בני גנץ: "מה היינו עושים אם היה משעמם?"

 
עודכן 20:17 11/04/2014

איראן, חרדים, סוריה, יצהר, הרפז - פרשות רבות מלוות את הרמטכ״ל לשנתו הרביעית בתפקיד, אבל הוא מעדיף להתחמק מאמירות ישירות. רק דבר אחד מוציא אותו מהכלים - הלעג לאנשי הקבע וההתעסקות במשכורתם: "אנחנו הבעיה של החברה הישראלית? אנחנו החברה הישראלית". ראיון מיוחד

 
 
 
 
 

הוא משתדל ללכת בין הטיפות, נמנע מעימותים ולא מתייחס פומבית לשום נושא שבמחלוקת. איראן, חרדים, סוריה, יצהר, הרפז - פרשות רבות מלוות את הרמטכ״ל בני גנץ לשנתו הרביעית בתפקיד, אבל הוא מעדיף להתחמק מאמירות ישירות.

 

רק דבר אחד מוציא את האישיות הציבורית האהודה בישראל מהכלים - הלעג לאנשי הקבע וההתעסקות במשכורתם. "מי שרוצה לקחת את המשכורת שלי ולהבליט אותה, בבקשה, שיהיה לו בהצלחה".

 

 

גנץ, שמונה לתפקיד על רקע פרשת הרפז והריב המתוקשר בין שר הביטחון אהוד ברק לרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי. אותה פרשה שעדיין כאן, מאיימת להשפיע גם על בחירת יורשו. "אני לא מריח את ריח הפגר המדובר, פשוט לא מריח", אומר גנץ כשהוא מסרב להתייחס נקודתית לפרשה בה מעורב קודמו בתפקיד. "זו פרשה כואבת מימי עברנו והיא מטופלת, מתוחקרת, נחקרת ואנחנו לא עוסקים בה בתוך הבית".

 

המינוי שלו הביא שקט לצמרת הצבא והשקט הזה התקבע כשגם שר הביטחון ברך הוחלף ובמקומו נכנס משה יעלון.

אבל הסיפור לא נגמר ובזמן הקרוב בפעם הראשונה בתולדות ישראל, ייקרא רמטכ"ל לשעבר לחקירה בחשד לפלילים.

 

גנץ הודה כי הוא ואשכנזי שומרים על יחסים תקינים ואמר כי "אני פוגש את גבי מעת לעת. היו לנו אירועים ולא מזמן נפגשנו באירוע של האגודה למען החייל ויש לנו קשר תקין בסך הכל".

 

החרדים, על סוריה, על איראן על יצהר. פרשות רבות מלוות את הרמטכ"ל בשנתו הרביעית בתפקיד אבל הוא כנראה מעדיף להמשיך ולהתחמק מאמירות ישירות וכנות.

 

יש לו דעה, הוא רק לא ישמיע אותה. אולי זו רוח המפקד ששורה על חיילי מילואים שעומדים מן הצד כשפורעים יהודים משחיתים את המאחז שלהם ביצהר.

 

לא, גם על זה לא תשמעו ממנו תשובה. אפילו בנושא שנמצא בקונצנזוס רחב כמו השוויון בנטל, הוא בורר את מילותיו, למרות שהוא יודע שחוק הגיוס כפי שנוסח, מקבע את היעדר השוויון בנטל.

 

 
הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי. ביחסים תקינים עם גנץ
הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי. ביחסים תקינים עם גנץ צילום : חדשות 10
 

"אנחנו את שלנו אמרנו ואנחנו כרגע לומדים את תוצרי ההחלטה הפוליטית שטוב שהיא החלטה פוליטית, כי זאת הדרך של החברה בישראל להחליט איך היא רוצה לשרת, מי משרת, כמה משרת ואיך משרת. הצבע לא צריך לקבוע את העניין הזה".

 

מה שכן השתנה בתקופתו זה היחס לאנשי הקבע. העיתונות הכלכלית חובטת בהם כבר שנים, על תנאי השכר והפנסיה המפליגים וזה אולי הדבר היחיד שמוציא מגנץ תשובה חדה וברורה.

 

"תבדקו את הנתונים כהווייתם - שכבה כל כך מצומצמת שהיא לא הכי עשירה במדינה והיא לא מקבלת הכי הרבה במדינה והיחס שלה, בינה לבין כל השאר, הוא הנמוך ביותר בכל המשרדים ובכל החברות הציבוריות במדינת ישראל".

 

גנץ ממשיך ואומר "כי מי שרוצה לקחת את המשכורת שלי ולהבליט אותה, בבקשה, שיהיה לו בהצלחה אבל האם זה כל צה"ל? האם אנחנו רוצים באמת שלמהנדסים שלנו יהיה המקום הכי נמוך ביכולת ההנדסים שלהם או שאנחנו רוצים את האנשים הכי טובים?", אומר הרמטכ"ל. "אנחנו הבעיה של החברה הישראלית? אנחנו החברה הישראלית".

 

"אנחנו רוצים כלכלנים שלא מבינים מהחיים שלהם או את הכי טובים? אנחנו רוצים צבע רעב, איכותי, מתקדם, חותר קדימה, מביא פתרונות או שאנחנו מביאים אנשים מנומנים שיהיו פה ככה והמצטיינים יסעו למקומות אחרים? זה מה שהחברה הישראלית רוצה? זה מה שהחברה הישראלית צריכה? - 'לא' עונה גנץ לעצמו. 'ממש לא'".

 

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.