"כמו טילים על חברת החשמל": מלחמת הסייבר מתחת לאף שלנו

 
עודכן 21:05 31/01/2014

כשראש אמ"ן השווה בין כניסת הסייבר לעולם הצבאי לבין המצאת אבק השריפה, היו מי שקבעו כי הוא צנוע. עם אלפי התקפות מדי יום על מחשבים ותשתיות בישראל, כולל מערכת הביטחון, אין ספק שכבר לא מדובר רק במלחמה עתידית – אלא כאן ועכשיו. "אף אחד לא רואה, אף אחד לא שומע, אבל אנחנו נמצאים תחת מתקפה"

 
 
 
 
 

סצנת הסייבר הישראלית נאספה השבוע לכנס מרשים במיוחד. מספיק היה לראות את כמות המשקיעים שהגיעו לשם, כדי להבין שישראל היא מעצמת סייבר. מי שהסתכל מעבר לחיוכים ולכסף הזורם, הבין גם שהעולם נמצא במלחמה - ואנחנו בלבה.

 

 

 

נראה שלא סתם דיבר לאחרונה ראש אמ"ן על מאות תקיפות שבוצעו רק בשנה החולפת על ארגונים במדינת ישראל, עשרות מתוכם בקהילת הביטחון. "שנת 2014 רק בפתח", הוא אמר. לא פחות מ-200 אלף וירוסים מופצים בעולם מדי יום - בכל שניה 2 או 3 וירוסים שמטרתם לרגל ולהזיק, חלקם ברמה של כלי נשק.

 

רוני בכר, ראש תחום תקיפה וסייבר בחברת אבנת, מסביר: "זו מלחמה של ממש. זה יישמע מוזר, אבל היא שקטה. לא בהכרח רואים או שומעים אותה, ולוקח זמן להבין שאנחנו בכלל נמצאים תחת מתקפה".


כדי להמחיש עד כמה מטריד התחום הזה, שווה להזכיר אפילו את חברת החשמל, אליה מחוברים ותלויים מיליוני ישראלים. אלוף במילואים יפתח רון-טל, יו"ר החברה, מדבר על התקפות בלתי פוסקות. "אנחנו למעשה מותקפים בסדר גודל של עשרת אלפים ניסיונות בדקה", הוא אומר. "זו מלחמה, בלי ספק בכלל".


בשבוע שבו התבשרנו על וירוסים שחדרו למחשבי משרד הביטחון וצה"ל, שבוע שבו התברר שמרגלים אחרינו באמצעות משחק ה"אנגרי בירדס" בסמארטפונים שלנו, קשה לומר שניתן להרגיש בטוחים. אלא שמתברר שכל זה מהווה רק קצה הקרח במלחמה של העידן החדש - עידן לוחמת הסייבר.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.