ראש ממשלה חדש לאוקראינה: ארסני יאצניוק

 
עודכן 17:33 27/02/2014

שר האוצר והחוץ לשעבר, בן 39, מונה על ידי הפרלמנט לעמוד בראש הממשלה שהוקמה על חורבות ממשלו הקודם של הנשיא ינוקוביץ'. המערב מזהיר את רוסיה לגבי התרגילים לאורך הגבול: "רוסיה חייבת לפעול בשקיפות, ולהימנע מצעדים שעלולים להתפרש באופן לא נכון"

 
 
 
 
 

כאשר הדי המלחמה הפנימית, והתמרונים המאיימים של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, מרחפים מעליה, מינתה היום אוקראינה ראש ממשלה חדש במקום מיקולה אזארוב שעזב את התפקיד לפני מספר שבועות. ארסני יאצניוק בן ה-39, אחד ממנהיגי המחאה נגד ממשלו הקודם של הנשיא ינוקוביץ' בחודשים האחרונים, הוא הנבחר, ויעבוד עם הנשיא החדש אלכסנדר טורצ'ינוב.

 

יאצניוק הוא גם חבר קרוב ובן מפלגתה של יוליה טימושנקו, ראשת הממשלה לשעבר, ונחשב למטאור בפוליטיקה האוקראינית. בגיל 31 כבר כיהן כשר האוצר, המשיך לתפקיד שר החוץ, ואז תפקד גם כיושב ראש הפרלמנט.

 

 
יאצניוק. ראש חדש לאוקראינה
יאצניוק. ראש חדש לאוקראינה צילום : רויטרס
 

בינתיים, בעוד הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' מוצא לעצמו מקלט ברוסיה, נמשכות הסערות סביב הפגנות הכוח של פוטין לאורך הגבול המשותף עם אוקראינה - שכללו הצבת 150 אלף חיילים "מוכנים למלחמה", והכנסת מטוסי קרב להיכון. מעצמות המערב משגרות התראות חד משמעיות לעבר הממשל הרוסי. שר הביטחון האמריקני צ'אק הייגל אמר כי "רוסיה חייבת לפעול בשקיפות בתרגילים לאורך הגבול, ועליה להימנע מצעדים שעלולים להתפרש באופן לא נכון, או להוביל לחישובים מוטעים, בתקופה רגישה זו".

 

דייויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, הוסיף כי הוא מודאג במיוחד מהעימותים הסוערים בחצי האי קרים שבדרום אוקראינה: "כל מדינה צריכה לכבד את הריבונות הטריטוריאלית של אוקראינה. רוסיה התחייבה לעשות כך, וחשוב שתעמוד במילתה. יתר העולם מביט עליה".

 

רוסיה, בינתיים, הגיבה כי היא מוכנה לעבוד יחד עם המערב כדי לפתור את המשבר במדינה השסועה, אבל כי "האינטרסים של כל העם האוקראיני צריכים להילקח בחשבון". הממשל הרוסי מסר כי ממשלת החירום שהוקמה באוקראינה "אינה ממשלת חירום, אלא ממשלה של מנצחים, שכוללת גם קיצוניים".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.