לאחר ההפגנות האלימות: ליברמן מחזיר את משפחות הדיפלומטים הישראלים מטורקיה

 
עודכן 13:38 18/07/2014

בשעות הלילה התגודדו מפגינים סביב נציגויות ישראליות באנקרה ובאיסטנבול, יידו אבנים והניפו דגל פלסטין על החומה שמסביב לבית השגריר הישראלי. בעקבות המהומות, הורה השגריר לצמצם למינימום את הייצוג הדיפלומטי במדינה עמה נראה, עד לא מזמן, כי ישראל בדרך חזרה לנורמליזציה. משרד החוץ: "ארדואן מסית נגדנו"

 
 
 
 
 

שר החוץ אביגדור ליברמן החליט היום (שישי) להורות על החזרת משפחותיהם של הדיפלומטים הישראלים מאיסטנבול ואנקרה לישראל, ולצמצם מאוד את הייצוג הדיפלומטי במדינה עד למינימום הנדרש. זאת, עקב הפגנות אלימות שהיו הלילה סביב הנציגויות באנקרה ובאיסטנבול, שבאחת מהן אף טיפס מפגין על חומת ביתו של הנציג הישראלי באנקרה, והניף עליה את הדגל הפלסטיני.

 

 

כוחות הביטחון במקום ניסו לפזר את המפגינים בסילוני מים, אבל במשרד החוץ טוענים כי אלה לא עשו מספיק כדי למנוע את האירועים האלימים. הטענות הישראליות מגיעות גבוה הרבה יותר בטורקיה - אל ראש הממשלה ארדואן, שתקף את ישראל ופעולתה הצבאית בביטויים חריפים כמו "מבצעת רצח עם מיום היווסדה" ו"מזכירה את המדיניות הנאצית".

 

משרד החוץ לא הוציא אזהרת מסע לטורקיה, אבל אם בעבר היתה הפרדה בין האווירה הפוליטית המתוחה בין שתי המדינות לבין האווירה באתרי התיירות, כרגע ייתכן שמסוכן יותר לנסוע לטורקיה. ישראלים ששוהים במדינה מספרים על אווירה מפחידה כלפיהם.

 

"ישראל מוחה בחריפות על הפרה בוטה של הכללים הדיפלומטיים, אמנת וינה ואחרים, על ידי שלטונות טורקיה וכוחות הביטחון שלה ברגל גסה", נמסר בהודעת המשרד, "אנו מטילים את האחריות לבטחונם ולשלומם של הנציגים הישראלים המשרתים במדינה על ממשלת טורקיה".

 

 
ההפגנות נגד ישראל באנקרה, אמש
ההפגנות נגד ישראל באנקרה, אמש צילום : רויטרס
 

שר החוץ הטורקי, אחמט דאבוטולו, כתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו: "דיברתי עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, והסברתי לו את הזעם בעולם המוסלמי ובטורקיה על הנעשה בעזה. שוחחנו על השקפותינו באשר להשגת הפסקת אש ממושכת ומיידית, שתוכל להיות מקובלת על הפלסטינים. שוחחתי גם עם איאד מדאני, מזכ"ל הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי, ועם שר החוץ של קטאר חאליד אל-עטייה, ועם אנשי חמאס ופתח".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.