מבור למנהרה, עם לוחמי גבעתי בעזה: "יש לנו עוד עבודה לעשות. זאת מלחמה"

 
עודכן 20:47 26/07/2014

תיעוד: כך נראית פעילות צה"ל בדרום רצועת עזה, כאשר מכל פינה עלול לצוץ מחבל, מרשת המנהרות הארוכה והסבוכה שהפכה לקומת המרתף של עזה. "אני מקווה שלא יעצרו אותנו עכשיו", אומר מח"ט גבעתי, אלוף משנה עופר וינטר

 
 
 
 
 

כבר שלושה ימים שצוות המורכב מכוחות גבעתי, צנחנים, שריון והנדסה פועל כדי לחשוף ולהרוס את המנהרות בחירבת אח'זעה. "הם חופרים מקו הבתים הראשון, 500 מטר והם בארץ", מסביר רס"ן ירון סימסולי, קצין אג"מ גבעתי, מדוע הם פועלים באזור.

 

"מהתחלה היה הרבה מגע. כמעט כל בית ממולכד במטענים או אמצעי לחימה. רוב המחבלים ברחו אבל הם השאירו אמל"ח ומטענים בכמויות", מוסיף סימסולי. החטיבה כולה נעה בנגמ"שים ממוגנים, בכל אחד מהם נכנסים בין 10 ל-12 לוחמים. השטח בו פועלים החיילים רווי בצלפים ובטילי נ"ט, האיום קיים כל הזמן.

 

חירבת אח'זעה הוא אחד המקומות היחידים ברצועה בו התמרון של צה"ל מגיע אל עומק השטח הבנוי. ברוב המקומות האחרים אליהם מגיעים הכוחות רק לפאתי השטח, לשורות הראשונות של הבתים. מח"ט פלוגת גבעתי הנלחמת במקום, אלוף משנה עופר וינטר, פועל כבר 20 שנה בעזה ונראה כי קשה מאוד להפתיע אותו.

 

 
מבנים שהופצצו על ידי צה"ל בחירבת אח'זעה שברצועה
מבנים שהופצצו על ידי צה"ל בחירבת אח'זעה שברצועה צילום : חדשות 10
 

"כאן פועלת הפלוגה הכי חזקה של חמאס, יש פה תשתית גדולה של לחימה. אין בית שאין בו רוע כמעט. פשוט מדהים, בכל הבתים פה יש אמצעי חבלה, אחד מהם משמש כבונקר וחמל של החמאס. אני יכול להגיד שאנחנו עושים פה עבודה מדהימה - פגענו בעשרות מחבלים והמון אמצעי לחימה, וכרגע נגענו כבר במספר תשתיות מנהור", טוען ווינטר.

 

מדבר אחד, בעיקר, חושש מאוד אל"מ וינטר בסוף השבוע השלישי של מבצע "צוק איתן": שהפסקת אש שתיקבע תוציא את כוחותיו מעזה, לפני שהוכרעה תשתית המנהרות. התשתית הארוכה שיצרה עיר תחתית מתחת לעזה, ושהפכה למשימה המרכזית כרגע של כוחות צה"ל העצומים ברצועה. "יש לנו עוד עבודה לעשות", הוא אומר בעודו מצביע לצדדים, "גם כאן וגם שם. אני מקווה שלא יעצרו אותנו".

 

מכל פינה, הם יודעים, יכול לצאת להם מחבל. אם לא בסריקה הראשונה, אז בשנייה. חלק מחבריהם כבר מצאו את מותם בקרב. אבל הם לא לוקחים בחשבון אפשרות שייצאו מהרצועה בלי לגרום לפלסטינים, לדבריהם, "להבין שזה לא כדאי". "הם צריכים להבין שכשאנחנו מחליטים, אנחנו נותנים להם בראש", אומרים הלוחמים. "אי אפשר שהמדינה תמשיך לחיות תחת איום הטילים, ועם מנהרות שמגיעות לישובים. המבצע הזה בלתי נמנע. זו מלחמה".

 

בעוד החיילים פועלים כדי להשלים את המשימות שניתנו להם על ידי מפקדיהם, הם מנותקים מההליכים המדיניים המתרחשים במקביל. כשלוחם אחד מבחין בצוות חדשות10 שנמצא במקום הוא שואל: "מה קורה בחוץ? מה הדיבורים בחוץ?". אנו עונים לו כי יש שיחות על הפסקת אש, ושהחיילים יצטרכו להישאר ככל הנראה במקום בזמן שזה יקרה. מיד הוא טוען כי הכוחות מתורגלים גם למצב הזה. בדיוק כפי שהם יהיו מוכנים לכל משימה שתינתן מלמעלה. הכל כדי להגן עלינו.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.