ח"כ עפר שלח: "יחסית למפלגה שבראשה שר אוצר לא פופולרי, מצבנו בסקרים טוב מאוד"

 
עודכן 13:22 21/03/2014

שנה לאחר הקמת הממשלה, ראש סיעת יש עתיד לא מתגעגע לימיו בתקשורת: "אני רץ ורואה ספורט" • לא מסכים לסקפטיות בעניין השוויון בנטל: "עשינו צעד אדיר שלא בוצע מעולם" • מדבר בקרירות על מערכת היחסים עם הבית היהודי: "ברית? זו מילה שהמציאו עיתונאים, מילה של ילדים" • לא שינה את דעותיו הפוליטיות: "ישראל צריכה להגיע לסיום הכיבוש" • וממש לא מתרגש מביקורות בפייסבוק: "הרשתות החברתיות חושבות שהן העולם האמיתי" • ראיון שישי

 
 
 
 
 

שנה לאחר כינונה של ממשלת נתניהו, ועם סיומו של מושב החורף בכנסת, התבקש עפר שלח - נציגה המובהק של הפוליטיקה החדשה - לנסות ולהעריך כיצד השתנתה המפה הפוליטית, והאם גם הוא עצמו השתנה.

 

שלח, קצין צנחנים, נפצע קשה ממטען צד בלבנון ואיבד את עינו. מאז הפציעה עבר למסלול אקדמי ופיתח קריירה ספרותית-עיתונאית מרשימה כסופר, כתב ופרשן בענייני צבא, פוליטיקה, חברה וספורט. לפני כשנה וחצי חצה את הקווים והחליף צד, ל"יש עתיד".

 

 
שלח. "במקום שבו אנחנו נמצאים - כאן רצינו ורציתי להיות"
שלח. "במקום שבו אנחנו נמצאים - כאן רצינו ורציתי להיות" צילום : יח"צ
 

"במידה רבה, הדברים שהיו חשובים ליש עתיד, ושאישית טיפלתי בהם, היו במרכזם של שני המושבים", הוא פותח. "במושב הראשון התקציב וחוק הריכוזיות, ובשני - חוק הגיוס. מפלגתית ואישית, הקפיצה למים היתה מיידית וישירה, ללא תקופת הסתגלות לחיים הפרלמנטריים והפוליטיים. כאן רצינו, ורציתי, להיות.

 

"אני בהחלט מרוצה מהתוצאות, וברמה האישית התהליך היה מרתק עבורי. לגבי הריכוזיות, היתה ועדה עם בכירי הרגולטורים, אחר כך באה הממשלה ועשתה מה שעשתה עם המלצות ועדת שני ואז הממשלה החדשה השליכה את החוק למרגלות הכנסת, עם רשיון חופשי לעשות בו כרצונה. שינינו בוועדת הכספים את החוק הזה באופן מאוד משמעותי, ובסוף עמדתי במרכז הובלת ההסכמות שהתבטאו בו.

 

חברי כנסת חדשים לרוב לא מטפלים על ההתחלה במכירת חברות במאות מיליוני שקלים, עם שינויים אופציונליים בבעלות על הבנקים. כך גם בגיוס, נושא שהעסיק אותי עוד לפני הבחירות, ומטבע הדברים גם בעבודה לצד השר פרי. לי כל זה קרה בשני המושבים הראשונים. זה מרתק".

 

"מי שלא מוכן לפשרות, לא ישיג את מה שהוא רוצה"

'הפוליטיקה החדשה' ילדה את 'הברית החדשה' בין לפיד לבנט, ובין שתי מפלגות שונות לחלוטין, פוליטית ודתית. שלח היה אחד האדריכלים, אבל לא תוציאו ממנו הודאה שהשידוך הצליח או נכשל - הוא פשוט רואה זאת אחרת.

 

"מעולם לא התייחסתי לכך כשידוך. היתה שותפות אינטרסים בעניינים מסוימים עם ידיעה שיש מחלוקות וכיום למשל, המחלוקות אכן באות לידי ביטוי. בסוף, הבית היהודי ואנחנו חברים בקואליציה, וקואליציה מטבעה מבוססת על נסיון של כל אחד לבטא את האג'נדה שלו בתוך עולם של פשרות. מי שלא מוכן לפשרות ולהתנהלות מול אחרים, לא ישיג גם את מה שהוא רוצה. 'ברית' זו מילה שהמציאו העיתונאים, מילה של ילדים. הם לא שונים מבחינתי מכל סיעה אחרת בקואליציה".

 

 
יאיר לפיד ונפתלי בנט בכנסת. "היתה שותפות אינטרסים בעניינים מסוימים"
יאיר לפיד ונפתלי בנט בכנסת. "היתה שותפות אינטרסים בעניינים מסוימים" צילום : רויטרס
 

שלח קפץ לפוליטיקה מהעיתונות, ענף במשבר הולך ומחריף. הממשלה הציגה גם תוכנית לסגירת רשות השידור ולבנייתה מחדש. "אני לא מתחרט על המעבר, ולא מתגעגע", הוא מספר. "היה לי טוב בחיי הקודמים. אני רואה ספורט ואני רץ.

 

"אני מאוד בעד השידור הציבורי, אפילו חושב שהדרך הנכונה לממנו היא מאגרה. אבל, בין רשות השידור כיום לבין שידור ציבורי כמו שאנו רוצים אותו אין קשר. העובדה שזו רשות ציבורית, הממומנת מכספי הציבור, לא הופכת אותה לשידור ציבורי ראוי. רשות השידור היא גוף מסואב, אבל אין פתרון אלא בלסגור ולהקים מחדש. אני אומר את הדברים מתוך אמונה ששידור ציבורי חיוני, ואכן צריך להיות ממומן על ידי הציבור בלי תלות בפוליטיקאים, אבל זו לא הרשות הנוכחית. מי שמגן על רשות השידור בשם הצורך בשידור ציבורי - מחבר שני דברים שלא קשורים. הרשות מלאה בהתערבות פוליטית, עם ניהול ומבנה כל כך גרועים שלא ניתנים בכלל לתיקון".

 

"ועדת חוץ וביטחון צריכה להיות שלנו"

זה ארבעה חודשים שלוועדת חוץ וביטחון אין יו"ר. לפיד מעוניין בך, נתניהו בצחי הנגבי. השמועות אומרות שנתניהו תמך בסנקציות פליליות לבחורי ישיבות, ובתמורה ויתרתם לו והנגבי יתחיל ברוטציה.


"לא היתה עסקה. לא היה ולא נברא, זה ספין. סיפור ועדת חו"ב הוא סיפור רע. העובדה שלוועדה אין יושב ראש כבר ארבעה חודשים בלתי נסבלת. הדיונים של הועדה וועדות המשנה שלה מתקיימים, אבל זו ועדה חשובה ויושב הראש הוא מתווה דרך וקובע סדר יום, בניגוד לוועדת כספים למשל, שבגדול מוכתבת על ידי האירועים.

 

"הדבר הזה היה צריך לבוא על תיקונו מזמן, וזה תלוי באדם אחד בלבד: ראש הממשלה. אינני מתייחס לשמועות, אבל לא היה שום דיל כמו שהזכרת. אני לא מכיר הטייה נכון לעכשיו לכיוון הנגבי, ומאמין שרוה"מ יכול לסגור עניינים בשיחה טובה אחת עם לפיד.

 

"אני מאוד רוצה את ראשות הוועדה, זה תפקיד משמעותי וחשוב. אני מגיע עם מלא רעיונות ונסיון כיצד לקדם אותה. היא חלק גדול מאוד מהעיסוק הפרלמנטרי שלי, ותודות לשיתוף פעולה עם ליברמן (היו"ר הקודם, ש"ד) עשיתי שם דברים שח"כ חדש לרוב לא מבצע. אני יכול לבטא נושאים ותחומים בהם עסקתי עשרות שנים, אבל זה לא שייך: מבחינה יחסית ומתמטית, הוועדה צריכה להיות שלנו.

 

"יש עתיד סובלת מייצוג חסר יחסית לגודלה במספר השרים בממשלה, בחבריה בקבינט, בוועדת השרים לחקיקה ובראשות הוועדות בכנסת. היא רק מנדט אחד פחות מהליכוד וההבדל מונח לכולם מול העיניים. זו הדרישה שלנו, והיא מקובלת על חברות אחרות בקואליציה, בעיקר כיוון שהיא מוצדקת. הלכנו לקראת נתניהו רחוק מאוד ולכן הוא צריך להחליט ולהכריע".

 

 
צחי הנגבי. "לא היה דיל. זה ספין. לא היה ולא נברא"
צחי הנגבי. "לא היה דיל. זה ספין. לא היה ולא נברא" צילום : GettyImages/אימאג'בנק
 

דיברת על השוויון בנטל. עם יד על הלב, מה השתנה? רבים טוענים שכלום.

 

"בשביל לשנות את החוק הוא צריך לעבור שוב בכנסת. כשנאמתי על החוק במליאה, לקחתי את פסק הדין של בג"צ שביטל את חוק טל, הבאתי מתוכו כ-6 מובאות של 3-4 שופטים שונים, ביניש, רובינשטיין ועוד. בג"צ שרטט אז את קווי החוק שהוא רוצה לראות בעתיד, והחוק שלנו עונה לזה אחד לאחד.

 

חוק טל כשל בראש ובראשונה בגלל אי יישום. לא בגלל הציבור החרדי, אלא בגלל המערכת והממשל ומערכת הביטחון. בחוק הנוכחי יצרנו הסדר שלם שיגרום לרשות המבצעת להתייחס לגיוס החרדים ברצינות. זה העיקר. העובדה שאין שיקול דעת בעניין יעדי הגיוס, ושאם לא ימולאו היעדים - 5,200 חרדים עד יוני 2017 בשערי הבקו"ם, מהם 3,200 לצבא שזה פי 2 ממה שיש היום - השאלטר יירד אוטומטית.

 

"יחד עם ההסדר עם האוצר, יצרנו מנגנון שמכריח את המערכת הממשלתית לפעול גם בגיוס החרדים וגם בכניסתם לשוק העבודה. התחלנו ממצב הדומה למצב הקיים, תוך שלוש שנים נתקדם לפי 2. גם בג"צ והשופטת ארבל אומרים שהדרך לשוויון ארוכה וקשה, ומי שרוצה שוויון, צריך ללכת בדרך הזו. בעוד 5-6 שנים המצב יהיה שוויוני. אם השירות האזרחי לא יוכיח את עצמו, הוא יבוטל. לראשונה הרשות המבצעת צריכה לעבוד, כדי שבצעד הבא נוכל ללכת לשוויון בנטל".

 

 

"תקציב צה"ל הולך וקטן בתוך תקציב הביטחון"

רגע, אז זה לא חוק שוויון בנטל? "מי שטוען שאפשר כרגע ליצור שוויון מלא במהלך אחד, משלה את עצמו, טועה ומטעה", מבהיר שלח. "אנחנו יודעים ממה בנויה המערכת הפוליטית, ובתוכה, ההישג עצום. אותה ממשלה בלי 'יש עתיד', לפני פחות משנתיים, מסמסה את ועדת פלסנר שהתפרקה. כבר מהיום יש למעשה סנקציות כלכליות על הישיבות, מפני שאם בשנה הבאה לא יעמדו במכסות, תקציבן יירד ב-50 אחוז, עד לריקון הבריכה - כשכל בני ה-22 ומעלה יוצאים לשוק העבודה, ומשרד האוצר שם 100 מליון שקל בשנה לתעסוקת חרדים בחמש השנים הקרובות, מהלך שמגדיל את גיוס החרדים מטבעו.


"כעת הממשלה חייבת לפעול. החרדי האינדיבידואל יראה עשרות אלפים שמצאו עבודה ורבבות שמסתובבים עם מדים, המציאות תשתנה והקרקע תהיה בשלה לשוויון. הדבר הכי גרוע שקרה לחוק הזה הוא שקראו לו שוויון בנטל, מפני שכמו שגם בג"צ אמר, זו בעיה שנתנו לה לתפוח למימדים כאלה במשך 65 שנים, ואי אפשר להגיע בצעד אחד לשוויון. הצעד הראשון אדיר ולא נעשה מעולם, ויביא לאפשרות של שוויון בנטל תוך חמש שנים, גם אם הממשלה תשתנה".

 

אגב שוויון בנטל - בספרך "המגש והכסף" דיברת על צבא מקצועי, שבמצב אידיאלי היה מורכב משכירים ומתנדבים. במשך שנים גם כתבת שחייבים להוריד את תקציב הביטחון. בסוף התקציב רק גדל וצבא מקצועי לא יהיה, וזה קורה כשאתה בכנסת.

 

"בספר יש ניתוח מדוע צה"ל לא יהיה ולא צריך להיות צבא מקצועי. הספר בחן את הסדרים ההולכים ומתרחבים במודל צבא העם, ולעשות אותם מול מראה שנקראת צבא מקצועי. הספר יצא לפני 11 שנה וכל המערכת היתה בהכחשה מוחלטת שזה מה שקורה. היום כולם יודעים שזה נכון, והמסקנה בסוף הספר עולה בדיוק עם חוק הגיוס.

 

"ראשית, צריך להרחיב את בסיס הגיוס ולקצר את השירות. העברנו לראשונה בתולדות המדינה קיצור שירות בחוק, כי המודל צריך להיות בסיס גיוס יותר רחב, שירות יותר רחב, והרבה יותר אפשרויות שירות דיפרנציאלי. אפילו הרמטכ"ל אומר היום שבעתיד השירות יהיה יותר קצר מהשנתיים ושמונה. ויהיו מודלים של קבע קצר. ואז יהיה צבא יותר טוב ויותר יעיל.

 

"תקציב הביטחון? הבעיה היא פחות גודלו ויותר החלוקה שלו. יש בתקציב חלוקה בלתי נסבלת שבה סעיפי כח אדם (פנסיה, שיקום ועלות כח האדם בקבע) כבר היום אוחזים יותר ממחצית התקציב, וחלקם רק הולך וגדל. החלק שהולך לצה"ל עצמו הולך וקטן. תקציב הביטחון אינו תקציב צהל, הוא צריך תיקון מהיסוד. הנחתי על שולחן הכנסת ומקווה שבמושב הבא יעבור חוק שמתקן ומשיב את הקריטריונים למיהו נכה צה"ל, מתוך מטרה לצמצם ולשנות את שער הכניסה. מעט חברי כנסת בודדים בדבר הזה כמוני".

 

 
שלח בהפגנה למען שוויון בנטל. "הכרחנו את הממשלה לפעול"
שלח בהפגנה למען שוויון בנטל. "הכרחנו את הממשלה לפעול" צילום : יח"צ
 

"התהליך המדיני בנקודה מסוכנת, שני הצדדים בעיקר בהאשמות"

דבר אחד ששלח ומפלגתו מתקשים לדחוף קדימה הוא המשא ומתן המדיני המקרטע. גם כאן, בניגוד לאג'נדה של ראש סיעת יש עתיד. "עושה רושם שהתהליך נמצא בנקודה מסוכנת, בה שני הצדדים עוסקים יותר בסרבנות ובהאשמת הצד השני", הוא מנתח. "צריך להגיד ביושר - חלקו של אבו מאזן בדברים שהוא אומר לא יותר קטן מזה של נתניהו, ואולי יותר גדול. אני שואל את עצמי מה הצד הישראלי צריך לעשות, אבל אבו מאזן לא מגלה פתיחות ותעוזה יוצאי דופן.

 

"מסמך קרי עדיין לא הוגש, אבל אפשר לומר שאנחנו ביש עתיד היינו בבסיס החזק והרחב ביותר שנתניהו הלך עליו לתהליך המדיני, ונמשיך לסייע כדי שישראל תגיע לסיום הכיבוש, עם שתי מדינות לשני עמים. בשבועות הבאים יתברר לאן הדברים הולכים.

 

"לא זזתי מאמונותיי הפוליטיות מאז שנכנסתי לפוליטיקה. ישראל צריכה לסיים בהקדם, לטובתה ולטובתה בלבד, את המצב בו אנחנו כובשים את הפלסטינים, עם שתי מדינות ופרמטרים הידועים לכל אדם: גבולות 1967 עם חילופי שטחים מינימליים, כשהפלסטינים יוכלו לראות במזרח ירושלים את בירתם; אי-החזרת הפליטים הפלסטינים לתוך הגבולות, עם סידורי ביטחון. איך פועלים להשיג זאת? עדיף לא להשלות את עצמנו ולחשוב שאם השלטון בישראל היה מתחלף מחר השלום היה פורץ. הסיטואציה יותר סבוכה, ונקפיד לבחון כמפלגה גם את מקומנו במארג הפוליטי".

 

 
אובמה ואבו מאזן, השבוע בבית הלבן. "לא מגלה פתיחות ותעוזה"
אובמה ואבו מאזן, השבוע בבית הלבן. "לא מגלה פתיחות ותעוזה" צילום : רויטרס
 

"אנחנו מתעסקים בבעיות לאומיות, ולא במה שקל"

המפלגה שנישאה על גלי פופולריות אדירים מידרדרת בסקרים, ולפיד קיבל את הציון הנמוך ביותר מבין השרים. שלח לא מתרגש: "יאיר הוא שר האוצר, תפקיד לא פופולרי מטבעו, קל וחומר כשהדברים שמתבקשים משר האוצר עוד פחות פופולריים. שים לב שלמרות מד הפופולריות כביכול, מצבנו בסקרים טוב מאוד יחסית למפלגה שבראשה עומד שר אוצר לא פופולרי. התחושה היא שבסוף אנחנו, אולי יותר ממפלגות אחרות, מגשימים דברים גדולים שהבטחנו, בתוך קואליציה מורכבת, שהגרעין שלה בעייתי, כשבתוך מפלגת השלטון אנשים קוראים תיגר על ראש הממשלה.

 

"המסר שלנו פשוט: יש בעיות לאומיות במדינת ישראל, כולל כאלה שלא נגעו בהן שנים, ושתססו והגיעו לסדרי גודל המאיימים על המודלים המרכזיים של חיינו - הכלכלה, הדיור, רקמת החברה הישראלית. אנחנו מתעסקים בזה, ולא במה שקל. אי אפשר לחלוק על העובדה שיש עתיד פועלת בנקיון כפיים, במסירות והאמת שגם בנחישות. עובדה - כשהתחיל התהליך של חוק הגיוס, לכל אורכו, לא חושב שהרבה אנשים שמאוד גאים במערכת הפוליטית היו מתערבים שהחוק יעבור, כמעט כלשונו ועל פי רוב הקווים שהתווינו בהתחלה".

 

אפשר להרגיש את חוסר הפופולריות, כך נראה, בעיקר בכיכר השוק של היום - הרשתות החברתיות.

 

"פעם היתה תנועה בשם 'ארץ חדשה'. היא היתה דוגמה לעולם שתסס בפייסבוק אבל לא הגיע למבחן התוצאה. אלדד יניב טען שעל פי הפייסבוק יש להם 6 מנדטים, והם כידוע לא הגיעו לחצי מאחוז חסימה. אני לא מזלזל, אבל נדמה לי שהעולם של הרשתות החברתיות טועה לחשוב שהוא העולם האמיתי. אני מתייחס ברצינות לביקורות, אבל לא התקשורת הממוסדת ולא הרשתות החברתיות קובעות את התמונה. מעמדו של שר האוצר טוב יותר מכפי שמשתקף, ויעידו הסקרים".

 

 
אלדד יניב וצמרת רשימת ארץ חדשה. "לא הגיעו למבחן התוצאה"
אלדד יניב וצמרת רשימת ארץ חדשה. "לא הגיעו למבחן התוצאה" צילום : עדי אלחדיף
 

חלק כל כך גדול מהחקיקה ומהפעילות שלכם עוסק בדמוקרטיה - אבל במפלגה שלכם אין פריימריס, ואתה לא יכול להתמודד על ההנהגה באופן דמוקרטי.

 

"אני מסתכל מבחוץ על מפלגות שיש בהן פריימריס ועל התפקוד שלהן, והן לא גורמות לי רצון לאמץ את המודל. ביש עתיד מתקיימים יותר דיונים ערכיים בקביעת עמדות של המפלגה מאשר ברוב המכריע של סיעות הבית.

 

"סיפור עדי קול הוא סיפור מאוד פשוט של משמעת קואליציונית. מכיוון שזה קרה ביש עתיד ויאיר לפיד, זה נופח למימדים לא פרופורציונליים. בשבוע שעבר היה סיפור דומה עם יוני שטבון, הוא הוענש וזה מקובל. עדי קול הפרה משמעת קואליציוני בחוק שבו הקואליציה היתה צריכה 61 ח"כים כשהיא מונה 68. אותם אנשים בדיוק התנפלו על עדי קול בפראות דוחה, כשהיא פרסמה פוסט בפייסבוק שלא מצא חן בעיניהם".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.