ליברמן הודיע: "חילוקי הדעות עם נתניהו אינם מאפשרים מסגרת משותפת"

 
עודכן 15:18 07/07/2014

הליכוד ביתנו, הסוף. יום לאחר העימות הקשה עם ראש הממשלה, שר החוץ הודיע במסיבת עיתונאים: "החיבור עם הליכוד מעולם לא עבד". על עתיד הקואליציה: "נישאר חברים נאמנים, אין סיבה לפרק אותה"

 
 
 
 
 

הליכוד ביתנו, הסוף. שר החוץ אביגדור ליברמן כינס היום (שני) בצהריים מסיבת עיתונאים בכנסת, בה הודיע על סוף השותפות בין סיעות הליכוד לבין ישראל ביתנו. "חילוקי הדעות עם נתניהו אינם מאפשרי מסגרת משותפת", הודה ליברמן.

"האמת היא שהחיבור הזה לא עבד בבחירות, לא אחרי הבחירות ולא עד היום. היו לא מעט בעיות טכניות וכשהן הופכות לעקרוניות אין טעם להסתיר את הדבר", אמר שר החוץ.

 

 

הוא הוסיף כי יש הבדל משמעותי בין מה שקורה בהנהגה היהודית לערבית. "הנהגת מדינת ישראל מאוחדת בעמדה ברורה שיש לשמור על החוק ולגנות כל אלימות. זה חוצה מפלגות פה אחד. לצערי אי אפשר לומר את זה על ערביי ישראל והנהגתם, מספיק שנזכיר את ח"כ חנין זועבי שהצדיקה את חטיפת שלושת ילדנו. לא מקובל עלי להחזיק במקל בשני הקצוות", הבהיר ליברמן.

 

על הקואליציה אמר ליברמן כי "אנחנו נשארים חברים נאמנים, אין סיבה לפרק קואליציה. הקמת דיעת ישראל ביתנו זה בהחלט צעד משמעותי, אבל צעד משמעותי גם לקואליציה. הקואליציה הזו הוקמה מלכתחילה כססגונית עם פערים אידאולוגים גדולים, הפערים בין אורית סטרוק ליעל גרמן או בין אורי אריאל לעמרם מצנע ברורים והיו ככה מההתחלה".

 

כפי שזה נראה כרגע, שר החוץ אינו צפוי להודיע על פרישה מהממשלה והליכה לבחירות, אלא על כך שהסיעות תחזורנה לעבוד בנפרד. כעת, יש לליכוד 20 חברי כנסת מטעמה במשכן, ולישראל ביתנו, סיעתו של ליברמן, 11 חברים.

 

שתי סיעות הימין התאחדו ערב בחירות 2013, לאחר שסקרי דעת קהל הראו כי למפלגת שלטון משותפת לשתיהן יש סיכוי לגרוף קרוב ל-50 מנדטים, ונתניהו סבר שצעד שכזה יגדיל את יכולת המשילות שלו, וכל זאת מבלי לשנות את מצע הליכוד. בפועל, האיחוד לא גרם לכך אלא להיפך, והמפלגה המשותפת הביאה 31 מנדטים בלבד. לאחר זיכויו של אביגדור ליברמן מהאישומים נגדו בתחילת נובמבר עוד נראה כי שתי המפלגות הולכות לשיתוף פעולה ארוך טווח, אבל ההתפתחויות המדיניות והבטחוניות הביאו להרחבת הפערים בין שתיהן.

 

לדיווח על העימות בקבינט אתמול:

 

 

אתמול התעמתו בישיבת הממשלה ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ ליברמן, על רקע המדיניות הישראלית כלפי חמאס והתבטאויותיהם של שרים בנוגע לצעדים הנדרשים, שלעתים סתרו אלה את אלה.

 

נתניהו אמר כי "יש שרים שמתסיסים את האווירה" וליברמן הטיח בו "אתה האחרון שיכול לדבר - עושה מסיבות עיתונאים אחרי הלוויית הנערים ולפני ישיבת קבינט". בהמשך אמר ליברמן לנתניהו: "אתה הבטחת להכות בחמאס", ונתניהו ענה לו: "קודם תבוא לישיבות קבינט, ואחר כך תמתח ביקורת".

 

במקביל, מתח שר האוצר יאיר לפיד ביקורת על ליברמן ועל שר הכלכלה נפתלי בנט. "אנחנו צריכים להחזיר את השקט ולהפעיל את החוק", אמר לפיד, "יחד עם זאת הממשלה לא יכולה להתנהל או להתלהם כמו טוקבקיסט ושרים בממשלה לא צריכים להתלהם ולדבר כמו טוקבקיסטים". השר להגנת הסביבה עמיר פרץ יצא אף הוא נגד חלק מההתבטאויות הללו: "לא יכול להיות ששרים מגיעים לשדרות ל-5 דקות, מתסיסים את השטח, עוזבים וגורמים לתושבים לחשוב שהממשלה לא עושה מספיק כדי להגן עליהם".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.