מצא את מותו בהיתקלות בדרום רצועת עזה. "תורג'מן הי"ד נפל בהגנת ישראל מיד צר", נמסר בהודעת איגוד ישיבות ההסדר, "אביתר היה שלם בתורה ושלם בצבא, עשה הטוב ביותר בבית המדרש ובשדה הקרב. התנדב לצנחנים ומסר את נפשו למען העם והארץ. יהי זכרו ברוך".

 

קרוביו וחבריו סיפרו עליו: "תמיד הסתלבטנו עליו שהוא בצנחנים ושהוא צעיר, אבל עכשיו הוא יישאר צעיר. הוא היה ילד מיוחד. טוב הלב שלו, האכפתיות שלו, הרצון שהכל יהיה טוב".

 

 
סמ"ר אביתר תורג'מן ז"ל
סמ"ר אביתר תורג'מן ז"ל צילום : באדיבות המשפחה
 

רס"ר אוהד שמש ז"ל, בן 27, בית אלעזרי

רס"ר אוהד שמש, בן 27 מבית אלעזרי, שירת בצה"ל במשימה חשאית, ונהרג בהיתקלות עם מחבלים ברצועת עזה. על גופו נמצאו מסמכים מגואלים בדם, שעליהם נמצאו שרטוטים של פירי מנהרות שהוא סייע בגילויין. הוא הובא למנוחות בבית העלמין במזכרת בתיה.

 

שמש היה חוקר שבויים ביחידה של אמ"ן, וגויס למילואים ליחידת צוק איתן. כשהיה בן 17 הקים בית חם לנוער במצוקה, היה בוגר בית ספר תדמור, לחם בסיירת גבעתי ואף למד ליצנות רפואית. נדיבותו לא ידעה גבולות, ואפילו כשהיתה רעידת אדמה בהאיטי לפני ארבע שנים, נסע לשם והקים בית יתומים.

 

רק לפני כחמישה חודשים נשא לאשה את הדר, אהבת חייו, שבליל מותו חשה כאב עז מפלח את כתפה - עוד לפני שנודע לה על בשורת האיוב. "הלכתי לישון בחצות עם איזה כאב בגוף וחשבתי על אוהד, מה עובר עליו עכשיו", סיפרה, כשקולה חנוק מדמעות. "בדיעבד, הוא כבר היה הרוג".

 

 
רס"ר אוהד שמש ז"ל
רס"ר אוהד שמש ז"ל צילום : ללא קרדיט
 

רס"ל עודד בן סירא ז"ל, בן 22, ניר עציון

רס"ל עודד בן סירא, לוחם נח"ל בן 22 מניר עציון, נהרג בהיתקלות עם מחבלים ברצועת עזה ביום שני, 21 ביולי.

 

הרב רונן לוביץ, רב היישוב ניר עציון, סיפר עליו: "הוא היה בחופשת שחרור ויכול היה להגיד 'שלום עלייך נפשי' ולהישאר כאן. במקום זאת הוא בחר לשרת, ואפילו כשיכול היה להחזיר ציוד בבקו"ם וללכת הביתה בשלום, הוא העדיף להישאר בעזה ולהילחם עם החברים שלו עד הסוף".

 

 
רב-סמל עודד בן סירא ז"ל
רב-סמל עודד בן סירא ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סרן דמיטרי לויטס ז"ל, בן 26, ירושלים וגשור

קצין צה"ל, סרן דמיטרי לויטס, מפקד פלוגה בחיל השריון, בן 26 מירושלים ומגשור שברמת הגולן, נהרג מירי צלפים ברצועת עזה ביום שלישי, 22 ביולי. לויטס עלה עם משפחתו בגיל צעיר מאוזבקיסטן. "הוא היה אדם אמיץ, ומאוהב בצבא", סיפרו עליו.

 

"הוא כיבד את כל מה שהוא עשה, את כל האנשים סביבו", סיפר יונתן נחשוני, חברו של לויטס, בהלוויה בהר הרצל, "האנושיות שלו היתה כל כך מיוחדת וחזקה, וזה הזיכרון המרכזי שלו ממנו".

 

ידידיו של לויטס - נועם זילברברג, צליל עורי חברתו של דימי, רון סטרוטי, דור ים, יונתן זילברברג, יעל בוגוסלבסקי, איתמר זאנה, מקס אליצ'וב ואחרים - פרסמו מכתב פרידה ממנו.


"דימי היה אח יקר שתמיד היה חבר בכל מצב. בן אדם ללמוד ממנו לחיים. אדם בעל ערכים ועקרונות, אידיאליסט", כתבו החברים. "בתור אחים שלו בנשמה אנו יודעים שאהב ודאג לחיילים שלו ולכל קרוביו כאילו הבנים שלו. בן אדם שנתון להערצה, מתון ואוהב את החיים הפשוטים.. תמיד דאג שלא יחסר למשפחתו ולקרוביו דבר... תמיד אומרים שאלוהים קוטף את המלאכים, אבל הוא באמת המלאך הכי גדול מכולם, בן אדם משכמו ומעלה שתמיד יעזור ויחשוב על האחר לפניו. תשמור עלינו גם מלמעלה כמו שתמיד דאגת לשמור ולהגן גם כשהיית איתנו פה. תמיד נזכור ונאהב ולא נשכח לעולם! נוח על משכבך בשלום. הזעקה מפלחת את הלב".

 

 
דמיטרי לויטס ז"ל
דמיטרי לויטס ז"ל צילום : ללא קרדיט
 

סרן נתן כהן ז"ל, בן 23, מודיעין

סרן נתן כהן היה אמור להתחתן בחודש אוקטובר הקרוב עם ארוסתו, טל. היתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה, קטעה את החלום. "כל כך חיכינו לחתונה שלו, ובסוף קיבלנו כזה דבר", אמרה דודתו סדי, "לא יאמן".

 

אחרי ארבע שנות חברות, הציע נתן נישואין לטל. "כולם חיכו לזה", סיפרה הארוסה. הוא יצא לאפטר כשבוע קודם, כדי לחגוג יום הולדת, וקיבל מארוסתו לוח עם תמונות משותפות שלהם יחד וכיתוב "לעוד הרבה שנים של זכרונות ואהבה". "זכיתי לראות אותו ככה ולהביא לו את המתנה", אומרת טל, "שאני מאמינה שחיזקה אותו שם".

 

הוא היה אח בכור מבין חמישה ילדים וסיפר לאחותו, הדר: "תדעי לך שאני שם ציצית. גם כי נגמרו לי הגופיות, וגם כי זה ישמור עליי". רק לפני שנה עוד חגג עם אחיו הצעיר אוריה את בר המצווה שלו. "הוא היה אח אהוב ומסור", סיפר האח.

 

>> לכתבה על סבו של נתן כהן

 

 
סרן נתן כהן, בן 23 ממודיעין, קצין שריון שנהרג במבצע "צוק איתן"
סרן נתן כהן, בן 23 ממודיעין, קצין שריון שנהרג במבצע "צוק איתן" צילום : דובר צה"ל
 

סגן פז אליהו ז"ל, בן 22, עברון

ביום רביעי, 23 ביולי, נהרגו שלושה מלוחמי חטיבת הצנחנים בבניין ממולכד בחאן יונס. אחד מהם הוא סגן פז אליהו, מעברון.

 

"תמיד אומרים קלישאות על כל החיילים, אבל אצל פז זה פשוט היה נכון. הוא ילד שנתן ונתן ורק נתן", סיפר אביו, אורי. "כבר חמישה שבועות לא התראינו, מהיום שנחטפו הנערים הקפיצו אותו בלילה ומאז לא ראינו אותו".

 

אורי סיפר כי בנו היה אהוב מאוד על חייליו, וכשהיה אמור לצאת להתרעננות בבית, הוא לא הסכים ואמר כי יצא רק לאחר שהמבצע ייגמר. "הוא אמר לי: 'אבא, אני הלכתי למשימה ועד שאני לא מסיים אותה אני לא חוזר'", סיפר, "החייל שיצא במקומו בא ומסר לנו שהכול בסדר איתו, ושהוא נתן לו את היציאה שלו".

 

>> לכתבה על חברתו של פז אליהו

>> לכתבה על סבו של פז אליהו

 

 
סגן פז אליהו, חייל חטיבת הצנחנים שנהרג ברצועה
סגן פז אליהו, חייל חטיבת הצנחנים שנהרג ברצועה צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר שחר דובר (דאובר) ז"ל, בן 20, גניגר

שחר דובר (דאובר), בן 20 מקיבוץ גניגר, נהרג בבניין ממולכד בחאן יונס, בבוקרו של יום רביעי, 23 ביולי. "היית לוחם אהוב, אך יותר מכל - אמיץ", ספד לו אל"מ ניר בר און. "נפלת במהלך סריקות אחר אויב אכזרי. יצאת יחד עם חבריך לפלוגה לאתר את מנהרות האויב המאיימות על תושבי ישראל ודרום הארץ. לא כך חשבנו להיפרד ממך. עדיין קשה לעכל וקשה להבין".


גיא, אחיו של שחר, הוסיף: "כבר מיום כניסת הכוחות ידעתי שתעמוד בראש, תמיד היית ראשון לכל דבר. מספר ימים לאחר שנכנסת גם אני קיבלתי טלפון מיחידת המילואים, עלה בי חיוך קטן וקיוויתי שאוכל לשמור עליך יותר מקרוב. "כבר תכננתי איך אני מוצא את הפלוגה שלך, איך יחידת המילואים שלי מחליפה אותך כדי שתוכל לנוח, כבר תכננתי איך אני אביא טלפון, אצלם אותנו ואעלה תמונה עם סטטוס תחת הכותרת 'אחים לנשק'".

 

לאחר מותו, התגלו פתקים שכתב למקרה שימצא את מותו בקרב. "אני נרגש שאני עושה משהו בשביל המדינה... הפחד השורר בי הוא לא רק בגלל הפחד אלא גם ההתרגשות של הכניסה", כתב. "אני רוצה להגיד שהשארתי חלק ממנו מאחור... חלק שיזכרו אותי כמו שהייתי. אני מתגעגע למשפחה ולחתולה קיצי... אוהב אתכם משפחה... יש לי רק דבר אחד לבקש, וזה לזכור אותי". אביו יקים על שמו אולם ספורט בעמק יזרעאל.

 

 
סמ"ר שחר דובר, חייל חטיבת הצנחנים שנהרג ברצועה
סמ"ר שחר דובר, חייל חטיבת הצנחנים שנהרג ברצועה צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר לי מט ז"ל, בן 19, אילת

סמל ראשון לי מט, בן 19 מאילת, נהרג בפיצוץ בניין ממולכד בחאן יונס, ביום רביעי, 23 ביולי. הוא למנוחות בבית העלמין בהר הרצל שבירושלים.

 

לי היה הקטן במשפחתו, הוא הותיר אחריו הורים, שתי אחיות ואח. "הוא היה לוחם עם הרבה עוז, אומץ. מוביל בקרב, חוד החנית", נאמר בהספדים עליו. "הוא היה ילד של ים, מקסים ושנון".

 

 
סמ"ר לי מט, בן 19 מאילת, חייל צנחנים שנהרג במבצע צוק איתן
סמ"ר לי מט, בן 19 מאילת, חייל צנחנים שנהרג במבצע צוק איתן צילום : רפרודוקציה
 

קיטיאנגקול נראקורן, בן 36, תאילנד

לא רק ישראלים מצאו את מותם בשטחי ישראל במהלך מבצע צוק איתן: ביום חמישי, 24 ביולי, נפלה פצצת מרגמה בשדות החקלאיים של אחד מישובי עוטף עזה, והביאה למותו של קיטיאנגקול נראקורן בן ה-36, פועל זר שהגיע מתאילנ, תושב מחוז נאן פוא. גופתו הועברה למשפחתו בתאילנד, שם הובא למנוחות.

 

בארגון "קו לעובד" הגיבו בכעס, וסיפרו כי עובדי חקלאות רבים נאלצים לעבוד אפילו לאחר שרקטות נופלות בסמוך להם. "הכתובת היתה על הקיר", טענו שם, "בשבועות האחרונים הגיעו אלינו פניות רבות מעובדי חקלאות מבוהלים בשל המצב הביטחוני בדרום. עובדים זרים בענף החקלאות בדרום נאלצים לעיתים קרובות להמשיך ולעבוד בשדות ובחממות, המוגדרים 'שטחים פתוחים' ואינם ממוגנים כלל, גם תחת איום המנהרות ומטחי הטילים".

 

 
קיטיאנגקול נראקורן, נהרג מפצצת מרגמה במבצע צוק איתן
קיטיאנגקול נראקורן, נהרג מפצצת מרגמה במבצע צוק איתן צילום : רפרודוקציה
 

רס"ר (מיל') יאיר אשכנזי ז"ל, בן 36, רחובות

בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי, 25 ביולי, נהרג לוחם המילואים רס"ר (מיל') יאיר אשכנזי, בן 36 מרחובות. אשכנזי היה חלק מכוח של בית הספר לקצינים, בה"ד 1, שפעל ברצועה. הוא הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים, שהקטן ביניהם נולד רק לפני כמה חודשים. לאחר מותו כתבה האישה מוריה בעמוד הפייסבוק שלה: "בעלי היקר! גיבור שלי! אהוב ליבי אינו עוד איתנו, נפל מות קדושים!".

 

אשכנזי גויס בצו 8 ליחידת המילואים של בה"ד 1. הוא נכנס לרצועה כחלק מכוח שתגבר וסייע לכוחות הפועלים בגזרה. בשעות הבוקר המוקדמות הוא נפגע מירי של נשק קל, ממנו נהרג.

 

 
רס"ר (מיל') יאיר אשכנזי ז"ל
רס"ר (מיל') יאיר אשכנזי ז"ל צילום : באדיבות המשפחה
 

סמ"ר גיא לוי ז"ל, בן 21, כפר ורדים

ביום שישי, 25 ביולי, בשעות הצהריים, נהרג לוחם השריון, סמל ראשון גיא לוי בן ה-21 מכפר ורדים, במהלך פעילות מבצעית בצפון רצועת עזה.

 

"גיא שלי, גיאצ'וק, גיאלולי, מוגילו", ספדה לו האם גליה, "לא הפסקתי לרגע להמציא לך שמות חיבה כדי לבטא כמה אהבתי אותך מהרגע שידעתי שאני נושאת אותך בבטני. הכל קרה איתך מהר. גם רגעי חייך האחרונים, כשלא הייתי שם בשבילך כדי לנסות להציל, לעזור".

 

הוא היה מוזיקאי, אח לארין, בן לגליה ולרן, וחלם אחרי השחרור לשרת כנציג הסוכנות היהודית בתפוצות. "קשה להתעורר לעולם הזה", ספדה לו האחות ארין, "כשאתה לא כאן. אח יקר שלי, אין לי מלים לתאר את הכאב. זה ששמר עליי, אח שלי, תשמור עלינו מלמעלה".

 

 
לוחם שריון גיא לוי, בן 21, שנהרג ברצועת עזה
לוחם שריון גיא לוי, בן 21, שנהרג ברצועת עזה צילום : באדיבות המשפחה
 

סמ"ר עמית יאורי ז"ל, בן 20, ירושלים

סמ"ר עמית יאורי, לוחם הנדסה קרבית בן 20 מירושלים, נהרג ביום שישי, 25 ביולי, בעת שמחבלים של חמאס קפצו ממנהרה בחירבת אח'זעה וניסו לחטוף חייל ישראלי. החטיפה סוכלה, אך יאורי, וחברו סמ"ר גיא בוילנד, נהרגו בתקרית.

 

"איך אפשר לדבר על ילד שלך, צעיר חזק ומהיר כעל עבר", שאל שחר, אביו, "זה לא נתפס. זה עמית שלנו, צעיר, חזק, מהיר, מוערך וכמובן חתיך. ילד לתפארת". לפני כן, אמר: "מהרגע שהוא התגייס, דאגתי, ידעתי שזה יקרה. לפני שהוא נכנס לעזה, אפשר היה לבקר. נסענו, היינו איתו 5 שעות, ישבנו ודיברנו. הרגשתי שהוא מפחד. הוא נפרד מאיתנו, חיבק את האחים ואותנו. היה מקסים. הוא תמיד אמר 'מה שצריך לעשות אעשה. אני לא מפחד על עצמי. אמרתי לו 'מה זאת אומרת, מה איתנו?', והוא ענה: 'אתם חזקים, אתם תסתדרו'".

 

נועם, אחותו הקטנה של עמית, ספדה לו בהלוויה שנערכה בהר הרצל: "עמית, אח שלי הגדול. אני רק מחכה שתיכנס הביתה מהצבא. אני אשכב על הספה ואצעק מי זה כשהדלת נפתחת, ואתה תיכנס, תהנהן לשלום, ותלך לשים את התיק בחדר".

 

מיכאל ברוכיאן, חברו, סיפר עליו: "אי אפשר היה לפגוע בו, לא במלים. תמיד רצה להיות הכי קרבי, לתרום הכי שאפשר".

 

 
עמית יאורי ז"ל
עמית יאורי ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר גיא בויילנד ז"ל, בן 21, גינוסר

בקיבוץ גינוסר, ליד הכנרת, נפרד אביב היגנס מחברו הטוב, גיא בויילנד. "בפעם האחרונה שדיברנו היינו בפאב", סיפר, "והוא לקח מנה גדולה של וודקה ואמר 'מי יודע מתי אני אחזור?'. זו הפעם האחרונה שדיברנו".

 

בויילנד היה לוחם הנדסה, ובסוף השבוע, כאשר מפיר של מנהרה בחאן יונס יצאו מחבלים, שניסו לחטוף חיילים, הוא נהרג בחילופי האש עמם. "אין לי אפילו איך לתאר אותו", אמר אביב על גיא שעלה מניו זילנד בגיל שנתיים, "אין עוד אנשים כמוהו".

 

דרור יפעה, מחנכו של גיא בתיכון, התקשה לעכל את הבשורה. "גיא היה נער מלא באנרגיה ובשמחת חיים", תיאר יפעה. "המוזיקה הייתה כל עולמו, היו לו חברים שהוא ניגן איתם כל הזמן. היה כיף להיות איתו בטיולים, בפעילויות חברתיות ובשיעורים. זו אבידה גדולה מאוד".

 

 
סמל ראשון גיא בויילנד ז"ל
סמל ראשון גיא בויילנד ז"ל צילום : פייסבוק
 

סגן רועי פלס ז"ל, בן 21, תל אביב

סגן רועי פלס, בן 21 מתל אביב, נהרג ביום שישי, 25 ביולי, מירי של טיל נגד טנקים על רכב משוריין בו נסע בבית חאנון.


"ממש ציפיתי, חיכיתי לך, אבל זה לא קרה", ספדו לו אחיותיו, לי ושני, בהלוויה שנערכה בקרית שאול. "כולם אומרים 'רועי היה... לא היית, אתה עדיין כאן. ותמיד תהיה. אתה ילד מקסים ואהוב עם העיניים הטובות, אחי הקטן".

 

לרועי משפחה בקיבוץ נירים, והוא יצא, כך מספרים קרוביו, להילחם גם עבורם. "אחותי, אמא שלו, הרגישה אותו כל הזמן, פחדה מהבשורה", סיפרה חבצלת יהל, דודתו של רועי ז"ל, "והיא התקשרה אליי בבוקר ואמרה 'זהו, קיבלנו את ההודעה. רועי הלך".

 

 
רועי פלס ז"ל
רועי פלס ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר אברהם גרינצוויג ז"ל, בן 21, פתח תקווה

בפתח תקווה התאבלו על אברהם (אבי) גרינצוויג, שנהרג ביום שישי, 25 ביולי, במהלך פעולה מבצעית בצפון הרצועה. אבי, לוחם בחטיבת הנח"ל, בן 21, הותיר אחריו הורים ואחות תאומה.

 

"הוא תמיד היה עטוף באהבה מכל הכיוונים", אמר דודו זלוף, רכז שכבה בבית ספרו, "הלך לנו חבר, הלך לנו איש יקר".

 

 
אברהם גרינצוויג ז"ל ואחותו התאומה
אברהם גרינצוויג ז"ל ואחותו התאומה צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר גל בסון ז"ל, בן 21, חולון

סמ"ר גל בסון, בן 21 מחולון, נהרג בפעילות מבצעית של יחידת ההנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם) ברצועת עזה ביום שישי, 25 ביולי, והובא למנוחות בבית העלמין בחולון.

 

בסון היה בעברו שחקן במחלקת הנוער של הפועל חולון, שביקשה מאוהדי הקבוצה ללוות אותו בדרכו האחרונה, בבית העלמין בחולון.

 

 
גל בסון ז"ל
גל בסון ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

רנ"ג רמי כחלון ז"ל, בן 39, חדרה

רב נגד רמי כחלון ז"ל, בן 39 מחדרה, נפצע ביום שלישי, 22 ביולי, בגבול רצועת עזה, מרימון שהתפוצץ, ומת מפצעיו כעבור ארבעה ימים. הוא אושפז בבית החולים, ולאחר שנאבק על חייו, וכבר נראה שמצבו התייצב, כתבה בפייסבוק בתו בת ה-14, מאור כחלון, כי אביה הוא האדם "הכי גיבור" שהיא מכירה. "הוא יצא מכלל סכנה וזה בזכות על התפילות שלכם", כתבה לחבריה.

 

ביום שבת התקשר אליה אבא וביקש ממנה לשמור על אמא ולהיות חזקה. "רק אחר כך הבנתי שזאת הייתה השיחה האחרונה שלנו", אמרה. "חשבתי שהוא ייצא מזה והייתי אופטימית, וחיכיתי שיהיה נס ונחזור להיות כמו משפחה רגילה", אמרה בתו. "שאלתי את עצמי למה מכל החיילים דווקא אבא שלי, אבל הבנתי שאלוהים לא מעמיד אדם במשהו שאינו יכול לעמוד בו, ואבא שלי הוא לוחם".

 

"עכשיו רואים שהוא הכין אותנו לכל הדברים", אומרת אשתו פנינה, "הוא סגר איתי את כל הפינות. פשוט לוחם. כל הפצועים שהגיעו, אמרתי, 'יו, מזל שהוא ישן ולא רואה אותם, זה היה גומר אותו יותר'".

 

 
רמי כחלון ז"ל
רמי כחלון ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

סרן ליעד לביא ז"ל, בן 22, שדה ניצן

ליעד לביא, בן 22 משדה ניצן, נפצע אנושות כשנכנס לבית ממולכד, ביום חמישי, 24 ביולי. כעבור יומיים מת מפצעיו בבית החולים, והתקווה להחלמתו אבדה.

 

"שמענו שהוא נפצע קשה", סיפר בן דודו, מור קורנגולד, "הוא הגיע ללא דם, ללא דופק, עבר החייאה מוצלחת אבל הבנו שהמצב לא טוב והתחלנו להתפלל ולקוות לטוב. הוא היה בחור חזק, והוא שרד, עד שהגוף שלו החליט לוותר".

 

כתושב עוטף עזה, שאף ליעד תמיד להגן על הבית. הוא היה השישי מבין שבעה אחרים והחל את הקריירה כבר בפנימייה צבאית. "החיילים היו חשובים לו, עד שאמרתי לו הרבה פעמים 'אנחנו לא החיילים שלך, אנחנו בצבא'", סיפר דודו גלעד, "והיו ויכוחים על איך יחנך את חייליו לאהבת ישראל".

 

>> לכתבה על סבו של ליעד לביא

 

 
סרן ליעד לביא ז"ל, שדה ניצן ומיתר, נהרג במבצע צוק איתן
סרן ליעד לביא ז"ל, שדה ניצן ומיתר, נהרג במבצע צוק איתן צילום : רפרודוקציה
 

רס"ל (מיל') ברק רפאל דגורקר ז"ל, בן 27, גן יבנה

בעת שממשלת ישראל הודיעה על הפסקת אש של ארבע שעות נוספות במוצאי שבת, 26 ביולי, וחמאס המשיך לירות לעבר ישראל, הביאה פצצת מרגמה קטלנית למותו של רס"ל (מיל') ברק רפאל דגורקר, בן 27, לוחם הנדסה קרבית מגן יבנה. צוותי רפואה נאבקו על חייו בשטח, אבל בדרך לבית החולים נאלצו לקבוע את מותו.

 

"כל מה שאגיד, לא יכול לתאר את הבנאדם", אמר סהר, אחיו. "הוא תמיד ידע לעשות דברים בדרך שלו, המיוחדת". כשלוש שעות לפני מותו, עוד הספיק להתקשר לאביו למה שהתברר כשיחה האחרונה ביניהם, ודיבר גם עם אחד מחבריו הטובים, גל. "שאלנו אותו מה קורה אצלו, והוא אמר 'הכל טוב, הכל בסדר", סיפר החבר, "וזה גם מה שאנחנו חשבנו. עד אתמול".

 

 
רס"ל ברק רפאל דגורקר ז"ל
רס"ל ברק רפאל דגורקר ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר משה דוינו ז"ל, בן 20, ירושלים

סמל ראשון דוינו, לוחם הנדסה, נהרג בצהרי יום שני, 28 ביולי, כאשר הותקף על ידי פעילי חמאס ששיגרו טיל לעבר דחפור ה-D9 בו נהג, בחאן יונס שבדרום הרצועה.

 

אורי מגזימוף, חבר ילדות, סיפר על דוינו: "מושיקו היה אדם עם שמחת חיים. הכי גבר בירושלים. עשינו הכל יחד. היה איתי בכיתה, התגייסנו יחד, עשינו טירונות קורס ביחד. הוא אהב ליהנות מהחיים לצחוק". בשבוע שעבר הם איבדו את בן כיתתם, משה מלקו ז"ל.

 

השניים שירתו בשני גדודי הנדסה קרבית מקבילים, שניהם נכנסו לעזה במבצע הנוכחי. לפני חמישה ימים הם דיברו בפעם האחרונה, אך לדברי מגזימוף מושיקו לא יכל לדבר ורק אמר שהכל בסדר. בשישי שבת שלפני מותו עוד יצא דוינו לאפטר הביתה, וכעבור יום שב לרצועה - שם מצא את מותו.

 

דוינו למד באותה שכבה עם משה מלקו ז"ל, שנהרג אף הוא במבצע, במהלך תקרית הנגמ"ש של גולני בשכונת שג'אעיה. סגן מנהלת התיכון סיפר כי לאחר מותו של מלקו, אחת התלמידות מהשכבה הציעה לפתוח קבוצת וואטסאפ שמטרתה תהיה לעזור ולסייע למשפחתו, אך היא הוסיפה גם את שמות יתר התלמידים שנמצאים בעזה, ושאלה 'מה אם זה יקרה למשה דוינו?'. "והנה בערב זה קרה למשה דוינו", הוא סיפר בכאב.

 

 
סמ"ר משה דוינו ז"ל
סמ"ר משה דוינו ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

סמ"ר אליאב אליהו חיים כחלון ז"ל, בן 22, צפת

סמ"ר אליאב אליהו חיים כחלון, לוחם בעוצבת השריון "סער מגולן" בן 22 מצפת, נהרג ביום שני, 28 ביולי, בעת פגיעת פצצת מרגמה שנורתה מרצועת עזה אל שטח כינוס של חיילים.

 

בית העלמין בצפת היה צר מלהכיל את מאות האבלים. "כואב לנו על לכתך בגיל כל כך צעיר", ספדה לו אמו, יוכי, "אך הנחמה היא שמתת על קידוש השם. אלוהים נתן לנו אותך לפיקדון ונהנינו ממך במשך 22 שנה. זה רק נראה שזה נגמר, אבל אתה תהיה איתנו לנצח ואנחנו תמיד נהיה איתך. תבקש שבני משפחתך יהיו מספיק חזקים".

 

אחיו הגדול, שלומי, אמר כי למרות הקשיים בצבא מצא אליאב זמן ללמוד תורה. הוא סיפר כי בשנים האחרונות חפר בכוחות עצמו בריכה בחצר הבית, אך לא זכה לשחות בה. "הוא אמר לי בטלפון: 'אני רציתי לקפוץ ראשון למים' אבל לקב"ה יש תוכניות אחרות", ספד האח.

 

בעוד כחודשיים היה אמור אליאב - ששימש כתומך לחימה - להשתחרר מצה"ל, ותכנן מה יעשה באזרחות, אבל פצצת המרגמה קטעה את חייו. "תסתכל למטה ותראה כמה אנשים באו לכאן לכבודך", אמר האח, שיצא רק לפני מספר ימים מעזה, על הקבר, אני מבקש ממך שתתפלל על עם ישראל, על החיילים. דע לך שבמותך ציוות לנו את החיים".

 

 
סמ"ר אליאב כחלון ז"ל
סמ"ר אליאב כחלון ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

רב"ט מידן מימון ביטון ז"ל, בן 20, נתיבות

רב"ט מידן מימון ביטון, לוחם בעוצבת השריון "סער מגולן" בן 20 מנתיבות, נהרג ביום שני, 28 ביולי, בעת פגיעת פצצת מרגמה שנורתה מרצועת עזה אל שטח כינוס של חיילים.

 

אלפים הגיעו ללוות את מידן בדרכו האחרונה. "לא ענית לאימא לטלפון, ניסיתי להרגיע אותה ולהגיד לה שהכול בסדר אבל בפנים ידעתי שמשהו קרה. ניסיתי להרגיע את עצמי אבל לא הצלחתי", סיפרה סבתו על השעות הקשות. "כשבאו הקצינים כבר ידענו מה הם רוצים לומר. היית ילד מקסים, כזה שהאיר והצחיק את כולם, תחסר לנו מאוד, אתה עכשיו קרוב לסבתא, תמיד נזכור אותך".

 

עבורו, השתתפות ב"צוק איתן" היתה מלחמה על הבית. "כשאמרת לי בעזה, אמרתי לך עשרות פעמים 'שמור על עצמך', ואמרת לי 'כמה פעמים אפשר לומר את זה? בסדר, אני שומר'", סיפרה אחותו צליל, "אתמול לא ענית לאמא ואמרתי לה 'אל תדאגי, הוא תכף יתקשר'. בתוכי, היתה לי הרגשה רעה. אני שואלת למה, למה דווקא לך מכל האנשים בעולם. זה לא הגיוני ובלתי נתפס שאתה לא כאן. רק שלשום היית כאן, דיברתי איתך וצחקנו. עכשיו אנחנו עומדים מעליך, אבל הדמעות לא מפסיקות לזלוג".

 

לצד ההתמדה וההשקעה בשירותו הצבאי, למידן היו חלומות להיות בדרן, לשמח ולהצחיק אנשים. "היה עושה חיקויים, הכי מצחיק בעולם", אמר יואל חנניה, חבר המשפחה. דודתו שולה הוסיפה: "בכל אירוע משפחתי, חיקויים ובדיחות, ואין, אין, אי אפשר היה לעמוד בצרורות הבדיחות והצחוקים. כולם אהבו אותו, כמה חברים".

 

 
רב"ט מידן מימון ביטון, בן 20 מנתיבות, נהרג מפצמ"ר במבצע צוק איתן
רב"ט מידן מימון ביטון, בן 20 מנתיבות, נהרג מפצמ"ר במבצע צוק איתן צילום : רפרודוקציה
 

רב"ט נירן כהן ז"ל, בן 20, טבריה

רב"ט נירן כהן, לוחם בעוצבת השריון "סער מגולן" בן 20 מטבריה, נהרג ביום שני, 28 ביולי, בעת פגיעת פצצת מרגמה שנורתה מרצועת עזה אל שטח כינוס של חיילים.

 

לבית משפחתו בעיר הסמוכה לכנרת הגיעו מנחמים רבים. כולם דיברו על בחור מלא שמחת חיים, חרוץ ומלא מוטיבציה. "שאלנו אותו, 'אתה פוחד לרדת לעזה?", סיפר חברו תומר שטרית, "הוא אמר, 'לא, אני רוצה לרדת לעזה, להילחם בעד המדינה. מלח הארץ, הילד הזה".

 

"כמה שאנסה לתאר אותו במלים, לא אצליח", אמרה אחותו מור, "תמיד היית ילד מיוחד, אחד במינו, עם שמחת חיים שיש רק לך והחיוך המיוחד שכובש את כולם". קרוב משפחה אחר הוסיף: "כמה חרוץ, עצמאי ואחראי. איך יצאת לעבוד כבר בגיל 16 כדי לתמוך ולעזור למשפחה".

 

 
רב"ט נירן כהן ז"ל
רב"ט נירן כהן ז"ל צילום : רפרודוקציה
 

רס"ל עדי בריגה ז"ל, בן 23, בית שקמה

רס"ל עדי בריגה, לוחם בעוצבת השריון "סער מגולן" בן 23 מבית שקמה, נהרג ביום שני, 28 ביולי, בעת פגיעת פצצת מרגמה שנורתה מרצועת עזה אל שטח כינוס של חיילים.

 

בבית העלמין באשקלון ליוו למנוחות מאות בני אדם את עדי. "נאמר עליך הכל. כולם הספידו אותך ומה נשאר לי לומר, ילד אהוב של אמא? 13 שנים חיכיתי לך, עברתי טיפולים קשים ועכשיו כל מה שנשאר לי זה לומר איך נפלו גיבורים. היית ילד אדיב, יפה תואר שתמיד התנדב ותמיד עזר, וככה תשאר אצלי בלב לנצח", ספדה לו אמו.

 

בריגה, שגויס למילואים בתחילת המערכה, השאיר מאחוריו את המטבח שכל כך אהב, ואת זוגתו שעמה עבר לגור רק לפני כמה חודשים. "עוד התכוונו להתחתן, והיום אני קוברת את האהבה שלי", ספדה לו בת זוגו, יוליה. "בחגים הוא היה ממלא את השולחן", הוסיפה ציפי, דודתו, "החיוך הכובש שלו. הוא תמיד היה מכין לנו בחגים את התבשיל האהוב על כולנו".

 

חוץ מבישול, עדי אהב לרכב על סוסים ולאחרונה קנה סוס כדי להשתתף בתחרויות ארציות, בהן זכה בעבר במקומות הראשונים. "הוא היה בן זוג מושלם, חבר מושלם", המשיכה יוליה, "נתינה אינסופית, אהבה אינסופית. הוא היה החבר הכי טוב שלי".

 

 
רב-סמל עדי בריגה, בן 23 מבית שקמה, נהרג במבצע צוק איתן
רב-סמל עדי בריגה, בן 23 מבית שקמה, נהרג במבצע צוק איתן צילום : רפרודוקציה
 

סמל דניאל קדמי ז"ל, בן 18, צופים

סמל דניאל קדמי, בן 18 מהישוב צופים שבשומרון, לוחם בקורס מפקדי כיתות, נהרג ביום שני, 28 ביולי, בעת חדירת מחבלים לאזור קיבוץ נחל עוז. הלוחמים הוקפצו לאזור לאחר התרעה שהתקבלה על החדירה דרך מנהרה, וחמישה מהם נהרגו בעת ירי של טיל RPG על עמדה בה שהו.

 

"באתי הביתה בלילה, מצאתי פה שלושה קציני קצין העיר, והם לא היו צריכים להגיד לי כלום", סיפרה אמו, תמי. "ראיתי את הקצינים ואמרתי אתם לא שייכים לפה, תבואו פעם אחרת", אמר בועז, "כשפתחתי את הדלת הבנתי שהיקיר שלנו, הילד היחיד והמיוחד, נהרג".

 

הוריו מספרים על נער חדור מוטיבציה שרצה להתגייס לקרבי כדי לשמור על אהוביו. "אני אלחם בשביל החברים, אלחם בשבילי, בשבילכם, בשביל כל המדינה", משחזרת תמי את השיחות עמו. "אח, חבר, לוחם, גיבור ישראל, כך אני רוצה שיזכרו אותך כולם. ברצוני להצדיע לך בפעם האחרונה ולתת לך נשיקה", אמר אחיו, יוסי קדמי.

 

 
סמל דניאל קדמי ז"ל, בן 18, צופים. נהרג במבצע צוק איתן
סמל דניאל קדמי ז"ל, בן 18, צופים. נהרג במבצע צוק איתן צילום : רפרודוקציה
 

סמל ברקאי ישי שור ז"ל, בן 21, ירושלים

סמל ברקאי ישי שור, בן 21 מירושלים, לוחם בקורס מפקדי כיתות, נהרג ביום שני, 28 ביולי, בעת חדירת מחבלים לאזור קיבוץ נחל עוז. הלוחמים הוקפצו לאזור לאחר התרעה שהתקבלה על החדירה דרך מנהרה, וחמישה מהם נהרגו בעת ירי של טיל RPG על עמדה בה שהו. הוא הובא למנוחות בהר הרצל.

 

אביו, ירון, סיפר על בנו שרצה להיות פראמדיק, ושכאשר לא הצליח, הקדיש את עצמו לשירות הקרבי: "הוא נהרג תוך לחימה, המחיר ששילם - הגדול מכולם. המחיר ששילמנו, אבדה ענקית למשפחה, אבדה לכל עם ישראל. גם כאשר סבל משברי הליכה, שמענו ממנו שאם צריך לסחוב אלונקה הוא יתייצב מתחתיה. את מסע הכומתה של 65 קילומטרים התעקש לעשות למרות שהרופא ניסה לקצר לו את המסלול בשל שברי ההליכה. הוא גם החליט להוציא רישיון ג' על מנת שיוכל להתנדב בזמנו הפנוי כנהג אמבולנס. אם ראה אדם לצד הדרך - תמיד עצר ועזר. תמיד רצה שניסע בשני כלי רכב, כי כך אפשר לקחת יותר טרמפים".

 

רות גולדברג, ידידתו של ברקאי, סיפרה: "ברקאי היה אדם מאמין, נעים וטוב לב, בן למשפחה אידיאליסטית ואוהבת. היה מוכן תמיד לעזור, וכיסיו היו מלאים בכל הציוד הדרוש לכך. גם כשהיה יוצא הביתה מהצבא, היה מבלה את שעותיו ולילותיו בהתנדבות במד"א. גם כחברים קרובים כל פעם מחדש הופתענו לגלות שברקאי מתנדב גם שם, עוזר גם להם. מבחינתו זה באמת היה מובן מאליו, ותמיד באהבה ובחיוך גדול".

 

 
סמל ברקאי ישי שור ז"ל
סמל ברקאי ישי שור ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סמל שגיא ארז ז"ל, בן 19, קרית אתא

סמל ארז שגיא, בן 19 מקרית אתא, לוחם בקורס מפקדי כיתות, נהרג ביום שני ה-28 ביולי בעת חדירת מחבלים לאזור קיבוץ נחל עוז. הלוחמים הוקפצו לאזור לאחר התרעה שהתקבלה על החדירה דרך מנהרה, וחמישה מהם נהרגו בעת ירי של טיל RPG על עמדה בה שהו.

 

ארז הוא הבן הבכור, ולו שתי אחיות צעירות. "ילד מדהים, טוב, אכפתי, עיניים כחולות. מלח הארץ", סיפר עליו יניב הרן, בן דודו. עוד לפני הגיוס הוא הצטרף לפנימייה הצבאית, ועשה הכל כדי להפוך יום אחד לקצין בכיר בצה"ל. "תמיד היתה לנו תחרות מי יצדיע למי", הוסיף הרן בדמעות, "עכשיו אני מצדיע לו".

 

 
שגיא ארז, חייל צה"ל שנהרג במבצע "צוק איתן"
שגיא ארז, חייל צה"ל שנהרג במבצע "צוק איתן" צילום : דובר צה"ל
 

סמל דור דרעי ז"ל, בן 18, ירושלים

סמל דור דרעי, בן 18 מירושלים, לוחם בקורס מפקדי כיתות, נהרג ביום שני ה-28 ביולי בעת חדירת מחבלים לאזור קיבוץ נחל עוז. הלוחמים הוקפצו לאזור לאחר התרעה שהתקבלה על החדירה דרך מנהרה, וחמישה מהם נהרגו בעת ירי של טיל RPG על עמדה בה שהו.

 

"דור היה הילד הקטן שלנו, הרביעי מבין ארבעה אחים", סיפר אביחי דרעי, אחד מאחיו, "השטותניק, המצחיק של המשפחה הזאת. הילד שתמיד חיכו לו בכל שבת שיבוא, שיחזור. היינו מתכננים את השבתות לפי איך שהוא חוזר. חמישה שבועות לא ראינו אותו. חיכינו לו עוד שבוע ועוד שבוע".

 

דרעי למד בבית הספר המקיף בגילה, והותיר פרט לשלושה אחים גם בת זוג שהיתה איתו בשנתיים האחרונות. "בשעה 8:00 קראתי על חמשת ההרוגים", מספר האח, "ומשהו עבר לי בבטן. לפני זה אף פעם לא הייתי מאמין לאנשים שאומרים שהם 'מרגישים את זה'. זה תמיד היה נראה לי מצחיק להגיד את זה בדיעבד".

 

 
סמל דור דרעי ז"ל
סמל דור דרעי ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סמל נדב ריימונד ז"ל, בן 19, שדמות דבורה

סמל נדב ריימונד, בן 19 משדמות דבורה, לוחם בקורס מפקדי כיתות, נהרג ביום שני ה-28 ביולי בעת חדירת מחבלים לאזור קיבוץ נחל עוז. הלוחמים הוקפצו לאזור לאחר התרעה שהתקבלה על החדירה דרך מנהרה, וחמישה מהם נהרגו בעת ירי של טיל RPG על עמדה בה שהו.

 

ריימונד למד בבית הספר החקלאי כדורי ואהב מאוד ספורט אתגרי. "הוא היה בחור צנוע, הייתי מדבר איתו כל הזמן והוא היה מוריד את הראש בצורה של כבוד וצניעות", מספר מדריך הכושר סער, "מבחינת יכולת אישית הוא תמיד סחב את הקבוצה שלו קדימה, תמיד רצה לתרום. זה ניכר מאוד גם באישיות שלו. היו לו חברים טובים, היה חבר טוב ואיש טוב".

 

בנובמבר האחרון התגייס נדב לצנחנים, כמו אביו וסבו שלבשו גם הם כומתה אדומה ולאחרונה החל את קורס המ"כים. "ביום שישי הוא דיבר בפעם האחרונה עם הוריו", סיפר זיו שר, דודו של נדב. "הוא אמר להם שכל היום הוא עסוק, נהנה מכל הפינוקים ששולחים בחבילות וביקש למסור שלא ידאגו. אמו יובל, אחותי, הבטיחה לו שהיא לא מודאגת ואמרה שהיא אוהבת אותו מאוד".

 

 
סמל נדב ריימונד ז"ל
סמל נדב ריימונד ז"ל צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר גיא אלגרנטי ז"ל, בן 21, תל אביב

לוחם מגלן, סמ"ר גיא אלגרנטי בן 21 מתל אביב, נהרג ביום רביעי, 30 ביולי. לוחמי היחידה עסקו בפעילות לאיתור פיר מנהרה בתוך בניין בן שתי קומות באזור חאן יונס, כאשר הבניין הממולכד פוצץ על ידי מחבלי חמאס וקרס על יושביו. שני חיילים נוספים נהרגו באותה תקרית.

 

"הגנת על המולדת. אתה הגיבור שלנו, אתה הגיבור שלי. נתת למען המולדת את המירב שהיה לך - חייך" - ספד נורברט סגל לנכדו, גיא.

 

חבריו ובני משפחתו סיפרו על השיחה האחרונה שלהם עם גיא בליל שני האחרון, כשיצא עם חבריו לצוות להתרעננות מחוץ לרצועה. "בשיחתך האחרונה עם אמא אבא, לפני שלושה ימים, נשמעת בטוח בעצמך וקולך הרגיע את הוריך, ואף צילמת סלפי כדי שנראה את זקנך", סיפר סבו. "חיית 20 שנה באושר. היית הגבר הבכור וחמש אחיותיך ראו בך כמעט אליל. מאז שהתגייסת הפכת לגיבור אמיתי. עכשיו לא יהיה מי שייתן לאחיותיך אהבת אח בוגר. לא יהיה את מי לאהוב עד בלי די. יהיו רק זיכרנות. יהיה רק הקבר עליו לבכות שיש קבר ולא גיא חי. כבר לא תהיה הבחור הלבבי שלעולם לא אומר לא".

 

נוגה, חברתו של גיא, סיפרה כי בשיחתם האחרונה הוא ניסה להרגיע אותה ולהפיג את המתח של הימים בהם לא שוחח עמה: "כשהתקשרת אליי בלילה של שני ואמרת לי 'נוגי, אל תבכי, אני בסדר יש לי רק שריטה אחת', הרגשתי שאני נושמת שוב אחרי לילת בלי שינה. ניסיתי להפגין חוזק. אבל אני מצטערת על זה עכשיו".

 

 
סמל-ראשון גיא אלגרנטי ז"ל
סמל-ראשון גיא אלגרנטי ז"ל צילום : ללא קרדיט
 

סמ"ר עומר חי ז"ל, בן 21, סביון

לוחם מגלן, סמ"ר עומר חי, בן 21 מסביון, נהרג ביום רביעי, 30 ביולי. לוחמי היחידה עסקו בפעילות לאיתור פיר מנהרה בתוך בניין בן שתי קומות באזור חאן יונס, כאשר הבניין הממולכד פוצץ על ידי מחבלי חמאס וקרס על יושביו. שני חיילים נוספים נהרגו באותה תקרית.

 

עומר הובא למנוחות בבית העלמין שביישוב בו הוא גר. החברים ליחידה שהגיעו להלווייתו היו בשלוש הלוויות במהלך היום וציינו את אחד הימים הקשים שידעו במהלך שירותם.

 

 
סמל-ראשון עומר חי ז"ל
סמל-ראשון עומר חי ז"ל צילום : ללא קרדיט
 

סמ"ר מתן גוטליב ז"ל, בן 21, ראשון לציון

לוחם מגלן, סמ"ר מתן גוטליב בן 21 מראשון לציון, נהרג ביום רביעי, 30 ביולי. לוחמי היחידה עסקו בפעילות לאיתור פיר מנהרה בתוך בניין בן שתי קומות באזור חאן יונס, כאשר הבניין הממולכד פוצץ על ידי מחבלי חמאס וקרס על יושביו. שני חיילים נוספים נהרגו באותה תקרית.

 

אלפים ליוו למנוחות את מתן בבית העלמין הצבאי בעירו. "נולדת בערב שבועות, ילד בלונדיני תכול עיניים, מתנה אמיתית. קשה לדבר עליך בלשון עבר. מי היה מאמין שנגיע לרגע הזה? אני רוצה לחבק אותך עוד פעם אחת", אמרה אמו, רוחמה. "רק אתמול הבנו איזה חבר היית. כל הרחוב היה מלא בחברים שלך. הבית היה מוצף אנשים שלא מאמינים שאתה איננו. אי אפשר היה להתעלם ממך, פיזרת שמחת חיים בכל מקום".

היא הוסיפה: "יש אמירה ביהדות 'השם נתן והשם לקח'. אבל אם נתת, למה לקחת? לא סיכמנו שזו הפקדה לזמן קצר. בכל יום יצאתי מהבית והתפללתי לשלום הלוחמים. אלוהים הקשיב במשך שבועיים. אתמול הוא כנראה נרדם בשמירה".

 

חברתו, ליהי, סיפרה על שיחתם האחרונה: "רק לפני יומיים דיברנו וחייכת והיית שמח. אמרת שעברו עליכם רגעים קשים, אבל הכל בסדר. ואני האמנתי שהכל יהיה בסדר. במקום לספר על עצמך, דאגת לי. אמרת שאתה יודע שקשה לי ושאתה מצטער שאתה לא לידי, כאילו זו אשמתך. לא האמנתי שככה יהיה הסוף שלנו. לא האמנתי שיהיה לנו סוף. תמיד אמרתי לך שנתחתן ואתה חייכת אליי וצחקנו על זה יחד. אני מצטערת שלא נזדקן ביחד, שתישאר צעיר לנצח".

אלון, אחד מחבריו, נפרד ממנו במילות שירו של אביב גפן: "לנצח אחי, אזכור אותך תמיד וניפגש בסוף, אתה יודע". חבריו וקרוביו סיפרו על אדם "היפראקטיבי" שאהב טיולים ולהיפגש עם חבריו. ניצן בר, בת הזוג של אחיו ספדה לו: "לפני 3.5 שנים היתה לי הזכות להכיר אותך. הזכות שתעיר אותנו כל שישי ושבת אם בא לנו חומוס ואחר כך ים. הזכות לחלוק את ארוחות שישי. הזכת לדבר איתך לפני יומיים וומר לך שאני והבת אותך ומתגעגעת אליך. עכשיו אני יודעת שזו היתה הפעם האחרונה. אני בספק אם יש עוד ילד בגילך שטרף את העולם כמו שטרפת".

 

 
סמל-ראשון מתן גוטליב ז"ל
סמל-ראשון מתן גוטליב ז"ל צילום : ללא קרדיט
 

רס"ל (מיל') דניאל מרש ז"ל, בן 22, ראשון לציון

רס"ל (מיל') דניאל מרש, לוחם עוצבת ברק בן 22 מראשון לציון, נהרג ביום חמישי, 31 ביולי, כאשר פצצת מרגמה שנורתה מרצועת עזה פגעה במועצה האזורית אשכול.

 

"כבר שבועיים הוא שם, ופחדנו מזה שזה יקיש על דלתנו", סיפר אחיו, ואדים לולקין. "הוא היה אח יקר, בחור אינטליגנטי עם ראש על הכתפיים. היו לו תוכניות, הוא מאוד אהב מוזיקה, ותכנן ללכת לבית הספר 'רימון'. כל זה התנפץ עכשיו". מרש השתחרר שלושה חודשים קודם, והוקפץ בצו 8.

 

 
רס"ל (מיל') דניאל מרש, בן 22 מראשון לציון, נהרג במבצע צוק איתן
רס"ל (מיל') דניאל מרש, בן 22 מראשון לציון, נהרג במבצע צוק איתן צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר נועם רוזנטל ז"ל, בן 20, מיתר

סמ"ר נועם רוזנטל, לוחם עוצבת ברק בן 20 ממיתר, נהרג ביום חמישי, 31 ביולי, כאשר פצצת מרגמה שנורתה מרצועת עזה פגעה במועצה האזורית אשכול. הוא נקבע בבית העלמין במיתר, ליד סרן ליעד לביא, שנהרג כשבוע קודם באותו מבצע. נועם הותיר אחריו הורים ושני אחים, אחד מהם אח תאום שגם הוא משרת בצבא.

 

 
נועם רוזנטל, חלל צה"ל במבצע "צוק איתן"
נועם רוזנטל, חלל צה"ל במבצע "צוק איתן" צילום : דובר צה"ל
 

סמ"ר שי קושניר ז"ל, בן 20, קרית מוצקין

סמ"ר שי קושניר, לוחם עוצבת ברק, בן 20 מקרית מוצקין, נהרג ביום חמישי, 31 ביולי, כאשר פצצת מרגמה שנורתה מרצועת עזה פגעה במועצה האזורית אשכול.

 

"שייקה, אני מאוד מאוד מאוד מתגעגע אליך", הקריא אביו, מיכאל, מכתב אחרון שכתב לבנו ימים לפני שנהרג. "אני חי בתחושה שלא ראיתי אותך כבר שנים. לא עוברת דקה שאני לא חושב עליך, גם ביום וגם בלילה. אני מנסה לחשוב איך אתה והחברים שלך מתמודדים עם המצב הלא פשוט הזה. אני רואה שאתה והחברים שלך מלאי מוטיבציה, להשלים את המלאכה הקשה שנפלה בחלקכם. אתם ממלאים תפקיד של מגן אנושי על ארצנו הקטנטונת. אתם האליטה של המדינה הזאת ואנחנו סומכים עליכם. אני רוצה לחזק ולהודות לכם מכל הלב על התרומה הענקית שאתם תורמים לעם ולמדינה. אתם בליבנו ובנפשנו. שימרו על עצמכם. אבא אוהב ומתגעגע".

 

שי נולד בקרית חיים, למד בבית הספר הטכני של חיל האוויר והתעקש להתגייס לקרבי - הוא הכריח את אביו לחתום למרות שהוא בן יחיד.

 

 
שי קושניר, חלל צה"ל במבצע "צוק איתן"
שי קושניר, חלל צה"ל במבצע "צוק איתן" צילום : דובר צה"ל
 

סרן עמרי טל ז"ל, בן 22, יהוד

סרן עמרי טל, לוחם עוצבת ברק בן 22 מיהוד, נהרג ביום חמישי, 31 ביולי, כאשר פצצת מרגמה שנורתה מרצועת עזה פגעה במועצה האזורית אשכול.

 

"חיכיתי לבשורה הזו שבועיים", סיפרה אסתי טל, אמו של עמרי. "אני לא יצאתי כל כך, כי חיכיתי. תמיד יש לך תחושה מקדימה שזה יכול לקרות, וזה קרה". בשיחה האחרונה הוא אמר לה 'די, אני כבר לא ילד, אמא'. "הוא אמר לי 'אמא, אני כל כך רוצה לעשות את הטיול של השחרור לפני הגיוס, כי אולי לא אזכה. והסכמנו. אני כל כך שמחה שהוא אכן יצא וטייל. גם אם הוא היה צעיר, וגם אם מאוד מאוד חששנו. הוא באמת לא זכה להגיע לשחרור. כנראה שבאיזשהו מקום, ניבא ולא ידע מה ניבא".

 

אביו יורם הוסיף: "הוא היה ילד מיוחד במינו, אהבתי אותו אהבה אינסופית. אבל אנחנו לא נישבר. אנחנו נהיה חזקים, ונתמודד עם כל האתגרים. איבדתי ילד יקר, אהבתי אותו אהבת נפש, אבל החיים ממשיכים. אני בוחר בחיים, ואנחנו נמשיך כמשפחה, כחברה, וכעם".

 

 
עמרי טל, חלל צה"ל במבצע "צוק איתן"
עמרי טל, חלל צה"ל במבצע "צוק איתן" צילום : דובר צה"ל
 

סרן (מיל') לירן אדיר (אדרי) ז"ל, בן 31, עזוז

סרן (מיל') לירן אדיר (אדרי), לוחם עוצבת ברק בן 31 מעזוז, נהרג ביום חמישי, 31 ביולי, כאשר פצצת מרגמה שנורתה מרצועת עזה פגעה במועצה האזורית אשכול.

 

"הכל בסדר, אל תדאגי. הכל בסדר. בכל מסרון הוא הרגיע אותי", סיפרה אמו של לירן, רחלי הדר. אדרי התחתן רק חודש קודם, לאחר שיצא עם חברתו ארבע שנים, בהחלטה של שבוע. "אמרתי לו 'חכה קצת, תראה'. הוא אמר 'לא לא לא לא, אני רוצה להתחתן עכשיו".

 

לירן גדל בנתניה, ושימש כקצין פינוי נפגעים. בחודש שאחרי התכוון הזוג הצעיר לעבור לצ'כיה, לצורך לימודי הרפואה שלו. "הוא היה בלימודים מקדימים על מנת להגיע מוכן ללימודי הרפואה", סיפר אחיו, אוהד, "ועכשיו, החלום הזה נגדע".

 

 

רס"ן בניה שראל ז"ל, בן 26, קרית ארבע

בניה שראל, מפקד פלוגה בגדוד הסיור של חטיבת גבעתי, היה אמור להתחתן בעוד שלושה שבועות עם ארוסתו גלי, אך נהרג כאשר שעה וחצי לאחר כניסתה של הפסקת אש לתוקף, ב-1 באוגוסט, תקפה חוליית מחבלים את כוח צה"ל. בלכתו השאיר אחריו בניה זוג הורים ושבע אחים ואחיות.

 

משפחת שראל היא מהמשפחות הוותיקות והשורשיות בחברון. אמו, מיכל, משמשת כמורה באולפנת קריית ארבע, ואביו שלום שראל, הוא מהנדס בניין במקצועו, כאשר שאר אחיו גרים ברחבי ההתיישבות.

 

ראש מועצת קריית ארבע חברון, מלאכי לוינגר, התייחס לנפילת שראל ואמר כי "נפל בקרב אחד מטובי בניה של קריית ארבע חברון". לוינגר אמר כי בניה, שנולד וגדל בעיר האבות, היה בחור ערכי ומלח הארץ שנקטף במהלך קרב על קידוש ה' וקדושת הארץ". "דמותו שמשה מופת וגאווה לישוב כולו, והקהילה כולה מבכה ואבלה את נפילתו. זוהי אבדה גדולה ליישוב ולעם ישראל כולו".

 

 
בניה שראל, נהרג במבצע צוק איתן בפעילות צה"ל ברפיח בדרום רצועת עזה
בניה שראל, נהרג במבצע צוק איתן בפעילות צה"ל ברפיח בדרום רצועת עזה צילום : חדשות10
 

סמ"ר ליאל גדעוני ז"ל, בן 20, ירושלים

סמל-ראשון ליאל גדעוני, לוחם בחטיבת גבעתי, נהרג כאשר שעה וחצי לאחר כניסתה של הפסקת אש לתוקף, ב-1 באוגוסט, תקפה חוליית מחבלים את כוח צה"ל באזור רפיח.

 

אחיו, ציון, סיפר עליו: "ילד מדהים. חייכן בכל סיטואציה, בכל מצב, כל הזמן צחק וסיפר בדיחות. הליצן של הארוחות ביום שישי. לפני שבועיים קניתי לו מנוי בארנה החדשה שיבוא לשבת איתנו דיברנו על מי מחתימים. הוא כבר לא יראה אליפות של הפועל ירושלים. זה לא נתפס שאני מדבר עליו בלשון עבר. אנחנו ארבעה אחים בכל הזדמנות שנקרתה היינו משחקים כדורסל שתיים על שתיים כל הזמן הוא היה מנצח. עכשיו חסר לנו מישהו".

 

האב, אלי: "החלום שלו היה להתגייס לקרבי. יש לי בן אחד בצנחנים, אחד שירת ביהל"ם, אחד בעורב. כשאמרו לו גבעתי לא ידע אם הוא מסוגל. אנשים כאלה צריכים להיות שם. כל החבר'ה סיפרו שברגעים הכי קשים הוא מחייך ומעלה את המורל. הוא סיים לפקד על טירונים סמל טירונים המפקדים שלו היו נוזפים בו מה אתה מחייך אליהם, תטרטר אותם".

 

מנהלת בית הספר בו למד גדעוני, יפית גרין, סיפרה כי "הוא היה ילד מקסים. תמיד עם חיוך על הפנים. מוצלח בכל הרמות".

יוסף, חבר קרוב של המשפחה סיפר כי "הוא היה הקטן מבין ארבעה אחים. היה לו חיוך מיוחד, תמיד עם חיוך. אני לימדתי אותו לבר מצווה, הוא היה גאון בכל דבר. הוא היה גאון במתמטיקה ומחשבים ומצטיין בכל דבר שעשה".

חבר המשפחה הוסיף כי "כל האחים שלו היו קרביים והוא מאוד רצה להיות גם בקרבי. ההורים ידעו שהוא בעזה, והוא אמר שהוא לא פוחד. הפעם האחרונה שדיברו איתו הייתה ביום ראשון ואימו הייתה עם הרגשה לא טובה כל השבוע".

 

 
סמ"ר ליאל גדעוני, נהרג במבצע "צוק איתן"
סמ"ר ליאל גדעוני, נהרג במבצע "צוק איתן" צילום : רפרודוקציה
 

סגן הדר גולדין ז"ל, בן 23, כפר סבא

הדר גולדין, קצין גבעתי בן 23 מכפר סבא, נהרג ב-1 באוגוסט בתקרית שאירעה כשעה וחצי לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת אש שיזמו ארצות הברית והאו"ם. חוליית מחבלים יצאה ממנהרה באזור הכפרי הסמוך לרפיח, ואחד מהם פוצץ אפוד נפץ שהיה על גופו לצד חבורת חיילי גבעתי.

 

במהומה שאירעה, ככל הנראה, לקחו המחבלים את סג"מ גולדין איתם לעבר פיר המנהרה, בעוד חבריו של הקצין הבחינו במהירות כי חברם אינם איתם, והחלו במצוד אחר המחבלים. כעבור כיומיים של חוסר ודאות, במהלכם ביקשו בני משפחתו של הדר מהמדינה לא להפקיר אותו ברצועת עזה, הודיעו נציגי צה"ל למשפחה כי הוא הוגדר כחלל צה"ל.

 

הדר, קצין מצטיין בה"ד 1, התארס כחודשיים לפני מותו. ב-2013 התראיין יחד עם אחיו התאום, צור, לערוץ 7, ודיבר על המשמעות של הגנת המולדת עבור המשפחה. "אם אמא דואגת? את זה צריך לשאול אותה", אמרו האחים בראיון. "גידלו אותנו בהרבה מאוד אהבה ובתחושה של שליחות. תמיד תהיה דאגה של אמא ותמיד תהיה אהבה של אמא. אבל תמיד תהיה גם את יד שמאל המגינה או את יד ימין השומרת".

 

 
סג"מ הדר גולדין מכפר סבא, בן 23, חלל צה"ל
סג"מ הדר גולדין מכפר סבא, בן 23, חלל צה"ל צילום : רפרודוקציה
 

דניאל טרגרמן ז"ל, בן 4, נחל עוז

דניאל טרגרמן, פעוט בן 4.5 מנחל עוז, היה הקורבן הישראלי הצעיר ביותר של מבצע "צוק איתן". ב-22 באוגוסט, יום שישי, בשעות אחר הצהריים, הוא נהרג מרסיס של פצצת מרגמה כשזו פגעה ברכב שעמד בסמוך לביתו. הוא לא הספיק להגיע למרחב המוגן, נפצע אנושות, ולמרות נסיונות של צוותי מגן דוד אדום לבצע בו החיאה, מת מפצעיו. לדניאל היו שני אחים קטנים ממנו, אותם הספיקו ההורים להציל.

 

"לדניאל הייתה משמעת 'צבע אדום' והוא תמיד מיהר לממ"ד", סיפרה אמו, גילה. "כשכולם היו מגיעים היה אומר 'עכשיו כולנו בטוחים'. הוא היה ילד יפה חכם ומתוק. כשהפצצה פגעה בך, היה לך מבט קפוא בעיניים, ותוך שנייה זה נגמר".

 

יומיים לאחר מכן, הוא הובא למנוחות בבית העלמין בחבל שלום. "היינו המשפחה הכי מאושרת בעולם. אני מתנחמת בכך שהיית מאושר עד לרגע האחרון", ספדה גילה, "אני לא מאמינה שאני נמצא בבית עלמין כדי להיפרד ממך. אלוהים שבשמיים, תן לנו כוח להמשיך. אנחנו לא רוצים להיפרד".

 

בראיון לחדשות10, אמרה האם: "הנפש מרוסקת, חווינו טראומה נוראית. אי אפשר לתאר כמה קשים הרגעים האלה כשאתה מבין תוך שניות שקרה אסון, שאיבדת את היקר לך מכל. באותו רגע ניסיתי להתקשר לאיש ביטחון של הקיבוץ ולא הצלחתי אפילו להזין את הקוד בטלפון. אני נורא מפחדת מהרגע שבו אקלוט הכל וזה יכה בי בבת אחת. זה הסיוט הכי גדול שלי". היא הוסיפה כי לא תשוב לקיבוץ נחל עוז. "אי אפשר לחזור למקום הזה, לחוות את הזוועות שוב. אתה רוצה לחזור הביתה, אבל אי אפשר לגדל שם ילדים ככה".

 

 
דניאל טרגרמן, ההרוג בן ה-4 מנפילת הפצמ"ר
דניאל טרגרמן, ההרוג בן ה-4 מנפילת הפצמ"ר צילום : חדשות 10
 

שחר מלמד ז"ל, בן 43, נירים

שחר מלמד, רכז ההשקיה של קיבוץ נירים וסגנו של רכז הביטחון בקיבוץ, נהרג מפגיעתה של פצצת מרגמה בקיבוץ הסמוך לגבול רצועת עזה ביום שלישי, 26 באוגוסט, זמן קצר לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש במבצע "צוק איתן". הוא נפצע אנושות תחילה, ולאחר מכן מת מפצעיו בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

 

מלמד היה אחד הוותיקים בקיבוץ הממוקם במועצה האזורית אשכול, והוא הותיר אחריו אשה, ענת, ושלושה ילדים - שחף, עינב וגפן.

 

"קיבוץ נירים הוא קיבוץ חזק מאוד, שאיבד שני חברים יקרים", סיפר חיים ילין, ראש מועצת אשכול, על מותו של עציון וחברו שחר מלמד. "זו מציאות הזויה כאשר אזרחים חפים מפשע, שאין להם אפילו נשק על הידיים ורוצים לחיות חיים נורמליים, נהרגים כך".

 

 
שחר מלמד, רכז ההשקיה בנירים שנהרג מפגיעת פצמ"ר בקיבוץ
שחר מלמד, רכז ההשקיה בנירים שנהרג מפגיעת פצמ"ר בקיבוץ צילום : ללא קרדיט
 

זאב עציון ז"ל, בן 55, נירים

זאב (זאביק) עציון, רכז הביטחון השוטף הצה"לי של קיבוץ נירים שבמועצה האזורית אשכול, נהרג מירי פצצות מרגמה אל אזור יישובי המועצה, זמן קצר לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש ביום שלישי, 26 באוגוסט. הוא עבר פעולות החייאה במקום הפגיעה, אולם ללא הועיל.


חוץ מתפקידו כרכז הביטחון, התנדב במגן דוד אדום במשך יותר מ-30 שנים ושימש כנהג אמבולנס בקיבוץ נירים. הוא הותיר אחריו את אשתו נאווה וחמישה ילדים: מעיין, גיל, עומר, טל ונטע.

 

"קיבוץ נירים הוא קיבוץ חזק מאוד, שאיבד שני חברים יקרים", סיפר חיים ילין, ראש מועצת אשכול, על מותו של עציון וחברו שחר מלמד. "זו מציאות הזויה כאשר אזרחים חפים מפשע, שאין להם אפילו נשק על הידיים ורוצים לחיות חיים נורמליים, נהרגים כך".

 

 
זאב עציון רכז הביטחון השוטף הצה"לי של קיבוץ נירים ההרוג במועצה האזורית אשכול
זאב עציון רכז הביטחון השוטף הצה"לי של קיבוץ נירים ההרוג במועצה האזורית אשכול צילום : ללא קרדיט
 

סמל נתנאל ממן ז"ל, בן 21, גן יבנה

נתנאל ממן מגן יבנה שירת ברצועת עזה, אבל דווקא כשיצא לאזרחות, מצא את מותו. רקטה שנורתה לעבר גן יבנה ביום שישי, 22 באוגוסט, נחתה בסמוך לרכב בו נסע ממן, שלא הספיק למצוא מרחב מוגן - והביאה לפציעתו באורח אנוש. כעבור שבוע במהלכו נאבקו הרופאים על חייו, נפטר ממן מפצעיו בבית החולים בילינסון, והיה לקורבן ה-71 של מבצע צוק איתן בצד הישראלי.

 

"נתנאל היה ילד חייכן, שתמיד ידע לראות את הטוב, לחפש את הטוב ולתת מעצמו", ספד לו דרור אהרון, ראש מועצת גן יבנה, "הוא חונך לנתינה ולאהבת אדם". ממן היה אמור להתחתן, וראש המועצה הוסיף: "להביא אותו לקבורת עולמים כחלל מלחמה, במקום ללוות אותו לחופה ולשמחות, קורע לנו את הלב".

 

 
נתנאל ממן ז"ל, שנהרג מפגיעת רקטה במבצע "צוק איתן"
נתנאל ממן ז"ל, שנהרג מפגיעת רקטה במבצע "צוק איתן" צילום : רפרודוקציה
 

סמל שחר שלו ז"ל, בן 22, אלוני הבשן

סמל שחר שלו נפצע אנושות במהלך פעילות כוחות הצנחנים בחאן יונס, במהלך מבצע צוק איתן. בבית החולים נאבקו במשך שבועות על חייו, כולל עשרות ניתוחים, אבל לבסוף נדם לבו של שחר, והוא הלך לעולמו ביום ראשון, 31 באוגוסט.

 

"אם הקדוש ברוך הוא רצה אותו, אין לנו מה להוסיף", ספד לו שמעון שלו, אביו של החייל. "קיבלנו את הילד שלנו חודש וחצי במתנה כי חבריו נהרגו באותה תקרית, והיה לנו זמן להיפרד ממנו. זהו המחיר על הימצאותנו כאן, זה מסוג המחירים שאין ברירה וצריך לשלם".

 

אמו של שחר הוסיפה: "שחר רצה לשרת בצנחנים ושמח שהגיע ליחידה. ממה שאנו מבינים מחבריו ומפקדיו, הוא עשה עבודה טובה בשדה הקרב. הוא תמיד רצה להתגייס ליחידה מובחרת, ותמיד עשה את המיטב. הוא היה ילד עם עיניים כחולות כמו הים, שאהב לאסוף חברים, גדולים וקטנים ממנו".

 

 
שחר שלו, לוחם חיל הצנחנים שמת מפצעיו לאחר שנפצע במבצע "צוק איתן"
שחר שלו, לוחם חיל הצנחנים שמת מפצעיו לאחר שנפצע במבצע "צוק איתן" צילום : ללא קרדיט
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.