1 מ-100: האוטיסטים המסווגים של יחידת המודיעין המיוחדת

 
עודכן 21:03 19/02/2014

בפרק הרביעי בסדרת הכתבות 1 מ-100, על חייהם של האוטיסטים בישראל, נחשפת יחידה 9900 של חיל המודיעין, העושה שימוש בחיילים אוטיסטים והכישורים הייחודיים להם. הם ניחנים ביכולות לאתר סימנים על מפות שספק אם חייל רגיל יכול לראות

 
 
 
 
 

(9:54 דקות)

כחלק ממאבקם של האוטיסטים בישראל וההתמודדות המשפחתית בדרך לשילובם כאנשים עצמאיים בחברה הבוגרת בישראל, גם צה"ל נרתם לדבר, והחיילים המיוחדים לא רק שמשתלבים כי אם אף מובילים בתחום להם יש יתרון על כל חייל רגיל.

 

יחידה 9900 בחיל המודיעין בצה"ל היא אחת מהיחידות המסווגות שנמצאת בשירות הצבא, ומספקת מידע חיוני וחשוב לשם פעילות מבצעית.

 

> לכתבות נוספות בסדרה "1 מ-100"

פרק 1: לא מובנים | פרק 2: לא מאובחנים | פרק 3: לא משתלבים

 

את היחידה הזו מאיישים מפענחים מסווגים, והיחידה משתמשת בחיילים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה, ובמשך שעות ארוכות הם יושבים וצופים במסכים ובוחנים תצלומי אוויר.

 

 
יחידת 9900. החיילים המיוחדים אחראים כבר להצלחות לא מבוטלות
יחידת 9900. החיילים המיוחדים אחראים כבר להצלחות לא מבוטלות צילום : חדשות 10 - צילום מסך
 

אלא שלא מדובר פה רק בשילובם במסגרת הצבאית, כי אם גם שימוש ביכולות שיש להם, ספק אם לחיילים רגילים יוכלו להיות. החיילים שלהם אוטיזם, מבחינים בכל שינוי מזערי שעל המפה ורגישים לכל פרט בתוואי השטח.

 

בקורס המכין לתפקיד הצה"לי, לומדים האוטיסטים את יכולות פענוח המפות ותצלומי האוויר, ויותר מכך, מקבלים גם הכשרה בפעולות בסיסיות יותר בדרך לעצמאות, כמו נסיעה באוטובוס בדרך לבסיס והיכולת להיות חיילים ככל החיילים האחרים.

 

ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, היה זה שהעלה לראשונה את הרעיון להשתמש ביכולותיהם של החיילים המיוחדים, יכולות שיכול להיות ובולטות דווקא על רקע היעדר השפה והתקשורת של החיילים. מאז, כבר רשומות על שמם הצלחות לא מבוטלות.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.