שוחרר החייל האמריקני שהוחזק בשבי טאליבן מאז 2009

 
עודכן 19:42 31/05/2014
AP

בו ברגדל, "גלעד שליט האמריקני", שוחרר היום משבי הטאליבן באפגניסטן לאחר שהיה בידי ארגון הטרור מאז 2009. גורמים רשמיים בממשל האמריקני דיווחו כי ברגדל הועבר לידי הצבא האמריקני. במסגרת עסקת שחרורו שוחררו חמישה אסירים אפגנים שהוחזקו במתקן הכליאה האמריקני בגואנטנמו. ממשלת קטאר סייעה בתיווך בין אה"ב לאנשי טאליבן

 
 
 
 
 

אחרי חמש שנים: "גלעד שליט האמריקני" יוצא לחופשי. החייל האמריקני שנפל בשבי טאליבן בשנת 2009 שוחרר היום (שבת) והושב לידי מדינתו. החייל, בו ברגדל, הוחזק באפגניסטן למעלה מחמש שנים.

 

גורמים רשמיים בממשל האמריקני דיווחו כי ברגדל הועבר לידי הצבא האמריקני ונמצא במצב בריאותי תקין. כחלק מעסקת שחרורו של החייל, שחררה ארצות הברית חמישה אסירים אפגנים, אנשי ארגון הטרור הקיצוני, שהוחזקו במתקן הכליאה האמריקני גואנטנמו.

 

 
ברגדל בשבי. שוחרר תמורת חמישה מחבלים
ברגדל בשבי. שוחרר תמורת חמישה מחבלים צילום : רויטרס
 

המשא ומתן על העסקה נעשה בתיווך של ממשלת קטאר. שר ההגנה האמריקני, צ'אק הייגל, אמר כי ברגדל נמצא בידי הצבא וכי מצבו הבריאותי תקין והוא מסוגל ללכת בכוחות עצמו. בהצהרה שאמר עם שחרורו של ברגדל, אמר הנשיא האמריקני ברק אובמה כי שחרורו "מהווה תזכורת למחויבותה של ארצות הברית שלא להשאיר אף חייל או חיילת בשדה הקרב".

 

על פי גורמים אמריקנים רשמיים מסירתו של ברגדל התרחשה בשעות הערב של יום שבת. עשרות חיילים מהכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית באפגניסטן לקחו חלק במבצע מסירתו לידיים האמריקניות. נקודת ביצוע העסקה הייתה באזור הגבול עם פקיסטן.

 

ברגדל אמור לעבור לבסיס חיל האוויר האמריקני בבאגראם, היכן שהנשיא אובמה ביקר בשבוע שעבר. משם הוא אמור לעלות לטיסה המיוחלת שתביא אותו בחזרה לביתו ולחיק משפחתו והוריו. ברגדל נפל בשבי טאליבן בחודש יוני 2009 ומאז נראה רק בקלטות שהעבירו אנשי הארגון הקיצוני.

 

הוריו של בריגדל: "סוף סוף נוכל לחבק אותו שוב"

הוריו של החייל, בוב וג'ני, אמרו כי הם מאושרים וכי כעת הוקל להם לאחר חמש שנים קשות מאוד. "היינו מאוד מאושרים ונשמנו לרווחה כשהנשיא אובמה התקשר אלינו היום ובישר לנו שבו סוף סוף יחזור הביתה", אמרו השניים בהודעה רשמית שפרסמו.

 

"אנו לא יכולים לחכות עד שנחבק את בננו היחיד שוב פעם. אנחנו רוצים להודות לכל התומכים שפעלו למען שחרורו של בו", המשיכו ההורים. בנוסף הם הודו גם לאמיר של קטאר שסייע בתיווך בין הממשל האמריקני לאנשי טאליבן, ולכל הגורמים בממשל "שלעולם לא ויתרו ופעלו למען בו".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.