מרחיבים את הטווח: מטח של רקטות לעבר אשדוד ואשקלון

 
עודכן 10:37 13/03/2014

אחרי כמה שעות של שקט חידשו ארגוני הטרור מעזה את הירי לעבר יישובי הדרום. 2 רקטות נפלו בשטחים פתוחים ליד אשקלון. אזעקה נשמעה גם ברחובות. באשדוד אספו הורים את ילדיהם מבתי הספר הלא ממוגנים. שר הביטחון קיים הערכת מצב: "מי שייפגע בנו – דמו בראשו". הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס לדון בהסלמה בדרום

 
 
 
 
 

מטח של רקטות ארוכות טווח נורה הבוקר (חמישי) לעבר ישובי הדרום, אך בניגוד למטח הכבד של אתמול הפעם היעדים היו ערים מרוחקות יותר מרצועת עזה - אשדוד ואשקלון. באשדוד החלו הורים להגיע לבתי הספר הלא ממוגנים על מנת לאסוף את ילדיהם. מהעירייה נמסר כי ילדים לא ישוחררו מהלימודים ללא לויווי של הוריהם. אזעקה נשמעה גם ברחובות, לראשונה אחרי זמן רב. בגן יבנה הונחו בתי ספר יסודיים מכיתה ד' ומעלה וכן התיכונים לשחרר תלמידים מהלימודים.  בגנים נמשכים הלימודים עד סוף היום. 

 

 

את המטח הבוקר ירה הג'יהאד האסלאמי מהעיירה בית להיה. מדובר בלפחות ארבעה שיגורים לעבר אשדוד ואשקלון, כאשר שתיים מהרקטות נפלו בשטחים פתוחים ליד אשקלון. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

לאורך כל הבוקר היה ברור למערכת הביטחון שתגיע התגובה של הארגונים הפלסטינים לתקיפת צה"ל הלילה, וזה המסר שניסו להעביר לתושבים. הלימודים הבוקר מתקיימים כרגיל אבל ההנחיה הייתה להיות מאד ערניים. עם זאת, לא בטוח שהירי לעבר אשדוד ואשקלון היה צפוי אלא ירי דומה לאתמול לעבר יישובי עוטף עזה.

 

דובר מחוז דרום במשטרה, דורון בן אמו, עדכן על שתי נפילות של רקטות בשטחים פתוחים ליד העיר אשקלון, ללא נזק או נפגעים בגוף. "אנחנו ממשיכים לבקש מהציבור לגלות ערנות ואין שינוי בהנחיות לציבור. אתמול העלנו את רמת הכוננות והיא נשארת בעינה. אנחנו נקיים הערכות מצב מאוחר יותר עם מפקד המחרב הדרומי יורם הלוי", סיפר הדובר.

 

שר הביטחון, משה יעלון, קיים הבוקר הערכת מצב עם גורמי צבא וביטחון. "כל מי שינסה לירות לעבר ישראל או יהיה מעורב בירי לעבר ישראל דמו בראשו", אמר יעלון בסיום הדיון. לדבריו, תגובת צה"ל בעקבות הירי אתמול לעבר דרום הארץ היא החריפה ביותר מאז מבצע "עמוד ענן", והמחיר ששילמו ארגוני הטרור ברצועה הוא כבד. "אנו רואים בג'יהאד האסלאמי ובחמאס אחראים לירי אתמול לעבר הדרום, וברשותנו מגוון אפשרויות שלא נהסס להשתמש בהן כדי להמשיך ולהגיב כלפיהם בעוצמה", הוסיף שר הביטחון.

 

גורם פלסטיני: "מצרים מתווכת להשבת הרגיעה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייחס הבוקר שוב להסלמה בדרום. "המדיניות שלנו בדרום היא ברורה - אנחנו מסכלים ופוגעים בכל מי שמנסה לפגוע בנו ואנחנו מגיבים בעוצמה חזקה מאוד מול כל פגיעה. אני רוצה להבהיר שמי שיינסה לפגוע בשמחת חג פורים שלנו - אנחנו נפגע בו בעוצמה", אמר נתניהו בביקור במפעל טבע יחד עם ראש ממשלת בריטניה, דייויד קמרון.

 

"אנחנו לא סתם השגנו את השקט בדרום הגדול ביותר בשנים האחרונות, משום שזו המדיניות שלנו כדאי שגורמי הטרור ברצועת עזה יתחילו להפנים שיש להם כאן עניין עם ממשלה מאוד נחושה ועם צבא מאוד חזק", הוסיף ראש הממשלה.

 

גורם פלסטיני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מצרים מנסה לתווך בין ישראל לארגוני הטרור ברצועה, על מנת להשיב את הפסקת האש על כנה. "גורמים רשמיים ממצרים יצרו קשר עם שני הצדדים כדי להחזיר את הרגיעה", סיפר האיש, המעורה בפרטים.

 

בשעה 11:00 ייתכנס הקבינט הביטחוני בקריה בתל אביב בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, אז יציג לו צה"ל חלופות להמשך התגובה. לאחר לילה שקט שבו לא היו שיגורים התחדש הירי, והשאלה היא אם זהו סוף הירי או שנכנסים לחילופי מהלומות.

 

ההבנה היא שחמאס לא מבצע את הירי אלא הג'יהאד האסלאמי, אבל המודיעין יצטרך להסביר אם חמאס מאפשר את הירי. בתקיפה אמש רוב המטרות היו של הג'יהאד אבל היו גם כמה מטרות של חמאס, זאת כדי לאותת להם כי אם לא יאכפו משמעת ירי, כדאי להם לצפות לפגיעה מידי צה"ל.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.