מחאת הלוחמים בצה"ל: "הפקירו אותנו, עשו לחייל לינץ'"

 
עודכן 21:07 30/04/2014

הסרטון שפורסם בחדשות10, בו נראה לוחם של הנח"ל דורך את נשקו לעבר פלסטיני בחברון, עורר מחאה חסרת תקדים מצד אלפי חיילים שביקשו להביע בו תמיכה. בצה"ל ממשיכים לטעון כי הוא נענש בגלל תקרית משמעתית אחרת. דובר צה"ל: "פייסבוק היא רשת חברתית, לא דרך לנהל דו-שיח"

 
 
 
 
 

במחאה חסרת תקדים בתולדות צה"ל, הציפו היום (רביעי) אלפי חיילים את הרשתות החברתיות בביטויי הזדהות עם הלוחם שהודח אחרי שדרך את נשקו לעבר פלסטיני. הסרטון, שפורסם לראשונה בחדשות10 בתחילת השבוע, עורר סערה וטענות קשות מצד הלוחמים בנוגע להתנהלות בשטחים.

 

חיילים רבים הצטלמו כשפניהם מכוסים והניפו שלטים: "גם אנחנו עם דוד הנחלאווי", הכינוי לו זכה החייל שהופיע בתיעוד. היום טענו בצבא כי החייל כלל לא נענש בגלל התקרית המדוברת, אלא בגלל אירוע אלימות כלפי מפקדיו בו היה מעורב עוד לפני שעלה לעמדת השמירה בחברון.

 

 

"הפייסבוק הוא רשת חברתית בלבד ולא דרכו אנחנו נפקד על חיילינו", אמר דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, בשיחה עם חדשות10. "האירוע שקרה בחברון מתוחקר כמו כל אירוע מבצעי אחר. כשתהיינה מסקנות - נפרסם אותן".

 

אלמוז השמיע טון מרוכך יחסית כלפי מעשיו של החייל ואמר כי "הסיטואציות המבצעיות ביו"ש, ובכלל, מאפשרות מקום להרבה מאוד חיילים. לכן, לקבוע שחייל שנקט אלימות הוא פסול למשימות מבצעיות, זו אמירה קשה מדי. הרבה חיילים שוגים וטועים, אנחנו מנהלים איתם דו-שיח ולא חורצים גורלות".

 

מנגד, אחד מחבריו של החייל העומד במוקד הסערה שחזר את התקרית בה היה מעורב, והשמיע דברים קשים ביותר כלפי שרשרת הפיקוד בצבא. "זה היה לינץ' מתוכנן", הוא אמר. "חיכו לו שם 4 מצלמות ושני ערבים שניסו לחצות את הגבול. הוא הרגיש מאוים והדבר הנכון מבחינתו היה לדרוך את הנשק".

 

צפו: דובר צה"ל מגיב למחאה בראיון עם חדשות10

 

 

"צה"ל לא מגבה את הלוחמים שלו", תקף חברו של החייל. "הוא פשוט מפקיר אותם. לפני שבועיים חייל חטף אבן לפנים, שריסקה לו את כל האף. אם אתה שואל אותי - אם הוא היה דורך שם את הנשק, זה לא היה קורה". החייל אף טען כי "אנחנו פוחדים לעלות לשמירות, שלא יקרה לנו אותו הדבר".

 

ובתוך כך, הערב פורסם במהדורה המרכזית כי קצין בדרגת סג"מ בצבא נענש בחומרה בעקבות הפרת סדר אליה נקלע בנבי סלאח. הקצין תועד זורק בחזרה אבנים על פלסטינים שיידו אותן אליו וגם יורה באוויר שלא דרך הכוונות. בית הדין הצבאי גזר עליו מאסר של 45 ימים והוריד אותו לדרגת סמל.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.