מפקד חיל הים לשעבר: "תפיסת הספינה – מבצע יפהפה"

 
עודכן 14:07 05/03/2014

האלוף (במיל') ידידיה יערי אמר כי לכידת הספינה ובה טילים שיועדו לרצועת עזה היא עליית מדרגה מבחינת איכות הנשק. "יש לנו זכות לעלות על ספינות כאלה אם אנחנו חושדים שהן מהוות סכנה למדינה", הוא הסביר ושפע מחמאות ללוחמי השייטת. "יש כאן עבודת מודיעין יוצאת מהכלל, אבל אני חושב שאיראן, סוריה וחמאס ימשיכו להיות המנוולים של העולם"

 
 
 
 
 

השייטת קוצרת מחמאות: מפקד חיל הים לשעבר, האלוף (במיל') ידידיה יערי, אמר כי ספינת הטילים שנתפסה על ידי חיל הים היא בהחלט עליית מדרגה בניסיונות הברחת הנשק לרצועת עזה. "אין ספק שיש פה עבודת מודיעין יוצאת מהכלל. זה מבצע יפהפה, בעיקר כי לא היה צריך לעשות שום דבר אלים. אם יש אלגנטיות במבצעים היא כאן, כשלא היה צורך באלימות", הסביר יערי לחדשות 10.

 

 

לדבריו, הלוגיסטיקה במבצע כזה היא לא פשוטה, אבל הכלים של חייל הים בנויים לפעולה בטווחים האלה. "זה היתרון של הפלטפורמה הימית, שיכולה להיות במרחקים גדולים ולחכות לאניות כאלה עד שהן מגיעות ואז להשתלט עליהן. כל האירוע כולו מתחיל במודיעין מעולה. במקרה הזה אתה מתזמן משהו ומוצא אותו היכן שאתה רוצה לפגוש אותו", הסביר מפקד חיל הים לשעבר.

 

"אני חושב שכבר ידענו פעולות מורכבות יותר אבל זה לא מוריד לרגע מהפעולה הזו. החיל ערוך למבצעים מהסוג הזה והוא מבצע אותם טוב", ציין יערי. הוא נשאל על קצב דפיקות הלב בדרך למבצע כזה ועל מה קורה כאשר הספינה היא תמימה ולא מובילה נשק. "אם הספינה לא נכונה אתה לוחץ ידיים מבקש סליחה מהקפטן ויורד. הבעיה היא אם ספינה כזו היא ממולכדת ואם חלק מהציוד ממולכד, או שישובים שם אנשים חמושים יחד עם הציוד. אם יש דפיקות לב הן בתחום הזה ולאו דווקא בזיהוי נכון או לא", הוא השיב.

 

יערי ציין עוד כי הספינה עושה עכשיו את דרכה לאילת. "מבחינת המשפט הימי, יש לנו זכות לעשות עליה 'בורדינג' אם יש לנו חשד שהן עוסקות בטרור ונושאות נשק שעשוי לסכן את המדינה. יש לנו את הניסיון של ההשתלטות על הקרין A ועוד ספינות, שבסופו של דבר הן נמכרו לגרוטאות ואף אחד לא התלונן על זה", הסביר מפקד חיל הים לשעבר.

 

 

צ'ייני מרום: "מאות אנשים משתתפים בפעולה כזו"

יערי נשאל למה לעשות סיבוב עם רקטות שמיוצרות בסוריה, דרך איראן לעזה. "בשביל להגיע לעזה צריך לעשות סיבוב דרך איראן או דרך סודן וסיני. דרך אחרת לא פתוחה לאסד וזו הדילמה המבצעית שעמדה בפני אלו ששלחו את הנשק", הוא ענה.

 

באשר להשלכות ללכידה הזו, יערי נשאל אם עולם כמנהגו ינהג ואמר כי לא נראה לו שתהיה דרמה מהסוג שלאחר תפיסת ה"קרין A". "זאת בעיקר כי אין אירוע מדיני שמתקשר ישירות לזה. איראן, סוריה וחמאס הם המנוולים התקניים ומה שמצופה מהם זה להמשיך להיות מנוולים. אני לא רואה שמהדבר הזה תקום סערה בינלאומית או אפקט נוסף", אמר האלוף במילואים.

 

מפקד אחר של חיל הים בעבר, אליעזר "צ'ייני" מרום, הוסיף: "זה מבצע מאוד מוצלח, מורכב ומסובך. ברגע שמתקבלת החלטה לסכל משלוח אנחנו צריכים להעביר כוח משמעותי לים האדום, דרך תעלת סואץ, מאחר והמבצע התרחש לפני שהאנייה הייתה אמורה לפרוק את הסחורה.

 

"מאות אנשים משתתפים בפעולה כזו בדרך כלל, במספר לא מבוטל של כלי שיט, ובסוף לוחמי שייטת מאומנים הם אלה שעולים על אנייה וחושפים את האמל"ח. הסיכונים במבצע כזה הוא לדאוג שכוח גדול יגיע לאנייה שמסתובבת בים באופן חשאי מבלי שיידעו שהכוח מגיע. בתהליך השתלטות על האנייה, תמיד יש את הדילמה אם יש חמושים על האנייה. במקרה הזה נראה לי שלא, כי הצוות מאוד הופתע מההשתלטות של הלוחמים. המטען שמובל על גבי האנייה, בהחלט יש חשש שהוא יכול להיות ממולכד. כנראה שביצעו פעולות לוודא שזה לא יתרחש".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.