"לא מפסיקים אהבה באמצע": סימפוניה נהדרת של יצר האדם

 
לא מפסיקים אהבה באמצע, כריכת הספר
לא מפסיקים אהבה באמצע, כריכת הספר צילום: כריכת הספר
 
עודכן 00:57 14/02/2014

ספרו החדש של ליאור אנגלמן הוא חידוש מרענן שמחייה את תחום היצירה של האדם המאמין והמיוסר ומוביל אותו לפסגות חדשות

 
 
 
 
 

בשנים האחרונות הפך התחום האפור שבין הדת והאמונה לתשוקות האדם ויצריו לכר פורה ליוצרי תרבות לא מעטים ובז'אנרים מגוונים. אותיות נכתבו, ספרים פורסמו, סרטי הדתיים והסדרות יצאו מזמן מגבולות בית הספר לקולנוע מעלה וכבשו את הפריים טיים עם "סרוגים" והסרט "הערת שוליים" של יוסף סידר שזכה להצלחה בינלאומית יפה. גם מקומה של המוזיקה לא נפקד ועל תופעת אהוד בנאי ושלי רנד נאמר כבר הכל ואין מה להוסיף.


דווקא היום, כשעושה רושם שהכל כבר נאמר, נטחן עד דק וכמעט שאין מה לחדש בתחום - ספרו החדש של ליאור אנגלמן "לא מפסיקים אהבה באמצע" הוא חידוש מרענן שמחייה את תחום היצירה של האדם המאמין והמיוסר ומוביל אותו לפסגות חדשות. כותב הספר אנגלמן, הוא רב צעיר - לומד ומלמד תורה. אנגלמן בא מהתחום ומכיר אותו היטב. אדם שלומד תורה במשך שנים רבות הוא מטבעו אדם מיוחד, והדבר בא לידי ביטוי בפרי גנו העסיסי והבשל.


במרכז העלילה נמצא אייל - רב כריזמטי בישיבת הסדר. הוא מוקף בהערצת תלמידיו, שותפיו ורבותיו. בביתו פנימה מכרסמת את לבו אשמה איומה על שהיה אחראי ללידת בתו הפגועה והוביל למותו של מכלוף הקטן מהמכולת. אייל הוא רב מסור שנמצא בעולם התורה שנים שנימה, אולם יחד עם זאת יצרו גובר אליו וגורם לו למצוקות רגשיות ומוסריות קשות. יצרו של הרב הצעיר גדול ממנו. הוא אינו יכול לעמוד בפני פיתוי של מעטפה, מחברת או יומן אישי. הוא מוכרח לפתוח, לקרוא ולזכור. לאייל יש סוד שבעקבותיו הוא מרגיש שאינו ראוי להיקרא רב - זהו חטא נסתר שמלווה אותו מנעוריו, סוג של התמכרות אסורה ודחף שהוא לא מצליח לשלוט בו: התאווה להציץ בחייהם של אחרים.

 

ספר שוקק המיטיב לתאר את עולמו של גבר צעיר דתי

הספר כתוב היטב, בשפה מתובלת ועשירה הרוויה במשחקי מילים. אנגלמן עושה בשפה כשלו, לש אותה ומשחק בה תוך שליטה מופלאה. למרות שמדובר בכותב צעיר, הספר בהחלט בשל ועלילתו אפויה ומוגשת היטב. גיבור הסיפור מנהל מערכת יחסים מורכבת עם אשתו נועה, אהבה שהתחילה בסערה ושקעה בד בבד עם השנים על רקע גידול ילדה פגועה באופן המעורר הרבה הזדהות ואמפתיה.


הגיבור אכול רגשות אשם, והוא נאבק ללא הרף בעצמו ובנטל העצום של הידע שבא אליו בעבירה. כדי לכפר על חטא המציצנות הוא מנסה להפוך את היוצרות ולהשתמש במה שהוא מגלה כדי לתקן ולסייע. חלק מן הסיפור מובא על ידי ביקורים אצל רחל, קשישה ערירית המתגוררת בבית אבות. הרב הצעיר מגיע אליה כדי לשאוב השראה מחכמת השנים לטובת ההתנדבויות עם הקשישים שאותן הוא מורה לתלמידיו, אך יחד עם זאת הוא נפתח אליה ומספר לה מצפונות ליבו. רחל הפסנתרנית המבוגרת, כומסת בתוכה סוד גדול משלה, פותחת בפניו שער ומהווה עבורו עוגן של שפיות בתוך סביבה טרופה.


"לא מפסיקים אהבה באמצע" הוא ספר שוקק המיטיב לתאר את עולמו של גבר צעיר דתי, מחנך ואיש משפחה שנע בין ערכים אמוניים ומוסריים לבין תשוקותיו כבין אנוש, עם יצר המציצנות והסקרנות הטבעיים שמושכים את תשומת לבו ומובילים אותו לחטוא. הספר מבטא היטב את תפיסת היהדות של תיקון עולם מצד אחד, אך רחמים, חמלה הבנה והכלה מצד שני ומגיש לקורא סימפוניה נהדרת של יצר האדם ויחסיו האינטימיים עם צפונות לבו, משפחתו ואלוהים.

"לא מפסיקים אהבה באמצע", ליאור אנגלמן, כנרת-זמורה-ביתן, 349 עמ'.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.