מחאת החיילים החדשה: שני לוחמים הודחו

 
עודכן 19:16 15/05/2014

מחאת הרשת שהוצתה בעקבות הריסת הבתים במאחזים הבלתי חוקיים בגדה הובילה לצעדי ענישה מצד צה"ל: שני לוחמי נח"ל הודחו מתפקידם. הם יועמדו למשפט אצל מפקד החטיבה. דובר צה"ל: "המקרה מהווה דוגמה ברורה לניצול הציני ולשימוש הפוליטי המתאפשרים בחסות הסתר הפנים וחופש הביטוי"

 
 
 
 
 

כשהחיילים מחו נגד הדחת "דוד הנחלאווי" זה התקבל בצה"ל כצעד לגיטימי, אבל המחאה החדשה של החיילים נגד הריסת מבנים לא חוקיים בגדה מביאה לענישה: שני לוחמים בגדוד 50 של חטיבת הנח"ל הודחו היום (חמישי) מתפקידיהם לאחר שפרסמו תמונה בפייסבוק ובה החזיקו דף שעליו כתבו "חיילים לא מפנים מאחזים". השניים צפויים להישפט בהמשך גם על ידי מפקד החטיבה, אלוף-משנה יהודה פוקס, בגין התנהגות שאינה הולמת.

 

המחאה זכתה לפרסום באתר "חדשות 0404" שפרסם תמונות ששלחו חיילי צה"ל בהם הם מוחים על הריסת מבנים במאחזים, אחרי שאתמול הרסו כוחות הביטחון שמונה מבנים במאחז מעלה רחבעם בהוראת בג"ץ. בימים הקרובים עתידים כוחות הביטחון להרוס עוד 20 מבנים, בין היתר במאחז גבעת אסף שממזרח לגוש עציון, לאחר שהמדינה התחייבה בפני בג"ץ לעשות זאת לפני חצי שנה.

 

 
אחת התמונות שהועלו לדף הפייסבוק של "0404"
אחת התמונות שהועלו לדף הפייסבוק של "0404"
 

במחאת הרשת הקודמת, בעקבות חשיפת חדשות 10 תיעוד של לוחם נח"ל דורך נשקו לעבר פלסטיני וטענת צה"ל כי הודח מתפקידו בשל מעשה זה, הגיבו בצה"ל בקור רוח. "חשוב שנזכור ונאמר לפקודינו באופן חד וברור שהפייסבוק אינו כלי פיקודי", אמר אז הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. "הרשתות החברתיות הן לא מחליף ראוי או אפילו מקביל לשיח מפקדים עם חייליהם".

 

היום, לאחר פרסום התמונות החדשות, בצה"ל הציגו עמדה תקיפה הרבה יותר. מדובר צה"ל נמסר כי "השימוש שנעשה במקרה זה ברשת החברתית ככלי מחאה, בלתי מתקבל על הדעת ומהווה פגיעה בערכי היסוד של צה"ל כצבא הפועל במדינה דמוקרטית".

 

עוד נמסר כי "המקרה מהווה דוגמא ברורה לניצול הציני ולשימוש הפוליטי המתאפשרים בחסות הסתר הפנים וחופש הביטוי הנפוצים ברשת החברתית והוא אינו מהווה תחליף לשיח פיקודי ראוי והולם המתבקש במקרים מעין אלו. במשימות הפינוי שמתבצעות בשעות אלו ברחבי יהודה ושומרון נוטלים חיילי צה"ל חלק במעגלי האבטחה, עד כה לא מוכרים אירועי סירוב או התנגדות לביצוע המשימה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.