כנס עמותות אוהדי הספורט: "זה מרתון, לא ספרינט. גם רומא לא נבנתה ביום אחד"

 
עודכן 13:17 07/03/2014

אורחים מחו"ל, בעלי קבוצות, אנשי ספורט ותקשורת, מנהלים ואוהדים, כולם לקחו חלק בכנס, שחשף מחקר חדש באשר לאוהדי הכדורגל בישראל. "אם תהיה מעורבות אוהדים תהיה גם אחריות אוהדים", אמר שחקן קטמון, שי אהרון

 
 
 
 
 

כנס עמותות האוהדים הראשון בישראל למען קידום ומעורבות האוהד בספורט הישראלי,  נערך אתמול בערב (חמישי) במכללה האקדמית נתניה, בהנחיית שדר ערוץ הספורט ואוהד פעיל בעמותת האוהדים "הפועל קטמון ירושלים", יונתן כהן, ועסק בתמונת מצב של האוהד בספורט הישראלי, לראשונה ככנס מקצועי.

 

 
זקס. "האוהדים הם אלה שמגלגלים את המכונה המשומנת של הספורט בישראל"
זקס. "האוהדים הם אלה שמגלגלים את המכונה המשומנת של הספורט בישראל" צילום : ברק ליאון
 

הכנס, שאורגן והופק על ידי עמותת "האדומים", עמותת אוהדי הפועל ת"א בכדורגל, "היציע", ארגון אוהדי קבוצות הספורט בישראל, ובתי הספר לתקשורת ומנהל עסקים במכללה האקדמית נתניה, ביקש לבחון את תמונת המצב העדכנית ביותר בהקשר לבעלות קהילתית ושותפות אוהדים בניהול המועדונים בארץ ובעולם.

 

מארגני כנס העמותות ביקשו להרחיב את הידע והלימוד מניסיון נצבר בניהול מועדוני כדורגל אירופיים על ידי עמותות אוהדים, לקיים דיון פתוח במעמד האוהד בספורט הישראלי, לעודד את הפעילויות המשותפות של כלל האוהדים במסגרת אחידה ולהגביר את מעורבות האוהדים לצורכי מאבק באלימות ובגזענות בספורט.

 

את האירוע פתחו בברכות לבאים, יושב ראש עמותת "האדומים, עורך הדין גיא זקס, יושב ראש ארגון "היציע", שי גולוב, דיקן בית הספר לתקשורת, ד"ר מוטי נייגר ומרצה בכיר בבית הספר למינהל עסקים, ד"ר אמיר פלינט גור.

 

 
נייגר. "הכל משתנה בספורט. הדבר היחיד שלא משתנה הם האוהדים"
נייגר. "הכל משתנה בספורט. הדבר היחיד שלא משתנה הם האוהדים" צילום : סופיאן זחאלקה
 

"אנשים לא מבינים שהאוהדים הם אלה שמניעים את המשחקים ומגלגלים את המכונה המשומנת שנקראת הספורט בישראל", אמר גיא זקס. "המטרה היא שלא יגנבו לנו את הספורט", הוא ציין. הוסיף עליו ד"ר מוטי נייגר, שאמר כי "ההנהלות כל הזמן משתנות, החסויות ולעתים אפילו הסמלים והחולצות, אבל הדבר היחיד שלא משתנה הם האוהדים".

 

בחלקו הראשון של הכנס, הוצג עולם עמותות האוהדים באירופה על ידי אורחים מחו"ל שהוזמנו  במיוחד לאירוע, ביניהם נציגSupporters Direct" " אירופה, בן שייב, שהציג את הארגון ופועלו באירופה, וקצין העיתונות והתקשורת וחבר הוועד המנהל של עמותת האוהדים  "Swansea City Supporters' Trust", אלן לואיס, המחזיקה ב-20% מהבעלות על המועדון סוואנסי סיטי  מהפרמייר ליג האנגלית.

 

"אנחנו עובדים עם אוהדים בישראל משנת 2008 וממה שאנחנו רואים דברים משתנים עבור אותם אוהדים", סיפר שייב לחדשות נענע10. נציג הארגון האירופי ציין כי "שמה של ההתאחדות לכדורגל בישראל הוא מהגרועים באירופה וקיימים הרבה מאבקים להסדרת זכויות האוהדים".

 

 
שייב. "שמה של ההתאחדות לכדורגל בישראל הוא מהגרועים באירופה"
שייב. "שמה של ההתאחדות לכדורגל בישראל הוא מהגרועים באירופה" צילום : ברק ליאון
 

בנוסף סיפר בן שייב כי "חלק מפעילות הארגון הוא לסייע לארגוני האוהדים ברחבי אירופה וגם בישראל, במינוי פעילים בקהל כדי למגר תופעות אנטישמיות, גזענות ואלימות. "זה לא יכול להיות תירוץ לא לאשר לקבוצת אוהדים לנהל קבוצה מקצוענית", הוא אמר.

 

אלן לואיס אמר לחדשות נענע10, כי אף אחד לא יכול היה לדמיין את ההצלחה של הקבוצה הוולשית שהוא בין חבריה. "קנינו את הקבוצה בפאונד אחד לפני 12 שנים ובתקופה הזו הספקנו להגיע עד לפרמייר ליג, לסיים את העונה ברווח תפעולי של כ-15 מיליוני פאונד, להתבסס במקום התשיעי, לקחת חלק במפעל אירופי ולזכות בגביע הליגה האנגלית".

 

לשאלה כיצד הוא רואה את העתיד של הקבוצה בהמשך, סיפר לואיס כי "העבר של הקבוצה הוא כמו רכבת הרים שנעה מגובה רב להתרסקות וחוזר חלילה. מבחינתנו חשוב להתנהל בצורה אחראית לעבר העתיד אבל אנחנו לא שוכחים את העבר ולומדים ממנו. זה מרתון, לא ספרינט. גם רומא לא נבנתה ביום אחד". קצין העיתונות ציין כי "כשקנתה קבוצת האוהדים את הקבוצה, לא רק שלא דיברו על תארים, הקבוצה זכתה בכבוד המפוקפק של תואר השירותים הכי מטונפים באצטדיוני הכדורגל האנגלי".

 

 
לואיס. "הקבוצה זכתה בתואר השירותים הכי מטונפים בכדורגל האנגלי"
לואיס. "הקבוצה זכתה בתואר השירותים הכי מטונפים בכדורגל האנגלי" צילום : סופיאן זחאלקה
 

החלק השני של הכנס הורכב מסדרת הרצאות קצרות מפי מומחים שונים על סוגיות הנוגעות למעורבות אוהדים בניהול מועדוני ספורט, ביניהם עיתונאי "הארץ" לשעבר ואחד מיוצרי התכנית "בובה של לילה", מוטי דה-פיצ'וטו, שהציג לראשונה סקר אוהדים רחב היקף בנוגע לאוהד הכדורגל בישראל.

 

הסקר, בו נבדקו 1646 אוהדי כדורגל בגילאי 15-65, מצא כי יש קשר ברור בין הצלחה מקצועית על הדשא לדעה של הקהל על הנהלת קבוצתו. קבוצות הפועל חיפה והפועל תל אביב קיבלו את הציונים הנמוכים ביותר מבחינת אמון הקהל בהנהלה, בעוד הפועל באר שבע ומכבי תל אביב נהנו מאמון רב. בנוסף מצא הסקר כי מבחינת הנשאלים רק 924 מ-1646 אמרו שהקבוצה שהם אוהדים מרגשת אותם הכי הרבה. קרוב ל-70% מאוהדי מכבי חיפה טענו כי יש קבוצה אחרת המרגשת אותם בישראל.

 

מנחה ערוץ הספורט, הכותב והמרצה, מודי בראון, הסביר על פרויקט הנוער שמופעל על ידי התארגנות האוהדים בקבוצת הכדורגל הפועל חיפה. "אנחנו עורכים פיילוט של עונה שלמה של מודל ביניים בו עמותת או קבוצת האוהדים עובדת בשיתוף פעולה עם המועדון אבל לוקחת על עצמה את החלק הלא מקצועני של המועדון", סיפר בראון.

 

 
בראון. "גילינו שיותר מדי דם רע ועלבונות זורמים בין הבעלים לאוהדים"
בראון. "גילינו שיותר מדי דם רע ועלבונות זורמים בין הבעלים לאוהדים" צילום : ברק ליאון
 

"בכדורגל אנחנו לא מבינים אבל בחינוך כן, כולנו הורים ובזה אנחנו מבינים. הפן החברתי הוא המעשה שצריך לעשות מבחינתנו", אמר מגיש הספורט, אך ציין כי לא הכול עובד בצורה חלקה. "החשיבה הישראלית הממוצעת היא חשיבה מסחרית קפיטליסטית. אם האמנו ש'יריחו תחילה' יהיה מה שהיה עבור הסכם אוסלו, אז זה מה שהיה. גילינו שיותר מדי דם רע ועלבונות זורמים בין הבעלים לאוהדים", אמר.

 

"החברה איבדה לדעתי את מערכת הערכים שלה, על כל מה שקורה עם ההורים והילדים. לא איבדתי את האופטימיות אבל בהחלט איבדתי את הנאיביות" אמר בראון. "גם אם הפיילוט ייגמר בכישלון אני יודע יותר מדי ולא אוכל לחזור להיות אוהד מן השורה. בחצי שנה הזו הבנתי יותר על כדורגל ממה שהבנתי ביותר מ-20 שנות עבודה ו-40 שנות אהדה", הוא הוסיף.

 

יושב ראש ארגון "היציע", ארגון הגג לאוהדים בישראל, שי גולוב, דיבר על מעורבות עמותות אוהדים ומיקומם בעולם כיום. "כולם חושבים שאם אוהדים מנסים להתארגן, הם רוצים לעשות מהפכה כאילו והתאגדנו לוועד עובדים. יש המון בעיות, מועדונים שמתרסקים, מחירי כרטיסים, זמני משחקים, ולפני כל אלו מסך עשן", אמר גולוב. "מבחינתנו עמותות אוהדים הן הפתרון לכדורגל הישראלי. הן פתוחות לכולם, מאגדות את כלל האוהדים ויכולות להפוך לשחקן פוליטי וכלכלי לגיטימי", הוא הוסיף.

 

 
משתתפי פאנל הכנס הראשון לעמותות האוהדים בישראל 2014
משתתפי פאנל הכנס הראשון לעמותות האוהדים בישראל 2014 צילום : ברק ליאון
 

חוקר הספורט והמדיה, מבית הספר לתקשורת של המכללה האקדמית נתניה, חיים חגי, סיפר על כוחם של אוהדים בעידן של מדיה חדשים ומעברם מצרכנים ליצרנים. "להתעלם מספורט בעידן המודרני זה כמו להתעלם מהכנסייה בימי הביניים. בעידן המודרני הכוח עובר גם לידיים של האוהדים", אמר חגי. "אם אנחנו כאוהדים נבין שאנחנו שולטים במה מפורסם למה ואיך, נבין את הכוח שיש לנו, דווקא בעולם שתקשורת הספורט מלאה באינטרסים כלכליים ואחרים", הוא ציין.

 

חלקו השלישי והמסכם של הכנס הציג פאנל בהנחיית יונתן כהן, אשר דן במצבו של הספורט הישראלי בזיקה לסוגיות המשפיעות ישירות על האוהדים. בפאנל השתתפו שחקן הפועל קטמון ירושלים, שי אהרון, ראש מערך ההסברה של ההתאחדות לכדורגל, שלומי ברזל, יושב ראש עמותת הפועל אוסישקין תל אביב בכדורסל, רמי כהן, מנכ"ל קבוצת הכדורגל מכבי נתניה, עו"ד רועי דניאל, עיתונאי הספורט חמי אוזן ומודי בראון.

 

לשאלת יונתן כהן מהו המודל האולטימטיבי למועדון ספורט ואיפה נכנסת הקהילה, אמר רמי כהן כי "גרמניה זה המודל. יש משהו מאוד רומנטי בניהול קבוצת ספורט מבחוץ אבל כשנכנסים פנימה יש הרבה פוליטיקה וגועל נפש". יושב ראש עמותת הכדורסל ציין ש"ככל שאתה מתקדם יותר אתה מבין שאוהדים זה העיקר, כל אלו שביציע יכולים לנהל ומי שנבחר לנהל אלו אנשים מתוך היציע ובעלי יכולות".

 

 
יונתן כהן. מנחה פאנל הכנס הראשון לעמותות האוהדים בישראל 2014
יונתן כהן. מנחה פאנל הכנס הראשון לעמותות האוהדים בישראל 2014 צילום : ברק ליאון
 

"צריך להוסיף את הפן הכלכלי והעסקי. המודל של 51% בידי אוהדים הוא משהו שמאוד מקובל בגרמניה", אמר רמי כהן והוסיף כי "מה שאתה מייצר בטווח הארוך צריך להגיע עוד לפני הטווח הקצר. היכולת שלנו להגדיל הכנסות באמצעות הגדלת אוהדים זה קריטי".

 

שי אהרון אמר כי לדעתו "אנחנו צריכים לשאול קודם כל מה אנחנו רוצים מהקבוצה שלנו. האם אנחנו מבטלים את מבחן התוצאה כדי להשיג דרך או שאנחנו חושבים לכיוון תארים ואחר כך נשארת אדמה חרוכה כמו בבית"ר ירושלים במקרה גאידמק".

 

אהרון הוסיף כי צריך להתחיל מהנוער. "אני חושב ששחקני כדורגל או כדורסל, למעט בודדים שמבינים את זה אחרת, בסופו של דבר מתעניינים רק אם הצ'ק יגיע בזמן או לא בזמן. זה מביא לכך שלקבוצת אוהדים יש תקרת זכוכית ויהיה קשה לפרוץ אותה ללא הון כלכלי. בסופו של דבר, אם תהיה מעורבות אוהדים תהיה גם אחריות אוהדים", הוא אמר.

 

 
אהרון. "צריכים לשאול קודם כל מה אנחנו רוצים מהקבוצה שלנו"
אהרון. "צריכים לשאול קודם כל מה אנחנו רוצים מהקבוצה שלנו" צילום : ברק ליאון
 

שלומי ברזל התייחס לטענת יונתן כהן, כי יש ההתאחדות צריכה לעשות יותר עבור השקיפות במועדוני הכדורגל בישראל לשם חיזוק מעמדו של האוהד. "ההתאחדות היא הרגולטור והכוח שלה הוא הרבה יותר קטן ממה שנדמה לאנשים, היא לא מנהלת את הכדורגל", אמר ברזל וציין כי "היא לא יכולה למשל להוריד את מחירי הכרטיסים והמחירים באצטדיונים או מה להכניס מבחינת עידוד לא נקבע כלל על ידה".

 

"אני לא מנסה להסיר אחריות ולא אומר שההתאחדות לא תעשה יותר וצריכה לעשות יותר", אמר ראש מערך ההסברה אך סייג כי "ההתאחדות לא יכולה לבצע מהפכה מוחלטת ולא יכולה לאלץ קבוצות לחשוף נתונים ולהיות שקופות".

 

"באנגליה יש עזרה של הרשויות להתכנסות של קבוצות אוהדים ויש עזרה של הרשויות לקדם את הרעיון הזה", אמר חמי אוזן. " בישראל, הסיכויים של קבוצות אוהדים שנולדות ממחאה להפוך לגוף הם קטנים וצריך לזכור שקבוצה כמו הפועל תל אביב בכדורסל קמה על הקבר של הקבוצה שהייתה", הוא הוסיף.

 

 
רמי כהן. "ככל שאתה מתקדם יותר אתה מבין שאוהדים זה העיקר"
רמי כהן. "ככל שאתה מתקדם יותר אתה מבין שאוהדים זה העיקר" צילום : ברק ליאון
 

אוזן המשיך ואמר בפסימיות כי בעיניו "ההצלחה של הפועל תל אביב לא מייצגת. אבולוציונית ארגוני אוהדים זה השלב הבא, אבל צריך לזכור שגם את הפועל תל אביב בכדורגל שהיא מותג לא רוצים לקנות". עיתונאי הספורט הוסיף כי "אוהד הכדורגל הישראלי הוא טיפוס רוטן, לא מפסיק להתלונן ומבחינתו אין סולידריות".

 

עו"ד רועי דניאל, אמר כי המציאות בה הוא נמצא מראה כי האוהד אף פעם לא יהיה מרוצה. "אני יכול להגיד מהכסא שלי שאי אפשר לרצות את האוהד. אין חיה כזו", הוא אמר והדגים באמצעות מקרי משחקי שישי שגולשים לכניסת שבת. "הרבה אוהדים דתיים לא יכולים להגיע למשחים והם באים בטענות רבות בעניין הזה", הוא ציין.

 

"אני עונה על עשרות מיילים בעניין הזה וכל פעם אני מסביר לאוהדים שבמציאות של 2014 הכדורגל הישראלי ממומן על ידי הבעלים, הטוטו, גופי השידור והאוהדים", המשיך ברזל את דבריו של מנכ"ל מכבי נתניה. "אי אפשר לחזור לשחק רק בימי שבת. הרכבת הזו יצאה מהתחנה ואין דרך חזרה. אני אוהב את הרומנטיקה של כל המשחקים שנערכים בשבת אבל ההוצאות היום וההתבססות על הטוטו לא מאפשרים את זה יותר", הוא אמר.

 
עו"ד רועי דניאל. "אי אפשר לרצות את האוהד. אין חיה כזו"
עו"ד רועי דניאל. "אי אפשר לרצות את האוהד. אין חיה כזו" צילום : ברק ליאון
 
ברזל. "אי אפשר לשחק רק בשבת. הרכבת הזו יצאה מהתחנה ואין דרך חזרה"
ברזל. "אי אפשר לשחק רק בשבת. הרכבת הזו יצאה מהתחנה ואין דרך חזרה" צילום : ברק ליאון
 

"כל עוד מרכיב ההכנסה של קבוצות בישראל מאוהדים יהיה נמוך לא יספרו אותם", ציין מודי בראון. "בסופו של דבר, אתה מוכר בקבוצת כדורגל סיפור. כולם רוצים להיות הפועל באר שבע או קטמון כי שתי הקבוצות הן סיפורים עם סופים טובים לסיפורים", הוא המשיך. "אנחנו צריכים להגיע להקשבה, כי אם הבעלים של הפועל עכו לדוגמא יבין את הסיפור ויהפוך את הסיפור למיתוג הוא יקבל את אותו דבר כמו באר שבע וקטמון", סיכם בראון.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.