"ניקובים בכרטיסייה": פעולות המודיעין של צה"ל במערכה בין המלחמות

 
עודכן 21:20 07/03/2014

ההצלחה המודיעינית והמבצעית של פעולת שייטת 13 השבוע, היא רק קצה הקרחון של מה שבצה"ל מכנים מב"ם, המערכה בין המלחמות. "צריך יכולת מודיעינית שהיא כמעט יכולת של מעצמה", אמר מפקד חיל הים לשעבר

 
 
 
 
 

(10:41 דקות)

תיעוד המצבע שנערך השבוע והשתלטות כוחות צה"ל על הספינה שהעבירה נשק איראני לרצועת עזה, חשף בפעם הראשונה יכולות מודיעיניות של צה"ל ובפעם הראשונה נאמרו דברים שעד כה נאמרו והתבצעו בלחש. באגף המודיעין של צה"ל משווים את הפעולות הללו לניקובים בכרטיסייה של אוטובוס. מבחינתם, כל תקיפה היא עוד ניקוב בכרטיסייה הזו.

 

"מב"מ, המערכה בין המלחמות, זו מערכה שמטרתה האסטרטגית היא קודם כל להרחיק את המלחמות", סיפר ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף במיל. עמוס ידלין. "במידה ומגיעים למלחמות, המטרה היא שלאויב יהיו יכולות מוחלשות ומוקהות יחסית של מה שהיה רוצה כשהוא מגיע אתנו לעימות", הוא הוסיף.

 

מאחורי הפעולה המבצעית שנעשית יש עבודה מודיעינית של מאות אנשים. במקרה המבצע השבוע בישראל הבחינו במשהו חריג. בשדה התעופה בדמשק מטעינים מטוס איראני בכלי נשק כאשר בדרך כלל נשק מגיע מהכיוון ההפוך. מרגע זה עקבו עשרות עיניים אחר משלוח הנשק שעבר לאיראן, משם לעיראק ואז לכיוון סודן.

 

 
מאחורי הפעולה המבצעית שנעשית יש עבודה מודיעינית של מאות אנשים
מאחורי הפעולה המבצעית שנעשית יש עבודה מודיעינית של מאות אנשים צילום : דובר צה"ל
 

"צריך יכולת מודיעינית שהיא יכולת מודיעינית בטווחים מאוד רחוקים ממדינת ישראל, כמעט יכולת של מעצמה", אמר מפקד חיל הים לשעבר, אלוף במיל. אליעזר (צ'ייני) מרום, שציין כי "אנחנו מחזיקים יכולות במדינות שסובבות אותנו ולא נציין את שמן".

 

רוב הפעילות מול הצד השני מרוכזת סביב איראן, שבמרכזה, מפקד גיס אל-קודס של משמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני. עבודתו של מפקד הגיס היא לייצא את המהפכה האיראנית ולחמש את כל אלו שפועלים נגד ישראל.

 

"באיראן יש אנשים שקמים כל בוקר והמטרה שלהם היא לפגוע במדינת ישראל. יש מעורבות של כוח אל קודס ומעורבות של סולימאני אישית כדי לעשות את ההברחות הללו", הסביר מרום. "אסור לזלזל באיראנים והם מפיקים לקחים כל הזמן כמונו. בינתיים קרב המוחות הזה מתמשך", ציין.

 

 
ידלין. "המטרה האסטרטגית היא קודם כל להרחיק את המלחמות"
ידלין. "המטרה האסטרטגית היא קודם כל להרחיק את המלחמות" צילום : חן גלילי
 

יחד עם זאת, ציין ידלין, כי "הסיכון הראשי הגדול ביותר הוא הסיכון האסטרטגי שבניסיון להרחיק את המלחמה אבל לגרום לדבר ההפוך".  ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי אמר כי "החשש הוא שהפעולה תסתבך ותסלים ובעצם הבאת את המלחמה קרוב יותר אלייך".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.