הג'נטלמן, המוּפתי ודוד בן גוריון: פרשיית הריגול שמאחורי מלון היוקרה הירושלמי

 
עודכן 21:57 05/04/2014

זה שבעים שנה עומד על תלו המבנה שמשמש כיום את מלון וולדורף אסטוריה בירושלים, ועמו נצברת היסטוריה מרתקת של מאבקי הכוח והשלטון בבירה שעל סף קום המדינה. בין היתר, שכנה במבנה גם וועדת פיל, שנציגי ההגנה האזינו לדיוניה על מנת לבנות את היתרון של ההתיישבות היהודית בשימוש בשטחיה של ארץ ישראל

 
 
 
 
 

בשבוע שעבר נחנך בירושלים וולדורף אסטוריה, המלון היקר ביותר במזרח התיכון. כעת, מסתבר שהמבנה שמאכלס אותו אוצר פיסת היסטוריה מרתקת, שאף מתכתבת עם מה שקורה בלב המשא ומתן הקורס עם הפלסטינים. לפני שבעים שנה אף ישבה במלון, שבנה המופתי הידוע לשמצה בירושלים, הועדה שקבעה לראשונה את גבולות פלשתינה המנדטורית.

 

(15:59 דקות)

 

 

שש שנים ארכה העבודה על וולדורף אסטוריה ו-150 מיליון דולר הושקעו בו. "בשעתו הוא היה המלון היפה ביותר במזרח התיכון", מציין המנכ"ל בגאווה. אולי יופיו הנדיר של המבנה מסביר כיצד הוא שימש בית לפרשה, שהשפיעה מאוחר יותר על חייה של מדינה שלמה.


ועדת פיל, ששהתה במלון כחצי שנה במהלך שנות השלושים, שמעה בזמן זה את טענות היהודים, הערבים והנציבות הבריטית בנוגע לסכסוך על אדמות פלשתינה. מעדות המופתי דאז, אליה נחשפו לדוגמה נציגי ארגון ההגנה, נראה כי גישת הערבים הייתה להותיר את היהודים תחת שלטון ערבי, או לגרשם מאדמות המדינה.

 

זו עדות שאינה מפתיעה עבור מנהיג שהיה ידוע בהתנגדותו למוסד הציוני ובעמידה מאחורי פעולות טרור. למרבה האירוניה, זהו גם אותו מנהיג שבזכותו התאפשרה שתילת אמצעי האזנה בדיוני הוועדה. כה נחוש היה להביא להצלחת המקום, שהוא פנה למהנדס יהודי כדי לסייע בבנייתו. אותו מהנדס, כך רצה הגורל, היה גם בכיר בארגון ההגנה, ותוך יומיים מהשלמת בניית המלון כבר היו מיקרופונים מוטמנים בקירות חדר הישיבות.

 

 
מלון וולדורף אסטוריה
מלון וולדורף אסטוריה צילום : יחצ
 

מדובר בפעם הראשונה שישראלים צוטטו לבריטים, ולא לאנגלים. כל אחד מהעדים שבאו בפני הוועדה ידע, כתוצאה מכך, לא רק מה כדאי לומר לנציגים אלא כיצד הדברים יתקבלו. חשוב מכך, המנהיגים ידעו כי הוועדה תכריע לגבי חלוקת הארץ לשתי מדינות. מבעוד מועד דאגו ראשי היישוב להרחבת ההתיישבות היהודית בשטחים שעמדו להיות מאושרים על ידי הוועדה, כדי שהשטחים הגדולים יותר ישתייכו למדינה היהודית העתידית.


לבסוף לא התקבלו פתרונותיה של הוועדה על ידי הצדדים, והיא עזבה את הארץ בשנת 1937. מסקנותיה, שפורסמו עוד באותה שנה, נשמעו כאילו נכתבו בשבוע שעבר. "מדובר בסכסוך שאינו ניתן לדיכוי", נכתב בדברי הסיכום של הוועדה, בטון שאינו מותיר מקום לתקווה.


כל שנותר כעת מהאידיאל עמו הגיעה וועדת פיל למלון הוא מיצג של יונים מזכוכית, הנראות כשהן יורדות מאחד הקירות לכיוון הקרקע. הקלישאה החבוטה שהן מסמלות עולה כעת 1000 דולר ללילה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.