כלכלה חדשה-ישנה: המטבעות והשטרות יוצאים מתמונת הסחר

 
עודכן 12:23 29/04/2014

שלוש שנים למחאה החברתית וחסרונו של הכסף בשכבות הולכות וגדלות בחברה הישראלית הולידו מתחת לפני השטח סוג של כלכלה שבה אתם לא נזקקים לכסף כדי להשיג לעצמכם את מה שדרוש לכם, אלא למשהו אחר שתוכלו לתת בתמורה

 
 
 
 
 

כלכלה חדשה, זהו שמה של הכלכלה שבאופן אירוני מבשרת את החזרה כלכלה של פעם, זו ללא הכסף, כשסחר החליפין שלט וכסף לא היה עובר מידי הלקוח לסוחר.

 

המטרה של סחר החליפין החדש-ישן היא לא להפיל את המטבע אלא לשחרר אותנו קצת מהתלות שלו. ובעידן האינטרנט, כשקשרים נוצרים ללא תלות במרחק או בזמן, השמיים הם הגבול בכל הקשור להחלפה בין שירותים ובין מוצרים, מתיקון רכב ועד לשיעורי לימוד במגוון תחומים.

 

ואכן על רקע המציאות האינטרנטית, אתרים רבים מספקים את האפשרות לבמה עבור בחר החליפין הזה. אתר "שפע" לדוגמא מציע חליפין של שירותים, "בנק הזמן" מציע חליפין של זמן, שעה תמורת שעה, ובאתר "בארטר" מחליפים בין שירותים לסחורות.

 

 
סחר בין זמן, שירותים ומוצרים על בימת האינטרנט וללא שימוש בכסף
סחר בין זמן, שירותים ומוצרים על בימת האינטרנט וללא שימוש בכסף צילום : shutterstock
 

"אני לא יודע אם אנחנו כבר הולכים להחלפת כל הכלכלה המסורתית, אבל יש תחומים שבהם בוצע כבר שינוי", אומר המומחה לתרבות דיגיטלית, ד"ר יובל דרור מהמכללה למנהל.

 

ד"ר דרור מספר כי "אחרי המחאה יש איזה מין רצון ליחסים אחרים, לכלכלה אחרת, יותר שיתופית, יותר פתוחה. זה לא מפתיע שדווקא עכשיו מתוך השיתופיות הזו היא צומחת".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.