אלצהיימר: "לראות את זה מול העיניים זה כמו יער שעברה בו שריפה"

 
עודכן 22:02 01/02/2014

אחת התופעות הקשות אתה תצטרך להתמודד האנושות במאה הנוכחית היא מחלת האלצהיימר. מחקרים מראים כי אחד מתוך שני בני 85 ומעלה יחלה במחלה. בשנת 2050 יהיו 100 מיליוני חולים במחלה ברחבי העולם

 
 
 
 
 

(15:25 דקות)

מחלת האלצהיימר, או בשמה היותר עממי, דימנציה, מתחילה להסתמן כאחת התופעות הרפואיות המסוכנות והקשות ביתור שיתקפו את האנושות במאה הנוכחית, ואיתה יגיעו אובדן הזיכרון והיכולות המוטוריות והאישיות בסופו של דבר.

מחקרים מספרים שכבר היום, בכל ארבע שניות, מאובחן חולה נוסף במחלה שכבר גרמה לממשלות רבות בעולם להתייחס ברצינות המרבית אליה.

 

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, נשיא צרפת, פרנסאווה הולנד ונשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הם בין המנהיגים הרבים, שהכריזו על מלחמה במחלה והקצו תקציבים רבים למחקר האלצהיימר והכנת תשתיות. אולם למרות המאמצים, עד כה אין תרופה למחלה ותרופה שנוסתה בעבר על עכברים והתבררה כמוצלחת פגעה בבני אדם שהשתתפו בניסוי.

 

100 מיליארד תאי עצב יש לנו במוח והאלצהיימר מכרסם אותם במהירות. מה שהורג את תאי המוח הוא חומר שנקרא בטא עמילואיד. חלקיקי החומר מתחברים זה לזה ונדבקים לתאי המוח. הגוף מנסה לחסל את אותם חלקיקים רעלניים, אך במתקפה הורג גם את התאים עצמם ומחסל לעצמו את מערכת ההפעלה עד שהיא קורסת לחלוטין.

 

 
מח אנושי. בכל ארבע שניות מאובחן חולה שכחה ברחבי העולם
מח אנושי. בכל ארבע שניות מאובחן חולה שכחה ברחבי העולם צילום : Getty Images
 

"התהליך הוא אכזרי מאוד כי הוא למעשה לוקח ממך בהדרגה את כל התכונות הקוגניטיביות האמוציונאליות, היכולת שלך להתמודד עם הסביבה. זה מתחיל בזיכרון, בבעיות חשיבה קלות ויותר ויותר זה מתקרב אל צדדים אמוציונאליים התנהגותיים", מספר מנהל היח' לנוירוכירורגיה תפקודית במרכז הרפואי תל אביב, פרופסור יצחק פריד. "לראות את זה מול העיניים שלך כשזה מתפורר זה כמו יער הרוס, זה יער שעברה בו שריפה", הוא מוסיף.

 

הסטטיסטיקה היא הצד האפילו יותר מדאיג של הדימנציה. על פי הנתונים אחד מכל שני אנשים מעל גיל 85 יחלה באלצהיימר. הסטטיסטיקה קשורה לאריכות חיים שהביאה התקופה המודרנית, מאחר ואם לפני 100 שנים תוחלת החיים הממוצעת הייתה 50 שנים, תוחלת החיים של אלו שנולדים היום, שנת 2014, תהיה בממוצע 100 שנים.

 

"התחזיות הסטטיסטיות מדברות על מעל 50 מיליון חולים ברחבי העולם בשנת 2030 וב-2050 אנחנו כבר מסתכלים על מספרים בסדר גודל של 100 מיליון", מציין פרופסור פריד. "תהיה פה בעיה חברתית, רפואית, מוסרית, אתית בממדים שקשה לשער אותם", סיכם.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.