השר עמיר פרץ: "במשקפת סגורה, ראיתי את מה שאחרים לא ראו במשקפות פתוחות"

 
עודכן 10:29 12/07/2014

ממרומי דירוג הפופולריות, השר עמיר פרץ – מהאחראים העיקריים לקיומה של מערכת כיפת ברזל – יכול כיום להגיד "אמרתי לכם". בראיון נרחב לנענע10, הוא משחזר את הדרך הקשה לבניית המערכת ש"אלמלא היתה קיימת, כבר היינו עם שלוש אוגדות בעזה", מזהיר מההסתה נגדו ברשת עקב ביקורו אצל משפחת אבו חדיר, ומצהיר: "אם יתברר שהיהודים רצחו ושהדבר אפשרי טכנית, צריך להרוס את בתיהם"

 
 
 
 
 

בפעם השנייה תוך שנתיים, הועלה השבוע שמו של עמיר פרץ על נס. כתושב שדרות הוא ומשפחתו חוו את מטחי הקסאמים והרקטות הבלתי פוסקים, אבל עדיין חוו גם התקפות מילוליות, מצד אזרחי מדינתם שלהם: פרץ אוים בגלל ביקור תנחומים אצל משפחתו של הנער מוחמד אבו חדיר שנרצח, ואשתו, אחלמה, לאחר שהביעה תקווה להסדר בראיון לחדשות10.

 

רק שמעל לכל אלה, מזוהה פרץ יותר מכל עם כיפת ברזל, מערכת ההגנה האווירית שמצליחה להתמודד, באחוזים מרשימים עד עתה, עם ירי הרקטות מרצועת עזה.

 

עמיר פרץ בשדרות, השבוע >


 

"כשהגעתי למשרד הביטחון, בדקתי מה עמדת הצבא ומערכת הביטחון לגבי המערכות ליירוט טילים קצרי טווח", מספר פרץ, שהיה שר הביטחון בימי מבצע "גשמי קיץ" ברצועה ובמלחמת לבנון השנייה, בראיון נרחב לנענע10. "התברר לי שהוחלט לרדת לחלוטין מכל אפשרות לפרויקט כזה, וגם הפרויקט שפותח בשיתוף פעולה ישראלי-אמריקני עם 'סקיי גארד', ירד מהפרק לחלוטין. קיימתי דיון במטכ"ל, שאלתי מדוע התקבלה ההחלטה, והוסבר לי במפורט שהגיעו למסקנה שזו השקעה חסרת סיכוי, שאין טעם.

 

"הודעתי לכל הגורמים שאני משנה את ההחלטה. שהאיום הרקטי מבחינתי אסטרטגי ולא טקטי, שפגיעה במוראל הלאומי ובשגרת החיים של מאות אלפים היא בהחלט בעיה אסטרטגית. מכאן התחילה להתגלגל דינמיקה. אחר כך פסלתי את 'סקיי גארד', והקמתי צוות מיידי לבחינת חלופות.

 

"זימנתי את מנכ"ל משרד הביטחון, שהתנגד למערכת, יחד עם ראשי האגפים במשרד הביטחון וצמרת צה"ל - מהרמטכ"ל דאז ועד אחרון האלופים, כולם הודיעו שלדעתם אין מקום לפרויקט, והתנגדו נמרצות. נפגשתי עם ראש הממשלה אולמרט שהודיע לי שאם אמשיך בפיתוח כיפת ברזל, זה על חשבון תקציב משרד הביטחון בלבד. למרות הכל, החלטתי ללכת על זה בכל הכוח.

 

"רוב החותמים לא רצו להיות 'שותפים לכישלון'"

"קראתי שוב למנכ"ל המשרד והודעתי לו שאקים צוות בראשותו, שתוך 30 יום יביא בפניי חלופות. לזכותו של גבי אשכנזי (מנכ"ל משרד הביטחון דאז) - מרגע שהבין שזו המדיניות, למרות התנגדותו, הוא פעל בנחרצות ובמהירות לקדם את הנושא.

 

"בחרתי בכיפת ברזל, הודעתי לראשי רפאל שנתחיל בעצמנו, גייסתי מהמערכת את הכספים הנדרשים וההמשך ידוע. הפרויקט נחתם בפגישה לילית מוזרה, בנוכחות מעט אנשים שרובם לא רצו להיות, כהגדרתם, שותפים לכישלון. הבטתי לכולם בעיניים, אמרתי שאני רוצה לשמוע שהם באמת מאמינים בפרויקט, כי אקח לקחת את כל הסיכון הכרוך בכך וארצה מהם גיבוי. קיבלתי מהם תמיכה וחתמתי".

 

כיום, השר פרץ נהנה מיציר כפיו. "כתושב שדרות, אני מאוד מעריך את הדרך המאוזנת שבה נתניהו, יעלון והרמטכ"ל גנץ מנהלים את המערכה, ומברך על כך שכיפת ברזל נותנת להם מרחב מדיני, אורך זמן ורוח לקבוע את הפעולה הצבאית. כיפת ברזל הובילה לכך שהכל מתוכנן, נשלט ושאין צורך להכניס מיידית שלוש אוגדות לעזה, כפי שהיה קורה אם היינו סופגים את הפגיעות שחמאס תיכנן. בסך הכל, המערכת יוצרת תחושה שעם ישראל עומד בגבורה בתקופות בהן השגרה נפגעת. ליצור שגרה, זו משמעות אסטרטגית. אני מודה למדינת ישראל שנתנה לי את ההזדמנות להיות חלק מזה".

 

ממציא כיפת ברזל מספר לחדשות10 על הצד שלו >

 

 

פרץ (62) נולד בשם ארמונד פרץ בעיירה בוז' שבמרוקו, ועלה ארצה בגיל 4 היישר למעברה בשדרות. הוא שירת בצה"ל בצנחנים, וכסרן נפצע קשה במתלה שבסיני. לאחר שנתיים של שיקום ואשפוז, הקים משק במושב ניר עקיבא, שם גידל פרחים ושום. בשנת 1988 הפך לראש עיריית שדרות, ב-1988 נכנס לכנסת כח"כ ממפלגת העבודה. יחד עם חיים רמון השניים הקימו את סיעת "רם" שכבשה את ההסתדרות, בראשה עמד שנים רבות.

 

משם המשיך פרץ למפלגת העבודה, אותה כבש בסערה, ולאחר הבחירות התמנה לשר הביטחון וסגן ראש הממשלה בממשלת אולמרט. מינויו למרות שלא הגיע מעמדה צבאית בכירה גרם להרמת גבה, ותמונתו המפורסמת, צופה במהלכי הקרב עם משקפת הפוכה וסגורה, הפכה אותו למשל ושנינה. כיום הוא השר להגנת הסביבה מטעם "התנועה" של ציפי לבני, אבל לא שוכח את אלה שצחקו עליו.

 

"למעשה, התמחיתי בהדרכת קצינים על שימוש במשקפות"

"כל מיני גורמים תקשורתיים ופוליטיים מצאו הזדמנות להדביק סטיגמות וללעוג לי", אומר פרץ, "שכחו שהייתי קצין בצה"ל שנפצע קשה מאוד במבצע צבאי, שהייתי מרותק שנה למיטה, ולמעשה, אחת מתתי ההתמחויות שלי היא משקפות - הייתי קצין חימוש בצנחנים, שצריך להדריך את כל קציני החי"ר למיניהם בנושאים אופטיים.

 

"אני מתפלא על כך שעדיין יש אנשים שמעזים לדבר על זה", אומר פרץ. "עשיתי כל כך הרבה עבור מערכת הביטחון, והדברים מדברים בעד עצמם. אני לא מכיר גנרל אחד שלא הסתכל בטעות הפוך במשקפת, משרון עד גבי אשכנזי, אבל לידיהם של גורמים פוליטיים שרצו לחסל אותי, זה נפל כפרי בשל.

 

"אם הבעיה היחידה שלי כדי להפוך לאיש ציבור מצטיין לישראל היא להסיר את העדשות - הריני להודיע לכולם שהסרתי אותן. אני אוהב את ישראל על קשייה ויתרונותיה, כשמפרגנים לי וכשצולבים אותי. היום כולם מבינים שאני ראיתי מתוך משקפת סגורה את מה שאחרים לא ראו גם במשקפות פתוחות".

 

 

הביקור של פרץ בתחילת השבוע בשועפאט גרם לתגובות נאצה בפייסבוק, שלא ראוי אפילו להעלות על הכתב. "מצער אותי שאיימו עלי ברצח", הוא אומר בעצב. "ראיתי צורך עצום בביקור. ביקרתי גם אצל משפחות הנערים הישראלים שנחטפו והשתתפתי בלוויה. כל בר דעת בישראל היה צריך לחזק אותי, על כך שבשם המדינה והעם אמרתי שאם יש יהודים שעשו מעשה נפשע שכזה, זה לא מייצג את היהודים בישראל, זה מעשה ששום יהודי לא יכול לקבל".

 

פרץ מספר על המפגש: "לא היה פשוט, האב היה מאוד נסער. אמר לי שהוא לא ישן בלילות ומדמיין איך בנו נשרף חי. הראיתי לו שיש פנים אנושיות לישראל, לעם, ליהדות, שמה שקרה שם לא מייצג אותנו. אני לא חושש לחיי למרות ההסתה נגדי, אבל צריך לשים לאמירות כאלה סוף. גם אם אנשים מפוכחים כותבים אותן, ייתכן שהן ייפלו כפרי בשל לאנשים שלא יודעים להבחין בין טוב ורע, ושיחשבו שהם שליחי העם והאומה. כבר נרצח פה ראש ממשלה".

 

על הרוצחים של הנער, אומר השר: "מדובר בחיות אדם שצריך לטפל בהם כמו בטרוריסטים. אני מקווה שכך יעשה, ושגורמי המשטרה לא יקלו בכך ראש".

 

כולל הריסת בתיהם?

 

"בהחלט. צריך לעשות מעשה שיוכיח לעולם כולו שידנו קשה וחד משמעית עם כל רצח של חפים מפשע. שיהודים או ערבים, יש דין אחד לרוצחים. מה שכן, אינני יודע היכן אותם רוצחים גרים ויש לבדוק אם האופציה הזו רלוונטית, אם אלה בתי מגורים או בתים פרטיים. זו אופציה שצריכה להיבחן ואם הדבר בר ביצוע ואינו פוגע בשכנים שאינם מעורבים, יש להרוס את הבתים".

 

 

"אנחנו בשדרות לא זקוקים לאיש כדי שיחזק אותנו"

גם על אשתו של פרץ, כאמור, עברו השבוע רגעים לא נעימים. "רעייתי אחלמה שוחרת שלום, וכך כל משפחתי ההומאנית", הוא מספר. "כל תושב בשדרות יודע שאם יש כלב פצוע או חתול עזוב, אפשר להניח בפתח ביתנו ויטפלו בו. בתי מנהלת עמותה של ילדים ישראלים ופלסטינים 'ניצני שלום', אנחנו גאים בכך ומקיימים את הדיון הדמוקרטי בשדרות עשרות שנים.

 

"יחד עם זאת, הגורמים הקיצוניים החיצוניים, שהגיעו לדרום ומנסים ללבות את האווירה, איננה מייצגת את תושבי שדרות בשום אופן. אין להם קשר להתפתחות העיר ולהבנת השיח ומרקם החיים בה, לערבות בין בני כל המפלגות והעדות. הסגנון והשיח הזה זרים לנו מאוד. טוב עשתה אחלמה כשהתייצבה באופן נחרץ ואמרה שני דברים: שאיננו זקוקים לאיש כדי שיחזק אותנו, אנחנו כאן עשרות שנים - ושאיננו חוששים מהשתלטות הקיצוניים כאן.

 

"בכל פעם שאנשי שלום נרתעים מהאלימות, זה רק גורם להם להמשיך ולהעלות את רמת הלהבות של הקיצוניים. הגיע הזמן שכאשר מישהו מערער על זכותך הלגיטימית לומר את דעתך במקום אותו פיתחת ובנית, שכאשר מישהו יגיע לרגע ויחשוב להכתיב את האווירה - יובהר לו שהוא חוצפן וטועה, ולדעתי גם אנשי הימין יקיאו אותו מקרבם. היופי של שדרות הוא בתרבות הוויכוח, בכבוד הדדי".

 

כך זה נראה: אשתו של פרץ בעימות מילולי עם צעיר משדרות


 

מבצע "צוק איתן" החל ביום שלישי, והצמרת עדיין סירבה לנקוב ביעד מפורש לסיומו. פרץ לא ממהר להסיק מסקנות. "ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל מנהלים את המערכה בצורה נכונה, נבונה והדרגתיות, עם העלאת רף הכתישה", הוא מיישר קו. "אופציית כיבוש עזה תמיד עומדת בפנינו, אבל לא צריך למהר לממש אותה אלא אם אין ברירה.

 

"יש לנו זמן קצוב, שעון החול הולך ואוזל, חמאס צריך להבין שאנחנו רציניים ושאם אין ברירה אלא לפעול קרקעית כדי לשתק את מקורות הירי, לא נהסס. כרגע אנחנו לא שם, יש מספיק מרחב. במלחמת לבנון השניה לא היתה את כיפת ברזל, המציאות היתה שונה וההתנהלות אחרת. כשר ביטחון אז, לא הייתי יכול להמתין בעת שטילים נופלים לתוך חיפה. אלמלא כיפת ברזל, אני מניח שהיו שלוש אוגדות עכשיו בעזה".

 

פרץ מודה כי "כניסה קרקעית מהווה סיכון עצום לחיי אדם. אם נכנסים אז זה בכוחות גדולים וצריך לחשוב על שליטה ולקיחת אחריות על שטחים, על זמן שהות, ולכל שאלה כזו יש המון השלכות. אם לא תהיה ברירה, ניכנס קרקעית. אני לא שש לכך, ולא חושש מכך. אני מקווה שבסוף השבוע הדברים ישנו כיוון.

 

"צה"ל מסוגל לבצע הכל, וגם הטענות שכוח ההרתעה שלנו נחלש, מוטעות. לדעתי ארגוני הטרור מורתעים, נגררו למהלכים הנוכחיים ומחפשים דרך לרדת מהעץ. יש מספיק גורמים שמנסים למצוא נוסחה נכונה, ולנו אסור בשום אופן להסכים לתביעות הקשורות לאסירים, או לרעיונות אחרים. או שיפסיקו לירות לחלוטין, או שנמשיך כמתוכנן".

 

 

צריך לדבר עם חמאס?

 

"בסך הכל ההבחנה שאנו עושים בין העם הפלסטיני לארגוני הטרור, נכונה. אם החמאס יחליט להכיר במדינת ישראל, בהחלטות הקוורטט ובהסכמים בינלאומיים, הוא יפסיק להיות חמאס ויהפוך לפרטנר. כרגע מטרתו היא להשמיד את ישראל, וכל מי שרוצה לעשות זאת, נילחם בו ללא פשרות. אנחנו מצליחים כרגע לצבור לגיטימציה בינלאומית, ומקווה שהמבצע הצבאי הזה ייצר מרחב מדיני".

 

כשתהיה רגיעה, יהיו שיחות עם ממשלת האחדות של אבו מאזן?

 

"כל עוד החמאס ארגון טרור לא נדבר איתם. אני לא פוסל הידברות עם אבו מאזן, אבל לא עם חמאס. נצטרך לבחון הממשלה הפלסטינית החדשה במעשיה, ביחס לישראל, במי נותן את הטון".

 

 
טנק של צה"ל בדרום הארץ
טנק של צה"ל בדרום הארץ צילום : רויטרס
 

"מכל היבט, אני סמן שמאלי בממשלה הזו"

במערכת הפוליטית מדברים בימים האחרונים על הקמת ממשלת אחדות לאומית. פרץ לא יתנגד לראות את העבודה והחרדים בממשלה. "אשמח מאוד, אני חושב שזה מהלך מתבקש. זה נכון מבחינה לאומית ונכון גם לתפיסת העולם שלי, מהלך שיכול לאזן את התפיסות הקיצוניות בנושאים מדיניים וחברתיים. בסך הכל, מכל היבט אני סמן שמאלי בממשלה, ומצביע כמעט בקביעות נגד ההצעות הכלכליות והחברתיות שעל השולחן".

 

ליברמן פירק את הברית עם הליכוד השבוע. הבחירות הבאות יכולות ליפול ולקום על איחוד מפלגות ועל גושים.

 

"בזמן מלחמה פחות עוסקים בפוליטיקה, אבל הרגליים בהחלט על הקרקע. שילמנו ביוקר על הגנה על עמדותנו, ועל היצמדות לתפיסת העולם שהצגנו בבחירות. לא באנו לעשות דברים שאיננו מאמינים בהם, ואני מקווה שלאט לאט הדברים יצליחו לחלחל. הנפנו בבחירות האחרונות את דגל המו"מ, ובהסכם הקואליציוני עמנו יש עמוד אחד עם שני סעיפים: חידוש המו"מ, ועמידה של ציפי לבני בראשו.

 

"עד לפני חודש וחצי, איש לא הטיל ספק בחשיבות נוכחותנו בממשלה. בלמנו את הדה-לגיטימציה בזירה הבינלאומית, שידרנו מתינות וחיזקנו את ישראל. אנשי ימין מאשימים אותנו בנאיביות בשל רצוננו להתניע מחדש את השיחות, אנשי מרכז ושמאל כועסים בגלל הישיבה בממשלה של נתניהו. אבל יותר ויותר אנשים מתחילים לומר לאחרונה 'טוב שלבני יושבת בקבינט, היא גורם מאזן ומונעת החלטות קיצוניות והרג חיילים. התקופה הזו מוכיחה שקיימנו את ההבטחות שלנו לבוחר".

 
פרץ עם לבני. "מרחיבים את היסודות"
פרץ עם לבני. "מרחיבים את היסודות" צילום: חדשות 10

אתה רואה את התנועה חוברת למפלגה נוספת, למשל העבודה?

 

"תמיד האמנתי בתפיסה של הגושים. אינני שולל גיבוש גוש גדול של מרכז-שמאל, אבל אנחנו לא שם. לאחרונה הקמנו את מוסדות התנועה, ואנחנו מתחילים בהרחבת הבסיס והיסודות. לבני הציעה ללפיד וליחימוביץ' לרוץ יחד, הם סירבו. הגישה הזו אינה פסולה".

 

השר פרץ, האם תישאר בתנועה?

 

"תשמע, אני עושה את מה שאני מאמין בו. כשיגיע הרגע שבו נצטרך לקבל החלטות תתקבל החלטה, מתוך רצון לקדם את תפיסת העולם שאיתה אנחנו היום מניפים את הדגל שלנו".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.