תיקנתי, ולכן אשלם

 
עידו קינן: ``יש פסיק מיותר בפסקה השלישית``
עידו קינן: ``יש פסיק מיותר בפסקה השלישית``
 
עודכן 12:17 05/02/2004
בלדד השוחי

מי שמשפר את האנציקלופדיה של ynet ממוצר בינוני למשהו ראוי באמת הם הגולשים, שמתקנים ומעירים ומוסיפים. בעוד כשבועיים יסגרו אותה לתשלום. זה נראה לכם הוגן? בלדד השוחי חושב שלא

 
 
 
 
 
אני אוהב אנציקלופדיות. כשהייתי קטן הייתי יושב וקורא באנציקלופדיה ערך אחרי ערך במשך שעות. לפעמים היה מישהו עובר ושואל אותי: "תגיד, בלדד, מה תעשה עם כל השטויות האלה שאתה קורא?"

"אני?" הייתי משיב, "כשאני אהיה גדול אני אכתוב טור שאלות ותשובות באינטרנט!"

התאווה הזו לאנציקלופדיות ומאגרי מידע לא פחתה עם השנים, והיום, מאחר שאני באמת כותב טור של שאלות ותשובות, אנציקלופדיות הפכו לחלק חשוב מהעבודה שלי. אז כששמעתי על אנציקלופדיה חדשה בעברית ועוד כזו שנגישה דרך הרשת חינם לכל דורש – לא התאפקתי ורקדתי לי ריקוד קטן. ידעתי שאפילו אם היא לא תהיה מוצלחת במיוחד זה עדיין אירוע חשוב ומשמח. הזהרתי אתכם מראש, אני אוהב אנציקלופדיות.

אנציקלופדיה ברשת היא דבר נפלא. אפשר לחפש בה בקלות, היא לא תופסת אבק, היא יכולה להתעדכן בזריזות, לתקן טעויות, ניתן ליצור קישורים מערך אחד לערך אחר... פשוט נפלא. אבל בדיקה מדוקדקת יותר של האנציקלופדיה ציננה מעט את התלהבותי. ברור לי שאנציקלופדיה לא יכולה להכיל הכל, אבל ממדגם שערכתי חסרו לי יותר מדי ערכים. מדוע נפקד מקומו של הערך פצצת אטום? איפה המארקיז דה סאד? איפה פרסי שלי? גם גיהוק, שיהוק ופיהוק חסרים, כמו גם הקשת בענן. יש נחמה בכך שאפשר לבקש מהעורכים להכניס ערכים חדשים, הם בטח מוצפים בבקשות.
 
בדם! ואש! את ``רומאנטיציזם`` נגרש!
בדם! ואש! את ``רומאנטיציזם`` נגרש!
במהלך עריכת המדגם גיליתי גם את חולשותיו של מנוע-החיפוש של האנציקלופדיה. לפעמים הוא מחייב אותך לכתוב את המלה המבוקשת בדיוק כפי שהיא מופיעה בטקסט. לפעמים לא. חיפוש אחר "פיזיקה" יגיע לערך "פיסיקה", אבל חיפוש אחר "רומנטיסיזם" לא יניב שום תוצאות, אפילו לא הצעות תיקון או תוצאות מקורבות. כדי למצוא את הערך הארור עליך לנחש שעורכי האנציקלופדיה בחרו לאיית דווקא "רומנטיציזם".

גם הערכים עצמם, אלו שכן נמצאים, לוקים לעתים קרובות בחסר. המרקיז דה סאד, למשל, הגם שלא זכה לערך משל עצמו, מופיע בערך "סאדיזם" – תופעה חברתית בעלת השפעה נרחבת על התרבות שלנו שזכתה לערך בן פסקה אחת ללא שום אזכור למאזוכיזם. אולי בגלל שהערך "מאזוכיזם" כולו חסר. דוגמה אחרת: הערך "כבידה"; מוזכר בו שכח-הכבידה הוא אחד מארבעת כוחות היסוד של הטבע, אבל לא כתוב מהם שלושת הכוחות האחרים. ככה כותבים אנציקלופדיה?

בסוף כל ערך מופיעה האפשרות לשלוח הערה לעורך, אז ערכתי לי ניסוי קטן. מצאתי באחד הערכים טעות קטנה, משהו שאפשר לברר באופן חד-משמעי ברגע, ושלחתי הערה. הערך תוקן כעבור שמונה ימים. שמונה ימים?! קצת הרבה. הסבר אפשרי אחד להתמהמהות הזו היא שהעורך מקבל המון תיקונים. זה לא מאיר את האנציקלופדיה באור חיובי במיוחד, משום שמכך משתמע שיש המון טעויות. הסבר אפשרי אחר, מחמיא אף פחות, הוא שהעורך פשוט לא ממהר ולא כל-כך אכפת לו כמה מדויקת תהיה האנציקלופדיה – אבל אני תקווה ואמונה שלא זה המצב.
 
השורה התחתונה היא שמדובר באירוע חשוב ומשמח, אנציקלופדית רשת רחבת-היקף בעברית – שירות שבאמת שווה לשלם עליו כסף (ואתם אכן תתחילו לשלם, החל מה-17 בפברואר). הצרה היא שהאנציקלופדיה של ynet נבנתה על בסיס אנציקלופדי רעוע למדי. ערכים חסרים, טעויות נמצאות – הכל קצת מריח מחוסר תשומת-לב לפרטים, ותשומת-לב לפרטים היא בדיוק מה שעושה את ההבדל בין אנציקלופדיה טובה לאנציקלופדיה טובה פחות.

ובכלל, יש משהו מרגיז בכך ש-ynet מבקשים את עזרת הקהל הרחב בהפיכת האנציקלופדיה למדויקת ומקיפה יותר כדי שהם יוכלו לגבות עליה כסף. קחו לדוגמא את הוויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. מיזם מבריק שהצליח ליצור אנציקלופדיה ראויה בעזרת הציבור ולטובת הציבור. לאחרונה יצאה גירסה עברית, עדיין פחות מארבעת-אלפים ערכים, אבל גדֶלה; בקצב הנוכחי היא תהיה המתחרה העיקרית של ynet בתחום. לא שאני מצפה מ-ynet לשירות כזה בחינם – להפך, אני מברך על ייסודה של אנציקלופדיה בתשלום – אבל תשלום יש להצדיק, ונראה שהסיכוי היחיד של ynet להפוך את האנציקלופדיה שלהם למשהו ששווה כסף היא בעזרת הציבור.

מצוין. אתם רוצים את עזרת הציבור? בבקשה, אבל תנו לציבור משהו בחזרה. הנה הצעה בחינם, ynet: קחו לכם כמה ימים להתארגן על עצמכם, והכריזו על מבצע. כל הצעה לערך חדש או תיקון לערך קיים שמתקבלים יזכו את הגולש המסור במנוי חינם לשנה אחת. אתם תאלצו לתת לא מעט שנות מנוי במתנה, אבל תהיה לכם יופי של אנציקלופדיה, כזו שלא צריך להתבייש לבקש עליה כסף.